مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

برنج گل کلم جایگزین برنج سفید

تاریخ ارسال : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

جایگزین برنج سفید

گل کلم (cauliflower) جای تازه‌ای را در سبد غذایی خانواده‌ها برای خود باز کرده است. به‌جای گل کلم (cauliflower) خام یا بخارپز، جدیداً بوتۀ گل کلم را به‌صورت برنج درآورده‌اند که می‌تواند به‌راحتی پخته شود و با انواع خورش‌ها مصرف شود و یک جایگزین برنج سفید است. در این مطلب از سری مطالب پزشکی جدید سایت سیب، برنج گل کلم را که می‌تواند بهترین جایگزین برنج باشد معرفی می‌کنیم.

cauliflower

چه مزایایی در مصرف برنج کلم سفید نسبت به برنج سفید وجود دارد؟

مهم‌ترین مزیت برنج گل کلم در میزان کمِ‌ کالری دریافتی نسبت به برنج سفید است. یک پیمانۀ برنج گل کلم فقط ۲۵ کالری و ۵ گرم کربوهیدرات دارد؛ درحالی‌که، برنج سفید ۲۰۰ کالری و ۴۵ گرم کربوهیدرات دارد.

یعنی برنج سفید هشت برابر بیشتر کالری و نه برابر بیشتر هیدرات‌کربن دارد. بدیهی است برای کسانی که نیاز به کاهش وزن دارند، این برنج می‌تواند جایگزین خوبی برای برنج سفید باشد؛ چون، میزان کالری دریافتی از یک وعدۀ برنج را به یک هشتم کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر وجود پتاسیم بالا در کلم به کاهش فشارخون کمک می‌کند. یک پیمانه برنج گل کلم حاوی ۲۵۰ میلی‌گرم پتاسیم است؛ درحالی‌که، این میزان برای برنج سفید حدود یک پنجم (۵۵ میلی‌گرم) است.

همچنین بخوانید
برنج و آرسنیک

بسیاری از رژیم‌هایی که امروزه به افراد دارای فشارخون بالا داده می‌شود، میزان پتاسیم دریافتی روزانه را افزایش می‌دهند که باعث دفع سدیم و آب در ادرار و کاهش فشارخون می‌شوند و برنج گل کلم از این نظر بسیار کمک‌کننده است. یک پیمانه برنج کلم سفید همچنین می‌تواند تا هشتاد درصد نیاز روزانۀ ما به ویتامین C را تأمین کند و به همین دلیل می‌تواند بهترین جایگزین برنج باشد.

در مطلب بهترین روش پخت برنج به شما آموزش داده‌ایم که چطور برنج خود را آماده کنید تا مواد مغذی آن از دست نرود.

نقش برنج گل کلم در سلامت قلب و عروق

برنج گل کلم، به‌عنوان یک جایگزین برنج سفید، می‌تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند. نمک‌های صفراوی که از کیسۀ صفرا در هنگام فرایند گوارش ترشح می‌شوند حاوی کلسترول هستند؛ ولی، بیش از هشتاد درصد این کلسترول دوباره توسط دستگاه گوارش جذب بدن می‌شود.

یکی از بهترین راه‌های کاهش کلسترول خون، جلوگیری از بازجذب کلسترول موجود در نمک‌های صفراوی توسط روده‌ها است. سبزیجات گروه کلم و بروکلی ازجمله گل کلم، به کلسترول و نمک‌های صفراوی چسبیده و آن‌ها را از روده‌ها خارج می‌کنند و از این طریق به کاهش میزان کلسترول خون کمک می‌کنند.

ریزمغذی‌هایی نظیر گلوکوزینولات (Glucosinolate) با خواص پیشگیری‌کننده از سرطان نیز در گل کلم وجود دارند. گل کلم همچنین حاوی کلسیم است.

باتوجه‌به نیاز روزانه به سبزیجات در حد دو تا سه لیوان، که متأسفانه اکثر افراد در ایالات‌متحده این میزان را مصرف نمی‌کنند، جایگزین‌کردن این برنج به‌جای برنج سفید می‌تواند نیاز روزانه به سبزیجات را هم تا حد زیاد برطرف کند.

در مطلب نگهداری برنج خام در یخچال به بررسی راه‌های نگهداری برنج در منزل پرداخته‌ایم تا بتوانید به بهترین نحو از این مادۀ غذایی نگهداری کنید.

برنج گل کلم

مضرات برنج گل کلم

مصرف برنج گل کلم ممکن است عوارض ناخواسته‌ای داشته باشد که این عوارض خصوصاً در مصرف بیش‌ازحد آن بیشتر نمایان می‌شود. این عوارض عبارت‌اند از:

  • نفخ و باد شکم: غذاهایی که فیبر بالایی دارند ممکن است باعث افزایش نفخ شوند. بااین‌حال، اکثر افراد می‌توانند این غذاها را در اندازه‌های متوسط تحمل کنند.
  • لخته‌شدن خون: سطوح بالای ویتامین K می‌تواند برای افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف می‌کنند مشکلاتی ایجاد کند؛ زیرا، ویتامین K به لخته‌شدن خون کمک می‌کند. هر فردی که از داروهای رقیق‌کنندۀ خون، مانند کومادین یا وارفارین استفاده می‌کند، نباید ناگهانی شروع به خوردن مقادیر زیادی از غذاهای حاوی ویتامین K کند.

برنج گل کلم را بخوریم یا نه؟

درمجموع، برنج گل کلم می‌تواند با میزان کالری دریافتی کمتری باعث رفع گرسنگی شود، به کاهش کلسترول خون کمک کند و نیاز روزانه به سبزیجات را تا حدی برطرف کند. باتوجه‌به تمامی فواید ذکرشده، برنج گل کلم می‌تواند گاهی اوقات جایگزین برنج سفید باشد.

همچنین بخوانید
جدول کالری مواد غذایی پرمصرف

 

منابع:
Brost .Bonnie. “Nutrition : Cut calories and carbs with cauliflower Rice .”

Duluth News Tribune. 29 Aug. 2017
www.duiuthnewstribune.com

 

سوالات متداول در مورد جایگزین مناسب برای برنج سفید

برنج گل کلم چیست؟

به‌جای گل کلم (cauliflower) خام یا بخارپز، جدیداً بوتۀ گل کلم را به‌صورت برنج درآورده‌اند که می‌تواند به‌راحتی پخته شود و با انواع خورش‌ها مصرف شود و یک جایگزین برنج سفید است.

برنج گل کلم بهتر است یا برنج سفید؟

نمی‌توان گفت کدام‌یک از این دو مادۀ غذایی کاملاً به دیگری برتری دارد؛ چراکه هرکدام ارزش غذایی مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید برای ایجاد تنوع در رژیم غذایی خود و همچنین به‌منظور دریافت مواد مغذی بیشتر از هردوی این مواد در منوی غذایی خود استفاده کنید.

فواید برنج کلم سفید چیست؟

برنج گل کلم می‌تواند با میزان کالری دریافتی کمتری باعث رفع گرسنگی شود، به کاهش کلسترول خون کمک کند و نیاز روزانه به سبزیجات را تا حدی برطرف کند.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • فانوس گفت:

    سلام، نکته خیلی خوبی رو اشاره کردید، ممنون

  • ققنوس گفت:

    با سلام و تشکر از دست اند کاران این مجله عالی، 👍👍👍👍👌 واقعا مطلب فوق العاده بود مخصوصا برای کاهش وزن