(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Thursday, 24 June , 2021
ردیاب واکسن کرونا
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

روش های کنترل ریفلاکس اسید معده بدون دارو

تاریخ ارسال : 14 مه 2021

اسید-معده

بسیاری از ما بازگشت اسید معده به سمت بالا که اصطلاحا «ریفلاکس اسید» نامیده می‌شود را تجربه کرده‌ایم. مسلما این اتفاق احساس ناخوشایندی است که بر فعالیت روزمره ما اثر منفی می‌گذارد. به همین دلیل، حتما برای یک بار هم که شده به دنبال راه حلی برای کاهش فوری اسیده معده و یا پیشگیری از آن گشته‌اید.

شاید هم به این نتیجه رسیده باشید که مشکل از رژیم غذایی روزانه شماست و این سوال را پرسیده باشید که برای کاهش اسید معده چه بخوریم؟ اما اگر به پاسخ سوالات خود نرسیده‌اید حتما مطالعه ادامه این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم چراکه قصد داریم در آن به همه آن چیزی که لازم است در مورد اسید معده بالا و کنترل ریفلاکس آن بدانید اشاره کنیم؛ با مجله پزشکی سلامت سیب همراه باشید.

فهرست مطالب

ریفلاکس اسید معده چیست؟

بازگشت یا ریفلاکس اسید از معده به مری که در پزشکی به نام GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) شناخته می شود شرایطی بسیار شایع بوده و حدود بیست درصد آمریکایی‌ها، با درجات مختلف، دچار آن هستند.

اما ریفلاکس اسید چگونه اتفاق افتاده و چرا اسید معده بالا میاد؟ مری لوله‌ای عضلانی به طول تقریبی ۲۵ سانتی متر است که حلق را به معده وصل می‌نماید. در انتهای مری یک دریچه (اسفنکتر) حلقوی عضلانی وجود دارد که به طور طبیعی اکثر اوقات باید بسته باشد و فقط هنگام عبور غذا یا مایعات از مری به معده باز گردد.

اگر این دریچه (Sphincter) در هنگام هضم غذا یا زمانی که اسید در معده وجود دارد باز شود، محتویات اسیدی معده به درون مری و به سمت بالا برمی گردند و احساس سوزش سر معده (Heartburn) را ایجاد می نمایند.

اسید معده بسیار قوی است و میزان اسیدیته آن بین عدد ۱ تا ۳ قرار می‌گیرد ؛ این میزان اسیدیته حتی می‌تواند فلزات را حل کند (اسیدیته آب و خون در حدود ۷ است – عدد صفر و یک نشانگر بسیار اسیدی و ۱۳ و ۱۴ نشانگر بسیار قلیایی هستند – مقیاس صفر تا ۱۴ است). مخاط‌های معده توانایی مقاومت در برابر این اسید قوی را دارند اما بافت مری نسبت به این میزان اسیدیته مقاوم نیست و در صورت تداوم تماس با اسید دچار آسیب خواهد شد.

این آسیب در ابتدا فقط به صورت احساس ناراحتی و سوزش است ولی در صورت عدم توجه می‌تواند به زخم مری و حتی خونریزی مری منجر شود که یک شرایط اورژانسی جدی پزشکی به شمار آمده و می‌تواند جان بیمار را تهدید نماید.

همچنین بخوانید: علت فشار دادن فک روی هم

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌اند که تماس مداوم مخاط مری با اسید معده می‌تواند به تغییر بافتی مخاط مری منجر گردیده و در دراز مدت شانس ابتلا به سرطان مری را در این افراد افزایش دهد (البته رابطه خطی مستقیم هنوز اثبات نشده است).

کاهش فوری اسید معده

چگونه اسید معده را از بین ببریم؟

همانطور که عنوان شد، اسید معده بالا و ریفلاکس آن خطراتی جدی را برای سلامتی شما در پی خواهد داشت. اما راهکارهای طبیعی و بدون دارو برای کنترل و از بین بردن این شرایط وجود دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. بهترین راهکارها برای کاهش فوری اسید معده و جلوگیری از ریفلاکس آن عبارتند از:

راهکار طبیعی اول برای کاهش اسید معده: غذاهای تحریک کننده را کنار بگذارید

اگر بالا آمدن اسید معده برای شما مشکل ایجاد کرده است و مشکل را در رژیم غذایی می‎‌بینید، نباید از خود بپرسید که “برای کاهش اسید معده چه بخوریم” بلکه باید بپرسید “برای کاهش اسید معده چه نخوریم”. اولین قدم شما برای رفع اسید معده، اجتناب از خوردن غذا و نوشیدنی هایی است که این روند را تشدید می‌کنند.

همچنین بخوانید: نقش کلسیم و آهن در بدن چیست

مصرف الکل، قهوه و نوشابه را محدود کنید.

سر دسته مواد غذایی که باعث تشدید ریفلاکس اسید معده خواهند شد سه گروه عمده نوشیدنی‌ها هستند که الکل، قهوه و نوشابه های گازدار را شامل می‌شوند. الکل و قهوه اثر شل کنندگی قوی روی دریچه (Sphincter) مری دارند و باعث باز شدن آن و بازگشت غذا و اسید می گردند. قهوه و نوشابه‌های گاز دار ( و البته دوغ) خاصیت اسیدی دارند که مشکل ریفلاکس را تشدید خواهند کرد.

گاز درون نوشابه‌های گازدار نیز برای خروج از معده، به دریچه فشار مضاعف وارد کرده و فرآیند ریفلاکس را تشدید می‌کند. بهترین نوشیدنی برای افراد مبتلا به ریفلاکس فقط آب است که خاصیت اسیدی ندارد. بعضی از محققان توصیه می‌نمایند که آب با خاصیت قلیایی (Alkaline Water) نوشیده شود که در بعضی افراد می‌تواند مفید باشد.

رفع اسید معده

همچنین بخوانید: هرآنچه که درباره ویتامین C باید بدانید

نوشیدن حجم زیاد مایعات به همراه غذا برای افرادی که ریفلاکس دارند مضر است زیرا با افزایش حجم مواد داخل معده، شانس ریفلاکس را افزایش می‌دهد. قهوه نیز بهتر است ترجیحا با صبحانه میل شود و در طول روز به خصوص نزدیک به زمان خواب از آن اجتناب گردد.

از خوردن غذاهای تند، چرب و ترش بپرهیزید.

در میان غذا‌ها، غذاهای تند (Spicy)، چرب و یا بسیار ترش می‌توانند باعث ریفلاکس گردند. غذاهای زیاد سرخ شده و چرب، دیرتر هضم و از داخل معده تخلیه شده و به همین دلیل شانس ریفلاکس را افزایش می‌دهند. غذاهای تند باعث شل شدن دریچه (اسفنگتر) مری می شوند و غذاهای ترش و اسیدی با افزایش میزان اسیدیته معده این روند را تشدید می کنند.

فلفل، گوجه فرنگی، پرتقال، لیمو و توت فرنگی اگرچه دارای ویتامین C و منافع زیادی برای بدن می باشند، ولی اگر زیاد مصرف شوند ریفلاکس را تشدید می کنند.اگر از اهل آب پرتغال نوشیدن هستید، بهتر است آن را به همراه غذا و به میزان کم (نصف لیوان در یک وعده) مصرف کنید. گوشت های پرچرب یا غذاهای گوشتی چرب نیز به علت تاخیر در هضم غذا در معده این روند را تشدید می کنند.

راه کار طبیعی دوم برای کاهش اسید معده بالا: بعد از غذا دراز نکشید!

پس از غذا تا یک ساعت از دراز کشیدن پرهیز کنید. اگر نیاز به استراحت دارید، یکی دو بالش زیر سرتان بگذارید تا زاویه مری به معده حدود ۴۵ درجه باشد. شب‌ها نیز اگر به پشت می‌خوابید، از بالش بیشتر یا بلندتر استفاده کنید و اگر به پهلو می‌خوابید به پهلوی چپ بخوابید.

راه کار طبیعی سوم برای کاهش اسید معده بالا: وعده‌های خود را بیشتر کنید!

یکی از راه‌های درمان اسید معده زیاد این است که در عوض سه وعده بزرگ، وعده‌های بیشتر و کوچک‌تری را در روز میل نمایید. زمانی که معده پر باشد، شانس ریفلاکس اسید به مری بیشتر خواهد بود. بنابراین، توصیه می‌شود که در عوض وعده‌های بزرگ، تا جایی که می‌توانید وعده‌های غذایی خود را بیشتر و کوچکتر کنید.

راه کار طبیعی چهارم برای کاهش اسید معده بالا: وزن کم کنید

اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید زیرا اضافه وزن می‌تواند فشار روی اسفنکتر را برای بسته بودن کاهش داده و به ریفلاکس بیشتر اسید منجر گردد.

راهکار طبیعی پنجم برای کاهش اسید معده بالا: سیگار کشیدن را ترک کنید.

اگر سیگاری هستید، به فکر ترک کردن باشید زیرا نیکوتین می‌تواند قدرت اسفنکتر را برای بسته بودن تضعیف کند.

برای کاهش اسید معده چه بخوریم

با اینکه اصلی‌ترین روش کاهش اسید معده بالا دوری کردن از برخی غذاهایی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، اما خوردن برخی غذاها نیز می‌تواند به آرامش معده شما کمک کرده و راه حلی برای درمان اسید معده زیاد و ریفلاکس آن باشد.

همچنین بخوانید: قرص منیزیم چیست

در میان غذا‌ها، سبزیجات سبز رنگ (به جز فلفل ها) باعث کاهش و بهبود ریفلاکس می شوند (کاهو، خیار و سبزی خوردن بسیار مفیدند). مصرف سالاد نیز بسیار مفید است، ولی کمترین میزان سس (dressing) و مواد ترش افزودنی باید اضافه گردند. توصیه آخر ما به خوانندگان، استراحت به میزان کافی و کاهش استرس است که باعث کاهش ترشح اسید معده و کاهش ریفلاکس و علائم ناخوشایند آن میگردد.

کاهش فوری اسید معده

علاوه بر راهکارهای ذکر شده، اقدامات زیر نیز می‌تواند به عنوان روشی برای درمان اسید معده زیاد مفید بوده و در کم‌ترین زمان ممکن، سوزش ناشی از آن را کاهش داده یا از بین برند.

روش کاهش فوری اسید معده شماره یک: لباس‌های خود را آزاد کنید

گاهی اوقات ممکن است که بر اثر فشار لباس تنگ به شکم شما ریفلاکس اسید معده رخ دهد. بنابراین، در صورت احساس سوزش حتما کمربند خود را شل کرده و لباس‌های تنگ را در بیاورید.

روش کاهش فوری اسید معده شماره دو: صاف بایستید

موقعیت بدن شما در بالا آمدن اسید معده تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر نشسته یا خوابیده احساس سوزش می‌کنید سریعا بایستید و اگر از قبل ایستاده‌اید تلاش کنید که صاف‌تر بایستید.

روش کاهش فوری اسید معده شماره سه: محلول آب لیمو عسل را امتحان کنید

مخلوط آب با مقدار کمی آب لیمو بعلاوه عسل و می‌تواند سوزش معده و اثرات بالا زدن اسید را کاهش دهد.

روش کاهش فوری اسید معده شماره چهار: چای زنجبیل بنوشید

خواص ضد التهابی زنجبیل می‌تواند معده شما را آرام کرده و علائم ریفلاکس را کاهش دهد. بنابراین، مصرف چای یا جوشانده زنجبیل هنگام سوزش معده مفید خواهد بود.

کلام آخر

زمانی که دریچه حلقوی عضلانی انتهای مری  هنگام هضم غذا یا زمانی که اسید در معده وجود دارد باز شود، محتویات اسیدی معده به درون مری و به سمت بالا باز خواهند گشت که از چنین اتفاقی تحت عنوان ریفلاکس اسید معده یاد می‌شود  که با احساس سوزش سر معده  همراه خواهد بود. برای رفع اسید معده بهتر است که از خوردن برخی غذاها مثل غذاهای تند، چرب یا خیلی ترش و یا نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار، قهوه و الکل پرهیز کرده و همچنین عادات روزانه مثل دراز کشیدن بعد از غذا خوردن را کنار بگذارید.

Sources:

healthline.com

webmd.com

hopkinsmedicine.org

چه چیزی باعث افزایش اسید معده می‌شود؟

نوشیدن زیاد الکل، قهوه و نوشابه گازدار، خوردن وعده‌های بزرگ و غذاهای تند و دراز کشیدن بعد از غذا خوردن.

علائم ریفلاکس معده چیست؟

سوزش معده و خون سرفه کردن

آیا بالا آمدن اسید معده قابل کنترل است؟

بله با تغییر عادت و سبک زندگی

روش درمانی ریفلاکس معده در موارد حاد چیست؟

دارو درمانی و جراحی

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

با سلام و تشکر از شما آقای دکتر دلسوز، جسارتا چرا در بیشتر مقالات پزشکی و همچنین مقاله فوق الذکر اکثر اطبا پیشنهاد خوابیدن به پهلوی چپ رو میدن؟؟ چه فرقی میکنه مثلا به راست بخوابیم؟
خوب مثلا افرادی شبیه من که عادت داریم به پهلوی راست بخوابیم و نمیتونیم عادتمون و عوض کنیم، چی کار باید بکنیم؟

با سلام
معده در سمت چپ و بالای شکم قرار گرفته است. خوابیدن به پهلوی چپ، معده را در پایین ترین سطح ممکن قرار می دهد که امکان حرکت اسید معده را به حداقل می رساند، در حالیکه خوابیدن به پهلوی راست، معده را به بالاترین سطح ممکن می برد و احتمال حرکت اسید و سرازیر شدن آن به داخل مری را افزایش می دهد. خوابیدن به پهلوی چپ با همین مکانیسم کار قلب را هم کم می کند، چون قلب هم در سمت چپ قفسه سینه قرار گرفته است. در مورد افرادی مثل شما اگر با امتحان کردن دوره های کوتاه خوابیدن به چپ نتوانستید عادت خود را تغییر دهید، اصراری بر تغییر غادت خود نداشته باشید.

با تشکر از توضيحات مناسبتون عالی بود

فرشته بالویی گفته :

سلام اقای دکتر از درد معده اینگار چیزی در گلویم گیر کرده و درد بدی پشت خودم حس میکنم
و اینکه بچه شیر خوار دارم دکتر فامتیدن بعد ناهار و تازه شربنت الومینم تجویز کرده درد دارم چکار کنم

از توصیه ها و پرهیز های غذایی؛
گلابی با پوست مصرف نشود، یعنی گلابی پوست کنده صرف شود. همین طور در مورد میوه بالنگ
آب انگور صرف شود، یعنی انگور با پوست مصرف نشود
نخود حتما با زیره صرف شود
از نوشیدن آب بلافاصله بعد از آب انگور یا صرف غذا پرهیز شود
زردآلو و آلو و انبه و انار هم دیر هضم است و بهتر است در مبتلایان به رفلاکس معده، کمتر مصرف شود

به عنوان درمان دم نوش آویشن و دارچین و عسل در رفلاکس معده توصیه شده است

اقای دکتر چربی خون تری گلیسرید و کلسترول بالایی دارم تازه ازمایش دادم ولی بخاطر شیر دهی دکتر دارویی نداد و اینکه رژیم لیمومی استفاده کردم طی سه روز دردم تشدید شده مثلا وعده شام یه قاشق مربا خوری ارده یه قاشق شیره انگور احساس گرسنگی درد معده را تشدید نکرده ؟؟؟

یرای کنترل رفلاکس معده بدون دارو روش های زیر توصیه می شود؛
_ پرهیز از نوشیدنی های گازدار
_ پرهیز از ترشی جات
_ پرهیز از الکل
_پرهیز از کافئین
_پرهیز از دخانیات
_ پرهیز از فلفل به میزان زیاد
_ پرهیز از چای بلفاصله بعد از غذا
_ صرف میوه نیم ساعت قبل غذا و یا یک ساعت بعد غذا
_ پرهیز از دراز کشیدن بلافاصله بعد غذا

امیر گلمکانی گفته :

سلام ضمن تشکر مادرم چند سالی است از ریفلاکس معده شدید رنج می‌برد و مدام در حال رفت و آمد به دکتر و داروخانه هستیم درمانها فقط موقطی وکوتاه مدت است و مادرم مدام از داغ شدن معده و تنگی نفس بشدت رنج می‌برد در ضمن دریچه معده ایشان شل شده و معده دارای التهاب میباشد سن ایشان حدود 70 سال است پیشنهاد شما برای عمل های جدید و نوع آن چیست وآیا اینکه در مشهد کجا ایشان را جراحی کنیم ممنون از راهنمایی شما

ایشان باید بررسی آندوسکوپی بشوند. با متخصص گوارش باید درمان کند. عفونت هلیکوباکتر بررسی شود و درمان شود.
در مورد بیمارستان هم اطلاعی نداریم.

امیرحسن گفته :

سلام خسته نباشید دکترجان
من تقریبا یکسال میشه که ترشحات معده و پشت گلو دارم که خیلی اذیتم میکنن و به ویژه صبح که بیدار میشم خیلی بد میشه و سوزش داره و اینکه بخاطر بیرون ریختن مداوم ترشحات خوردن غذا و جویدنش سخت شده و یه موضوع دیگه اینکه من هر نوشیدنی حتی آب هم بخورم زود ترشحات میان بالا البته حالت تهوع بم دست نمیده ولی خب هی میان بالا و اذیت میکنن چند دکتر هم رفتم آزمایش هم دادم ولی بی اثر بوده
ممنون میشم اگر توصیه و کمکی بتونید کنید

سلام
رفلاکس معده را باید درمان کنید. و از نظر عفونت هلیکوباکتر بررسی شوید و تحت نظر پزشک درمان شوید.
در مورد ترشحات پشت حلق ممکن است دچار سینوزیت باشید که اون هم باید تحت نظر پزشک درمان شود.
به یک پزشک عمومی هم مراجعه کنید که مورد تاییدتون باشند، هر دو مورد بررسی و درمان می شود.

با سلام خدمت دکتر عزیز
مزه ترشی دهان و مشکلات تنفسی هنگام خواب به خصوص از ناحیه بینی که با یک سوزش همراه است رو چطوری باید کنترل کنیم؟ آیا به صورت خانگی میشود یا نیاز حتمی به مراجعه پزشک است؟هرچند قرص ها معمولا موقتی هستند.
سپاس فراوان

احتمال زیاد دچار رفلاکس معده و عفونت هلیکوباکتر هستید.
باید بررسی و درمان شوید.
سایر درمان های علامتی موقتی است.

رضا سهرابی فر گفته :

با سلام و خسته نباشید …من مدتی دچار عفونت هلیکوباکتر بودم…بعد از مصرف دارو توسط پزشکم مدتی خوب بودم تا اینکه مجددا قارو قور شکمو درددور ناف سراغم اومد…الانم مدتیه بشدت دچار تنگی نفس میشم و اسید معده ام خیلی اذیتم میکنه…خواستم بدونم ممکنه عفونت هلیکوباکتر هنوز داشته باشم؟و اینکه علت تنگی نفسم چی میتونه باشه؟

یرای کنترل رفلاکس معده بدون دارو روش های زیر توصیه می شود؛
_ پرهیز از نوشیدنی های گازدار
_ پرهیز از ترشی جات
_ پرهیز از الکل
_پرهیز از کافئین
_پرهیز از دخانیات
_ پرهیز از فلفل به میزان زیاد
_ پرهیز از چای بلفاصله بعد از غذا
_ صرف میوه نیم ساعت قبل غذا و یا یک ساعت بعد غذا
_ پرهیز از دراز کشیدن بلافاصله بعد غذا

از توصیه ها و پرهیز های غذایی؛
گلابی با پوست مصرف نشود، یعنی گلابی پوست کنده صرف شود. همین طور در مورد میوه بالنگ
آب انگور صرف شود، یعنی انگور با پوست مصرف نشود
نخود حتما با زیره صرف شود
از نوشیدن آب بلافاصله بعد از آب انگور یا صرف غذا پرهیز شود
زردآلو و آلو و انبه و انار هم دیر هضم است و بهتر است در مبتلایان به رفلاکس معده، کمتر مصرف شود
به عنوان درمان دم نوش آویشن و دارچین و عسل در رفلاکس معده توصیه شده است
بله. ممکن است کامل درمان نشده باشد یا مجدد مبتلا شدید.

سلام اقای دکتر مادرم قبلانا غذا میخورد تا غذا میخورد تا پایین ک می رفت با سوزش بود الان بعد چند وقت الان ک غذا میخوره اصلا پایین نمیره زود بالا میاره ب همراه خلت سوزش معده توروخدا شما بگین این ریفلاکس معده هسته اگ هسته یه دارویی رو بگین ک بریم بخریم یا آندوسکپی کنیم مرسی

سلام، رفلاکس درمان نشده است، احتمال دیسپلازی و زخم مخاط مری مطرح است، بیماری به نام مری بارت، ولی تشخیص قطعی فقط با آندوسکوپی است.
توصیه می شود فوری و در اسرع وقت پیگیری و درمان شود

آقای دکتر من ۱۲ سالمه و بعد از اندوسکوپی معلوم شد که سر دوازده یک سری زخم کوچولو وجود داره و در معدم میکروب وجود داره

وقتی ریفلاکس دارم باید دقیق دقیق چطوری دراز بکشم؟

ممنون میشم جواب بدین🌹🌹

شما باید با زاویه ۴۵ درجه یعنی بالش بلند بخوابید. بلافاصله پس از غذا هم نخوابید.

با سلام آقای دکتر من حدود چهار ماه بود که دچار درد سینه هستم وقتی میخوابم باید ریز سرم خیلی بالا باشد که بتونم راحت بخوابم ووقتی موقع خواب قفسه سینم درد میگیره پا میشم ونشسته میخوابم حالم خوب میشه هر غذایی میخورم هضم نمیشه وصبه تا ظهر هم از دهنم بود اسید میاد انواع قرص ها رو هم استفاده کردم ام ارای رفتم ولی درست نشده م

آندوسکوپی و ویزیت متخصص گوارش الزامی است.

علویه طاقی گفته :

با سلام آقای دکتر من تو معده ام هلیکوباکتر دارم حد اکثر 12 ، باید باشه مال من 223 ،من 4 ماه دکتر رفتم و داروهاشو کامل خوردن ولی خوب نشدم دکتر می گفتن پنجاه درصد خوب خواهد شد اگه آمریکا هم برای کامل خوب نمیشه میخواستم بدونم نظر شما چیه من بازم به دکتر دیگه برم یا نه؟ اسید معده و گاز معده و صدای معده خیلی اذیتم میکنه ممنون میشم از پاسختون

با پزشک گوارش پیگیری کنید و حتما آندوسکوپی انجام شود.
شاید احتیاج به یک دوره مجدد درمان باشد

باران۲۰۱۰ گفته :

سلام اقای دکتر
دخترم ۱۱ سالشه، و بعد ااز غذا ، غذا به داخل دهانش بر می گردد، طوری که جویدن دوباره ی غذا رو می بینم!!!! موقع امتحانات هم مقدار استرس که بالا می رود، معده درد شدیدی می گیرد….
آیا برگشت غذا به دهان قابل درمان هست؟ لطفا راهنمایی کنید!!!

رفلاکس معده است. برای درمان به پزشک داخلی مراجعه نمایید.

مِهدی گفته :

سلام دکتر جان (:
الان ساعت ۶.۱۳ دیقه صبح هست و من از ۵ معدم سوزش داره
بعد کلی سرچ تو گوگل ب مقاله سایت شما رسیدم که همه چیز را تماما به زبان ساده در ان نوشته اید ممنون واقعا
(این را برای دوستانی میگم ک مقاله را نمیخوانند اما میان کامنت هارا میخونند تا سطح متن نوشته شده را بفهمن؛ واقعن عالی)
حتی من ب طرز عجیبی وقتی متن رو میخوندم و بالش گذاشتم زیر سرم، حالم خیلی خوب شد هر چقدر متن رو میخوندم انگاری بهتر میشدم(:
خیلی خوب بود دمتون گرم دکترجان

دکتر اینم بپرسم ازتون ک من حدود دو سال معدم سوزش داره ( احساس ترش بودن توی معدم و چیزای ک میخورم دارم، بدنم هم زود گرم میشه {ب نطر خودم، خودمو میترسونم و این خیلی بدتر میکنه، ب چیزای اشتباهی مث سرطان مری و معده فک میکنم ک میدونم اشتباهه ولی بازم میکنم، ینی تقریبا میشه گفت هر وقت هیجانی و استرسی میشم معدم از دست خودم در میره و شرو میکنه ب سوزش و درد های ک بالا ذکر کردم: نمیدونم هم چ کنم تا از این استرس دور باشم چون سبک زندگی خانوادگی من خیلی استرسی هست})
ی سال از روش گذشت رفتم ی دکتری ک ۶ ماه ۶ ماه وقت میداد از اون ب زور وقت گرفتم اونم امپرازول تجویز کرد و گفت بعد ۳ ماه بیا تا اگر خوب نشد اندسکوپی کنیم
گذشت ۳ ما من دیدم درد خیلی کمتر شده؛ نرفتم
اما الان یک هفته ای میشه شرو شده
راستش ب اون دکتره خیلی اعتماد ندارم خاستم توصیه های ک شما دارین هم بشنوم و استفاد کنم چون وقتی کارای ک گفتین رو کردم تو این چن ساعت خیلی بهتر شدم

۲۰ سالمه
پسر

ممنون که کامنتارو جواب میدین و وقت میذارین برا مردم

واقعن ممنونم(:♡

سلام مهدی عزیز
برای مورد شما آندوسکوپی لازم است، مراجعه و پیگیری شود.

درمان امپرازول خوب بوده، دو هفته فاموتیدین ۴۰ میلی را شبی یک عدد مصرف کنید و برای اندوسکوپی جهت اطمینان مراجعه کنید، احتمال عفونت معده توسط باکتری هلیکوباکتر مطرح است

سلام .در روز مشکلی ندارم ولی شب که میشه ومیخوابم چند ساعت بعد از خوابیدنم یه دردی وسط قفسه سینه ام احساس میکنم .امپرازول ناشتا میخورم .فاموتیدین هم بعد از غذا میخورم ولی فایده نداره .لطفا راهنمایی کنید اقای دکتر .ممنونم

بررسی قلبی هم انجام شود، آندوسکوپی معده هم انجام شود

سلام عزیزان
من هم مدتی مبتلا به ریفلاکس معده بودم مصرف ریحان همراه غذا خیلی کمکم کرد اینو بگید شاید به درد کسی بخوره

ممنون از شما

سمیرا دهقان گفته :

باسلام و خسته نباشید. آقای دکتر من چند سال مشکل معده درد دارم به دکتر که مراجعه کردم بعد آندوسکوپی به من گفتن که فتق معده و رفلاکس دارم. با این که پرهیز غذایی هم دارم اما نصف شب از خواب پا میشم و حالت سنگینی و بالا آوردن دارم بعضی وقت ها انقدر اذیت میشم که فشارم می افته و باید حتما سرم بزنم . لطفا راهنمایی کنید من چکار باید بکنم که خوب شم. ممنونم

سلام دوست عزیزم، پیشنهاد میشه حتما با جراح فتق برای جراحی مشاوره کنید

محمد گفته :

با سلام و عرض ادب. ممنون از سایت خوبتون. من حدود یک سال است که بعضی و قتها توی حلق احساس ترشح میکنم و بعضی وقتا احساس سوزش توی حلق و گلو دارم و معمولا باید صدام رو با سرفه یا صدای بلند صاف کنم . ممنون از راهنماییتون.

درمان رفلاکس معده و سینوزیت توصیه می شود

Mahnaz گفته :

سلام خسته نباشید.من یه مدت اضطراب شدید داشتم بعد از اون دچار مشکل در بلع غذا،احساس حرارت در معده،درد در قفسه سینه،آروغ زدن زیاد بعد غذا شدم ولی دائمی نیست گاها اینطور میشم میخواستم بپرسم ممکنه که اسید معدم بالا باشه؟!

بله، درمان گاستریت معده و بررسی عفونت هلیکوباکتر معده توصیه می شود

بهنام گودرزی گفته :

مدفوع من آبکی با قدرت یا شل و بوی مدفوع وعرق زیر بغلم غیرطبیعی و بعضی وقتا موقع خوردن غذا همان بوی بد را در دهانم ااحساس میکنم.
هیچ جای بدنم هم درد نمیکنه.

بررسی سندرم فیبروکیستیک و چکاپ کامل خون و مدفوع و ادرار توصیه می شود

بهنام گودرزی گفته :

بعضی وقتا هم بلافاصله بعداز غذاخوردن باید بروم توالت.خون هم در مدفوع هست.باد معده ام زیاد و کاملآ بدون هیچ بویی است.

بررسی سندرم فیبروکیستیک و چکاپ کامل خون و مدفوع و ادرار توصیه می شود

پروانه عبدی گفته :

باسلام مهرماه کروناگرفتم ازاون وقت تاحالادهانم تلخ هستش واحساس سوزش منتهی نه سوزش رفلاکس درقسمت مری دارم قرص فاموتیدین 40میخورم لطفاراهنماییم کنیدبامشکلات چیکارکنم ممنونم

از پنتوپرازول یک دوره یک ماه شبی یک عدد ۴۰ میلی استفاده کنید، اکر برطرف نشد، حتما توسط متخصص پزشک گوارش ویزیت شوید

مژگان عبدی گفته :

باسلام من مهرماه کروناگرفتم ازاون موقع تاخالااکثرموقع هادهانم تلخ هستش واحساس خوبی درناحیه ی نای ندارم نه اینکه رفلاکس باشه نمیدونم چیه وقرص فاموتیدین 40میهورم لطفاراهنمایی کنیدچیکارکنم ممنونم 😘😘

از پنتوپرازول یک دوره یک ماه شبی یک عدد ۴۰ میلی استفاده کنید، اکر برطرف نشد، ویزیت تخصصی پزشک گوارش توصیه می شود

مریم گفته :

سلام دکتر من نزدیک ۱ ساله که معدم میسوزه درد شدید دارم قرص لانزو ۳۰ میخورم فایده ای نداره همون سوزش و دارم و تنگ نفسم میشم بنظرتون من چی کار کنم ؟

آندوسکوپی و بررسی زخم معده و عفونت هلیکوباکتر توصیه می شود

علی اصغر گفته :

سلام خسته نباشین.اقای دکتر شبا وقتی میخوابم حالت تهوع میگیرم و روزا کلا حس میکنم معدم سنگینی میکنی و اسید معدم بالا میاد ممنون میشم کمکم کنید

بررسی عفونت هلیکوباکتر معده تحت نظر پزشک توصیه می شود

امید دانشمند گفته :

سلام وقت بخیر دکتر.
من قبلن قلیون مصرف میکردم . و قهوه میخوردم روزی یکبار.
اما چهار ماه ک قلیون نکشیدم . تنگی نفس داشتم. وقتی نوشابه . یا قهوه ونوشیدنی های گازدارمیخورم خوبم . اما یکم بعد تشدید میشه. من رفتم وکتر تجویز کردن اس امپرازول و ریه هام رو هم تست کردن گفتن مشکلی نداره . اس امپرازول رو مصرف کردم خوب شدم. . بعد دوهفته خوب شدم. اما فک میکنم پیاز و قهوه ک خوردم مجدد تشدید شد.نظر شما رو خواستم بدونم.

یک سری غذا شامل بادمجان و فلفل سبز و سیر و پیاز و الکل و نوشیدنی گازدار و قهوه و نسکافه و خوردنی های شامل کاکائو و کافئین سبب عدم تحمل غذایی هستند، حتی موارد غذایی که عدم تحمل می دهد، ممکن است فردی باشد ، یعنی فقط شما به یک نوع ماده غذایی عدم تحمل داشته باشید ، و فرد دیگری پیدا نشود که به اون ماده غذایی عدم تحمل بدهد، پس در این مورد خاص، بهترین پزشک شما، خودتان هستید، و می،توانید تشخیص بدهید که چه مواد غذایی برای شما عدم تحمل می دهد‌.

امید دانشمند گفته :

الانم گاهی اوقات نفسم تنگ میشه اما وقتی نفسم تنگ میشه ک قهوه یا پیاز استفاده میکنم. دوهفته ای امپرازول استفاده کردم و قهوه نخوردم کامل خوب شده بودم اما مجدد تکرار شد…
واینکه استرس کرونا رو داشته باشی تمکان داره تشدید بشه اسید معده و تنگی نفس؟؟

بله استرس باعث تشدید اسید معده می شود

سیاوش قمیشی گفته :

سلام
جناب دکتر قبل از هر چیز از زحمات شما و پاسخگویی به سوالات و مشکلات دوستان کمال تشکر و قدردانی دارم
بنده بیش از ۱۰ سال هست که در ناحیه گلو دچار مشکل هستم، گرفتگی صدا دارم و ترشحات اسید معده تشخیص داده شده
متاسفانه بارها آندوسکوپی و درمان ها و داروهای مخصوص معده استفاده کردم اما جواب نگرفتم
گرفتگی صدام روز بروز بیشتر میشه
دارم افسرده میشم
هر چیزی میخورم باد گلو و ورم معده دارم
دکتر بعد از آندوسکوپی مقداری چرک خشک کن و امپرازول و … داده و خوردم و انگار هیچ
بعضی صبح ها اصلا صدام درنمیاد😔
خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

سلامدوست عزیز، پیشنهاد می شود با مراجعه به پزشک گوش و حلق و بینی، بررسی تارهای صوتی انجام شود.

خسرو عباسی گفته :

دکتر جان سلام روزتان بخیر
یک اتفاق برام افتاده که یک ظرف اسید باطری که خالی شده بوده من حواسم نبوده و آب کردم داخلش و خوردم ، بنظرم چند قطره داخلش بوده من بعد از چند ساعت متوجه موضوع شدم الان سه روز کذشته و گاهی وقت ها احساس مبهم دردمعده دارم شاید هم درد تلقینی باشد لطفا بگید باید چکار کنم . تشکر

پزشک گوارش مراجعه و در صورت لزوم آندوسکوپی یا هر بررسی لازم انجام شود.

گمنام گفته :

سلام بنده هم چند روزه معده و روده و اعصاب همه چیز قاطی شده غذا هم خوردنش سخت شده اما به غیر از داروهای مختلفی که هر پزشکی تجویز کرد و یه چیزی گفت به وسیله چند چیز ساده خانگی بهتر شدم اول از اینکه اسید معده باعث این به همریختگی های اعصاب و معده میشه و باید راه حلی برای اون پیدا کرد که بنده قرص فاموتیدین ۴۰خوردم نسبی بود اثرش اما مهم ترین تاثیر لیمو بود برای تهوع و برای اینکه اشتهاتون بیاد سرجاش و بتونید چیزی بخورید چون بوی غذا اذیت میکرد لیمورو نصف کنید بگیرید جلوی بینیتون و غذا رو بخورید هم نمیذاره حالت تهوع شید هم غذا به بدنتون میرسه بعد از غذا هم ۱۵ الی ۲۰دقیقه بعدش برای اینکه اسید معدتون بالا نزنه آب و چند قطره کم لیمو و عسل مخلوط کنید کم کم بخورید بی تاثیر نیست البته برای کسایی که مشکل قند ندارن باید مداوم قند بدن تامین شه تا افت فشار نشه ابمیوه مثل اب سیب بخورید و وعده های غذاییتونو کوتاه اما مرتب تکرار کنید تا بدن قوی شه بعدش اگر هم اسهال شدید یه پودری هست به اسم اُ آر اس اینو با یک لیتر اب مخلوط کنید و کم کم تو فنجون بریزید وعده های کوتاه که املاح بدنتون که بر اثر اسهال رفته برگرده و جلوی اسهالو بگیره در خصوص بنده که اینها جواب داد انواع و اقسام دکترها رو هم رفتم اما هیچکدوم دردمو دوا نکرد مگر این چند مورد که عرض کردم انشاءالله سلامت باشید البته هرشخصی سیستم بدنیش فرق داره باز هم با پزشکتون مشورت کنید اما اگر هیچکدوم جواب نداد دیگه امتحانش شاید اثر گذار بود برای بنده که جواب داد .کسایی هم که داروی اعصاب بهشون داده شده داروهای روانپزشکشیونو ادامه بدن چون بر اعصاب تاثیر میذاره معده.و اینکه غذارو هم پوره کنید بخورید که راحتتر بره پایین و اگر پوره نمیکنید چندین بار بجوید که له بشه بره پایین تا غذا یه کم از سفتی که هست در بیاد هضمش راحت شه .

بسیار عاای ممنون از توضیحاتتون
جزو درمان های خانگی محسوب می،شود و درست است

علی خان گفته :

حدودا سه ما میشه وقتی غذا می خورم بعد از چند دقیقه بعد مرا یکنوع تشویش مگیرد علت چست

شاید دچار سندرم دامپینگ باشید، با پزشک گوارش بررسی کنید

علی خان گفته :

باعرض سلام
حدودا سه ما میشه وقتی غذا می خورم بعد از چند دقیقه بعد مرا یکنوع تشویش مگیرد علت چست

شاید دچار سندرم دامپینگ باشید، با پزشک گوارش بررسی کنید

سلام
داکتر صاحب محترم
یک سال شد من به یک نوع تکلیف دچار هستم و خیلی زیاد معاینات را انجام دادم و زیاد دارو هم استفاده کردم
ولی هیچ تغییرات نیامده
بعد از غذا خوردن قفس سینه ناراحتی حس می‌کنم و دست و پا گرفته و بی حس میشه نفسم قید میشه وقت که مشکل زیاد میشه بخش عاجل شفاخانه ها برایم پیچکاری معده تزریق می‌کنند ( پنتومک) راحت میشم و گاهی اوقات که مشکل کم باشه توسط شربت انتی اسید (گیویسکن ادوانس ) راحت میشوم
لطفا برایم راهنمایی کنید خیلی ممنون

لطفا از،نظر زخم معده یا زخم اثنی عشری با متخصص گوارش بررسی و در صورت لزوم آندوسکوپی انجام شود

سلام ببخشید من رفلاکس معده دارم و حلقم قرمز است و بیشتر اوقات خلط های سفید رنگی در ته حلقم هستش ولی احساس درد و گلو درد و … ندارم با اینکه شب ها شربت ضد اسید میخورم ولی بازم هم اون خلط ها و قرمزی گلو وجود داره میخواستم منو راهنمایی کنید چه کنم که بهتر بشم

دوست عزیز از نظر سینوزیت بررسی و درمان شوید، عفونت هلیکوباکتر معده را بررسی کنید

محمود آقازاده گفته :

با سلام و احترام خدمت شما جناب دکتر و همکارانتون. محمود هستم. 35 ساله. من از ابتدای آبان 1399 مبتلا به کرونا شدم، بدون درگیری ریه. و بعد از یکماه علایم تقریبا بهبود پیدا کرده بود به تشخیص دکتر فوق تخصص ریه به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن مبتلا به ذات ریه شدم. متاسفانه بعد از اون تنگی نفس و درد قفسه سینه در این یکساله با من ماندگار شد. این درد به صورت پریود یکماهه معمولا به سراغم میاد با علائم دلپیچه و درد در ناحیه بیشتر راست و گاهی چپ قفسه سینه. التهاب و درد گلو، در موارد خیلی کم به سختی صحبت کردن، درد در ناحیه زیر گلو گاهی، جوری که انگار کسی گلوم رو فشار میده. درد در ناحیه بالای معده و زیر قفسه سینه. درد در ناحیه پشت. موقع خواب و دراز کش دردها بیشتر میشه و خوابیدن روی پهلوی راست به شدت برام سخته. تنها روی پهلوی چپ با درد خفیف تر میخوابم. در فاصله تقریبا 8 ماهه اخیر به چندین فوق تخصص ریه مراجعه کردم و بارها عکس قفسه سینه و آزمایش خون دادم. تشخیص همه شون این بوده که در ناحیه ریه مشکلی ندارم. حتی اخیرا عکس با تزریق از ریه داشتم که اون هم خوشبختانه مشکلی نداشت. این چند روز مقالاتی در مورد ریفلاکس اسید معده خوندم که بسیار به علائمی که دارم نزدیک هست. می خوام بدونم که کرونا باعث ایجاد ریفلاکس معده میشه و آیا علائمی که من دارم ریفلاکس معده هست؟ در ضمن خستگی، گرسنگی، پیاده روی زیاد هم باعث التهاب و درد ریه هام میشه. با تشکر. اواخر تیرماه 1400.

بله حتما از نظر رفلاکس معده درمان شوید و بررسی قلب هم حتما تحت نظر متخصص قلب انجام شود. گاهی التهاب و صدمه عضلات قلب از عوارض کرونا است

فاطمه عسگری گفته :

سلام. خسته نباشید
دکتر ماه رمضان سال گذشته به علت دل درد به دکتر متخصص داخلی مراجعه کردم بعد از آندوسکوپی و سونوگرافی شکم گفتند هلیکو باکتر دارم و یه دوره دارو خوردم خیلی بهتر شدم. الان درد معده میپیچه بین دو کتف و گاهی هم سمت چپ بدنم. و خیل اذیت میشم. در عین حال گاز معده میاد تو گلوم و انگار میخوام خفه بشم. فاموتیدین و دمپریدون و ازنیوم 40 میخورم ولی فایده نداره. پرهیز هم میکنم. به نظرتون چکار باید بکنم تا ایت درد قفسه سینه و بین دو کتفم خوب بشه.

شاید درمان کامل اجرا نشده یا کامل تجویز نشده. در این موارد بهترین کار پیگیری درمان با پزشک معالج است

حمید خیر گفته :

سلام
در قسمت بالای معده احساس درد و ورم و سوزش شدیدی دارم و بعضی اوقات احساس میکنم معده داره میجوشه و صداهای بدی از خودش میده
حتی در قسمت قفسه سینه احساس درد و سوزش شدیدی دارم که حدودا 4 بار نفس تنگی شدیدی داشتم تا جایی که حتی نفسم بند میاد و میافتم زمین
راه های زیادی انجام دادم اما فقط اثرات را کمی کاهش میدهد و درمانی حاصل نمیشود

آندوسکوپی و درمان تخصصی عفونت هلیکوباکتر معده پیشنهاد می شود

سلام من حدود 2 هفتس درد شدید معده دارم دردش میزنه به پشتم احساس گرفتی گلو دارم مدام حالت تهوع دارم ولی نمیتونم استفراغ بکنم در ضمن تمام بدنم کوفته است

بررسی کامل معده آندوسکوپی و عفونت هلیکوباکتر معده و بررسی پانکراس توسط پزشک پیشنهاد می شود

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :