(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Monday, 20 September , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

داروهای کاهش دهنده اسید معده را با احتیاط بیشتری مصرف کنیم

تاریخ ارسال : 26 مه 2021

داروی-اسید-معده

برای کنترل اسید معده و کاهش ریفلاکس آن همیشه راهکارهای بدون دارو بیشتر از درمان با استفاده از دارو توصیه می‌شوند. اما در برخی موارد، به دلیل وخیم بودن شرایط، پزشکان استفاده از داروی اسید معده را تجویز می‌کنند. با این حال، مصرف این داروها تنها باید با مشورت یا تجویز پزشک انجام شده و به هیچ عنوان نباید خودسرانه از دارو برای اسید معده استفاده کنیم.

در ادامه این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به خطرات ناشی از استفاده داروی اسید معده و به همه نکاتی که باید پیش از استفاده از این نوع داروها بدانید اشاره خواهیم کرد. با iranian medical magazine همراه باشید. اگر احساس می‌کنید که اسید معده شما زیاد است پیش از جستجو نام قرص برای اسید معده در اینترنت، بهره‌گیری از روش‌های بدون دارو و مطالعه این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

داروی اسید معده چیست؟

داروهای اسید معده نوعی از داروها هستند که در دسته داروهای مهارکننده پمپ پروتون (Proton Pump Inhibitors) قرار گرفته که به اختصار PPIs نامیده می‌شوند. امپرازول (Prilosec)، پنتوپرازول  (Protonix)، لنزوپرازول (Prevacid) و اسموپرازول (Nexium) از جمله شناخته‌ شده‌ترین داروهایی هستند که در دسته داروهای PPIs قرار می‌گیرند. این داروها در کاهش اسید معده بسیار موثر عمل کرده و ترشح اسید را تا حد زیادی متوقف خواهند کرد.

قرص-برای-ترش-معده

امپرازول: این دارو شناخته شده‌ترین دارو اسید معده است کار اصلی آن کاهش حجم اسید معده است. امپرازول که هم در نوع قرص و هم در نوع شربت ضد اسید معده ارائه می‌شود، می‌تواند سبب کاهش علائمی چون سوزش معده، مشکل قورت دادن، ریفلاکس اسید معده و سرفه مداوم شود.

پنتوپرازول: پنتوپرازول نیز در دو نوع شربت و قرص ضد اسید معده تولید و عرضه می‌شود. مصرف این دارو برای اسید معده، می‌تواند علائمی مثل ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، مشکل در قورت دادن و سرفه مداوم را از طریق کاهش حجم اسید معده بهبود بخشد.

لنزوپرازول: این دارو به شکل کپسول و قرص ضد اسید معده ساخته و عرضه می‌شود. همانند دو دارو قبلی، داروی اسید معده لنزوپرازول از طریق کاهش اسید معده می‌تواند سبب کاهش علائمی مثل ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، مشکل در قورت دادن و سرفه مداوم شود.

اسموپرازول: این دارو که با نام نکسیوم نیز شناخته می‌شود در انواع کپسول، قرص و شربت ضد اسید معده ارائه می‌شود. این دارو نیز سبب کاهش حجم اسید معده گردیده و می‌تواند علائمی مانند ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، سختی قورت دادن را بهبود ببخشد.

همانطور که احتمالا متوجه شدید، انواع دارو برای اسید معده PPIs عملکردی تقریبا مشابه داشته اما پزشکان با توجه به شرایط بیمار، سایر داروهای تجویز شده و عوارض جانبی هر دارو یکی از آن‌ها برای تجویز انتخاب خواهد کرد.

قرص-برای-ترش-معده

برخی از این داروها در کشورهای مختلف به عنوان داروهای OTC یا بدون نیاز به نسخه شناخته می‌شود. این بدان معناست که برای مصرف شربت یا قرص اسید معده نیازی به نسخه پزشک نبوده و همین مسئله یکی از دلایل مصرف بی رویه این داروها به حساب می‌آید.

این داروها در گذشته نه چندان دور در دسته داروهایی قرار داشتند که پزشکان با رغبت فراوان و با ملاحظه کمتری آن‌ها را برای بیماران تجویز می‌کردند.

همچنین بخوانید: عوارض قرص ویتامین E

اما بر اساس اطلاعات منتشرشده در سایت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و نیز یک تحقیق جدید در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سن دیگو، مشخص شد که بهتر است هم پزشکان و هم بیماران با احتیاط بیشتری از این داروها استفاده کرده و حتی‌الامکان از روشهای غیردارویی برای کنترل ریفلاکس استفاده نمایند.

دایمتیکون و اسید معده

دارو دایمتیکون یک دارو ضد نفخ بوده که برای کاهش گاز معده و بهبود درد شکمی تجویز می‌شود. با اینکه این دارو می‌تواند سبب بهبود هضم و نا آرامی‌های شکمی شود اما یک داروی تخصصی برای کاهش اسید معده یا جلوگیری از ریفلاکس آن نیست.

خطرات مصرف خودسرانه داروی اسید معده

بر اساس اطلاعات سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، اخیرا مواردی از شکستگی استخوان‌های لگن، ستون فقرات و مچ دست در افرادی که داروهای PPIs را مصرف می کردند، گزارش گردیده است.

داروی-کاهش-دهنده-اسید-معده-در-جدول

اگرچه FDA بیشتر این گزارش‌ها را مربوط به افرادی میداند که بالای پنجاه سال داشته و یا بیش از یک سال بطور مداوم و یا با دوز بالا از این داروها استفاده می‌کرده‌اند، با این حال احتمال بروز این مشکل را در سنین پایین تر و یا طی مصرف کوتاه مدت رد نمی‌کند.

از سوی دیگر، یک تحقیق بسیار جدید که در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ توسط دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سن دیگو (UCSD) منتشر گردیده است، نشان می‌دهد که متاسفانه مصرف طولانی شربت یا قرص اسید معده که در دسته  داروهای PPIs قرار دارند، می‌تواند شانس ابتلا به بیماریهای مزمن کبدی را افزایش دهد.

تحقیقات بر روی موش و همچنین انسان نشان می‌دهد که در اثر مصرف مداوم قرص یا شربت ضد اسید معده، افزایش رشد یک باکتری گوارشی در اثر کاهش اسید معده را در پی خواهد داشت که می تواند به کبد آسیب برساند. به عقیده این محققان مصرف طولانی مدت این داروها با کاهش اسید معده، فلور طبیعی میکروبی روده‌ها را بر هم زده و به باکتریهای مضر اجازه رشد بیشتر می دهد که می تواند شانس التهاب کبد و افزایش ریسک بیماریهای مزمن کبدی را افزایش دهد.

این محققان ضمن اشاره به اینکه بسیاری از افراد مبتلا به چاقی مفرط و یا معتاد به الکل، نیاز به مصرف این داروها دارند، توصیه می کنند که مصرف شایع شربت یا قرص ضد اسید معده در بیماران دچار مشکلات کبدی باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: خواص قرص جوشان ویتامین C

راه حل کاهش عوارض داروی اسید معده

متاسفانه در حال حاضر عملا جایگزین مناسبی برای این داروها وجود ندارد که هم کارایی آن‌ها را داشته باشد و هم علائم ناخوشایند ریفلاکس را در بیماران کنترل کند. شاید به همین دلیل و یا سایر دلایل (مانند ناکافی بودن تحقیقات بالینی در مورد عوارض ذکر شده)، FDA تنها به داروسازان توصیه می کند که با وسواس بیشتری این داروها را به افراد توصیه نمایند.

مثلا در افراد بالای پنجاه سال، در موردسابقه پوکی استخوان (Osteoporosis) سوال شود و یا دوز پایین تر این داروها را به افراد توصیه نمایند و از همه مهم تر برای مصرف بیش از یک دوره چهارده روزه، افراد را به مشورت با متخصصین ترغیب نمایند.

قرص-برای-ترش-معده

FDA  همچنین داروسازان را موظف ساخته است که در بروشور مربوط به دارو اسید معده تغییراتی ایجاد کنند (به احتمال افزایش ریسک شکستگی استخوانهای لگن، ستون فقرات و مچ دست اشاره بیشتری گردیده است) و حتما آن را در اختیار کسانی که قرار است شربت یا قرص برای اسید معده استفاده کنند قرار دهند.

کلام آخر

افرادی که بدون تجویز متخصصین بهداشتی و پزشکان شربت یا قرص اسید معده به طور متداول استفاده می کنند، بهتر است حتی‌الامکان میزان مصرف این داروها را کاهش داده و یا از روش‌های غیردارویی برای کاهش اسید معده استفاده نمایند. اما در صورت نیاز مبرم به استفاده از این داروها، توصیه می‌شود در زمینه عوارض ذکر شده با پزشک خود مشورت نمایند.

امیدواریم این مطلب که در آن سعی کردیم به عوارض استفاده بی رویه از دارو اسید معده اشاره کنیم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. نظر شما درباره‌ی این داروها چیست؟ آیا تا کنون بدون تجویز پزشک شربت یا قرص اسید معده را مصرف کرده‌اید؟ به نظر شما مصرف قرص برای اسید معده بهتر است یا شربت؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

fda.gov

ucsdnews.ucsd.edu

webmd.com/first_article

webmd.com/secound_article

www.rxlist.com

آیا برای کنترل ریفلاکس اسید معده حتما باید از دارو استفاده کرد؟

خیر ابتدا روش‌های بدون دارو توصیه می‌شود

چرا داروهای ضد اسید معده علایرغم عوارض بالا تجویز می‌شوند؟

چون جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد

بهترین راه دوری از عوارض داروی اسید معده چیست؟

کاهش دوز و مصرف محدود

داروی اسید معده لگن درد می‌آورد؟

بله ممکن است سبب آسیب لگن شود

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

فقط خدا گفته :

بسیار عالی و به درد بخور بود. تشکر

سعید پوردیان گفته :

سلام تراخدا هرکس میتونه بهترین راه و سریع ترین راه رو به من پیشنهاد کنه من از طعم و بوی بد دهان رنج میبرم دندونام مشکل ندارن و همه سالمن همه میگن از معدته نمیدونم بهترین راه و سریع ترین راه برا درمانم چیه دیگه واقعا اعتماد به نفس ندارم تراخدا کمکم کنید

محمد حسین معصومی گفته :

سلام من حدود 10سال میشه كه پنتو 40مجبوربه مصرف شدم هیچ داروئی جایگزین نتونستم بكن حتی داروی گیاهی خیلی سعی كردم مصرف نكنم متاسفانه به دوروزنمیكشه ترش شدید وسوزش رفلكس امانم روبریده خواهش میكنم راهنمایی بفرماید سپاس (سن43)

سلام وقت بخیر
اسید معده من بسیار بالاست ووقتی که گرسنه میشم تمام استخوانهای بدنم درد میگیره ووقتی که داعم غذا مصرف میکنم درد بدنم هم خوب میشه وبدنم قوی میشه از امپولهای رانیتیدین برای پنج رو با ب کمپلکس دکتر برام تجویز کرد برای یک سال خوب بود وراحت بودم ولی دوباره شروع شد وطبق دستور پزشک دوباره همان روش رو استفاده کردم و۵۰ درصد خوب شدم ولی باز گرسنه که میشم واسید معده زیاد میشه دوباره دست وپام درد میگیره مخصوصا در ساعد وران پا هام الان هم اندوسکپی کردم ودکتر بمن فاموتیدین واس امپرازول داده ولی تا ثیری نداشت فقط شبه موقع خواب اس امپرازول میخورم تا حدود ظعیف خوبه ولی همچنان مشکل زیادی اسید معده تمام بدنم رو با درد اورده خواهشا قویترین نابود کننده اسید ملده رو بمن معربی کنید
وسوالم این که
میفرمایید پمپ کننده اسید معده
ایا میشه از بین بردش تا از شررش خلوص بشیم؟؟

عبدالرزاق گفته :

پس چرا برازول در بازار کم است و قیمت مشابه خارجی آن با چهل هزارتومان تفاوت قیمت عرضه میگردد.لابد قرص بهتری نسبت به بقیه داروهای کم کننده اسید معده میباشد.

ممنون از اطلاعاتی ک در اختیار مردم میزارین

میلاد گفته :

با سلام
استفاده ی داروی لانزوپرازول 30 میلی گرم برای بیماران آسمی مشکل ساز هست؟

رابطه ی بوی نامطبوع دهان و اید معده را بیان فرمایید لطفا

فروه سلطانی گفته :

سلام من یک پسر دوازده ساله دارم که ۸ما میشه مشکل ریفلاکس معده پیدا کرده ومتخصص معده اطفال۴ماه پنتو پرازول ۴۰ تجویز کرد و بعد ازاون دکتر دیگه ای ۱۵روز امپرازول داده ولی تازمانی که این داروها رو مصرف میکنه خوبه بعد از اون دوباره معده درد شدید داره با تومه به ایکنه این دارو ها عوارض زیادی دارن چه توصیه ای میکنین ممنون نیشم راهنمایی کنید

این داروها در صورت مصرف طولانی مدت می تواند سبب کاهش جذب ب ۱۲ و آهن و کلسیم می،شود، که با مکمل و تغذیه صحیح باید جبران شود.
ولی به نظر من بهتر معده فرزند شما از نظر عفونت هلیکوباکتر معده بررسی شود

رامین گفته :

من ۳۷ سالمه و سالهاست با این مشکل زندگی کردم ولی متاسفانه هرچه سنم بالاتر میره مشکلم بیشتر میشه. الان نزدیک به دوسال هست که سطح اسید معده ام اونقدر بالا رفته که زندگی برام زجرآور شده. نه پنتاپرازول نه امپرازول نه شربت آنتی اسید هیچکدوم نتونستن مشکلم رو برطرف کنن. البته مشکلات عصبی هم دارم که این بیماری رو شدیدتر میکنه. واقعا نمیدونم دیگه باید چکار کنم

از نظر عفونت هلیکوباکتر معده بررسی کنید. تحت نظر پزشک

وحید الهی گفته :

سلام خدمت شما
معده من قبلا ترش می کرد چند ماهی هست مثل حالت سرماخوردگی یا مثل زمانی بغض می کنی سر معده گاهی بالاتر و گاهی بالای گلوم می گیره منظورم ابن نیست که نتوانم چیزی بخورم چند تا دکتر رفتم میگن عصبی هست و رفلاکس معده اس دارو دادن بعضی که اثری نداشت بعضی تا زمانی می خوردم بهتر بود تا رها می کنم خوردن دارو رو دیگه باز همون طور میشه الان خدا رو شکر بهترم ولی به هر حال هست میگن سیاهدانه کوبیده مخلوط با عسل خوبه ناشتا خورده بشه ممنون میشم نظرتونو بفرمایین

درمان گیاهی که در تخصص من نیست، ولی احتمال رفلاکس معده و عفونت هلیکوباکتر معده مطرح است، لطفا بررسی با پزشک گوارش انجام دهید

سلام
40 سالمه قبلا معده درد وسوزش میگرفتم وبا یسری امپرازول یا پنتپرازول خوب میشد. یکهفتست غذا میخورم میره گایینن 15 دقیقه بعد سمت قلبم ویا پشت قلب ویا راست سینم تیر میکشه
لطفا راهنمایی بفرمایید

آندوسکوپی تحت نظر متخصص گوارش و آزمایش لازم خون پیشنهاد می شود

الهه دارا گفته :

باسلام وتشکر فراوان من 62دارم آندوسکوپی کردم تشخیص رفلاکس دادن تراخدا کمکم کنید پنج قلم دارو با وجود پوکی استخوان شدید چکارکنم

مصرف داروها لازم است و یک دوره درمان اثر بدی برای پوکی استخوان ندارد

سلام ، من چند سال است که شدیدا مشکل رفلکس معده دارم و خیلی اذیت میشدم . جدیدا وقتی سوزش شروع میشه یه ذره جوش شیرین تو آب حل میکنم و میخورم به چند ثانیه نمی‌کشه که آروم میشم و مشکل کاملا بر طرف میشه . آیا این روش در دراز مدت مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟

سلام
من با مصرف امپرازول به درد شدید کلیه دچار می شوم. آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟

سلام
سلامت کلیه را با آزمایش اوره و کراتینین بررسی کنید. سونوگرافی کلیه انجام بدید. و بجای اومپرازول از پنتوپرازول ۴۰ روزانه استفاده کنید

سعید کریمی گفته :

سلام من درد سمت چپ شکم دارم دکتر آنتی اسید تجویز و بعد از ۱۴ روز آندوسکوپی انجام داد ودوباره ای وکیوم تجویز کرد وبه درد پهلوی من توجه نمیکنه آیا مسیر را درست میره ممنون اگر پاسخ دهید فکر میکنم داره

سلام من دقیقا نمیدونم شرح حال شما چی بوده و حدس میزنم آندوسکوپی و تجویز آنتی اسید به علت دیگه ای غیر از درد پهلوی چپ شما انجام شده باشه.
بهر حال اگر این درد پایداره شما باید یک سونوگرافی شکم و در صورت تجویز پزشک ct شکم انجام بدید.‌ به علاوه چنین دردی میتونه منشا متفاوتی از معده، پانکراس گرفته تا پایین ریه و کلیه داشته باشه.

بهرام حمزه گفته :

باسلام
به علت دل درد پزشک آزمایش خون و مدفوع و آندوسکوپی تجویز نمودند و نهایتا هلیکو باکتری تشخیص دادند و داروهای ذیل را تجویز نمودند
1-ازونیوم ۴۰صبح قبل از صبحانه و شام یک عدد
۲-بیسامین ۱۲۰ قیل از صبحانه و شام ۲ عدد
۳-فرومیلید بعد از صبحانه و شام یک عدد
۴-آموکسیسیلین ۵۰۰ بعد از صبحانه ‌شام دو عدد
اکنون سه روز است که مطابق دستور پزشک داروها را مصرف میکنم
لیکن درد شکمم تحمل ناپذیر شده
لطفا توصیه یا دارویی برای کاهش درد شکم اعلام نمایید
متشکرم –

سلام این یکی از رژیم های دارویی درمان h pylori هست. اگر نسبت بهش تحمل ندارید با نظر پزشک یه رژیم دیگه استفاده کنید. میتونن فرومیلید یا آموکسی را حذف کنن و به جاش مترونیدازول بنویسن یا یه آنتی بیوتیک دیگه جایگزین کنن.

محمد موسوی گفته :

با سلام.
من دوساله پش در یک لحظه معده‌ام دچار مشکل شد وقتی درد داره بیشتر حالت سر گیجه و حالت تهوع دارم و سمت چپ زیر قلبم درد داره با خوردن یک تکه نان یک کم آروم میشم وسط سینه غذا که میخورم گیر میکنه بعضی وقتها با آب باید بدم پایین لطفاً یه راه کار بهم بدین ممنون میشم

سلام برای بهبودی حداقل یک ماه باید دارو را مصرف کنید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :