مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بهترین داروی اسید معده

تاریخ ارسال : ۱۳ دی ۱۴۰۱

داروی-اسید-معده

برای کنترل اسید معده و کاهش ریفلاکس آن همیشه راهکارهای بدون دارو بیشتر از درمان با استفاده از دارو توصیه می‌شوند. اما در برخی موارد، به دلیل وخیم بودن شرایط، پزشکان استفاده از داروی اسید معده را تجویز می‌کنند. با این حال، مصرف این داروها تنها باید با مشورت یا تجویز پزشک انجام شده و به هیچ عنوان نباید خودسرانه از دارو برای اسید معده استفاده کنیم.

در ادامه این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به خطرات ناشی از استفاده داروی اسید معده و به همه نکاتی که باید پیش از استفاده از این نوع داروها بدانید اشاره خواهیم کرد. با iranian medical magazine همراه باشید.

4 قرص برای درمان اسید معده

داروهای اسید معده نوعی از داروها هستند که در دسته داروهای مهارکننده پمپ پروتون (Proton Pump Inhibitors) قرار گرفته که به اختصار PPIs نامیده می‌شوند. امپرازول (Prilosec)، پنتوپرازول  (Protonix)، لنزوپرازول (Prevacid) و اسموپرازول (Nexium) از جمله شناخته‌ شده‌ترین داروهایی هستند که در دسته داروهای PPIs قرار می‌گیرند. این داروها در کاهش اسید معده بسیار موثر عمل کرده و ترشح اسید را تا حد زیادی متوقف خواهند کرد.

قرص-برای-ترش-معده

 1. امپرازول

این دارو شناخته شده‌ترین دارو اسید معده است کار اصلی آن کاهش حجم اسید معده است. امپرازول که هم در نوع قرص و هم در نوع شربت ضد اسید معده ارائه می‌شود، می‌تواند سبب کاهش علائمی چون سوزش معده، مشکل قورت دادن، ریفلاکس اسید معده و سرفه مداوم شود.

 1. پنتوپرازول

پنتوپرازول نیز در دو نوع شربت و قرص ضد اسید معده تولید و عرضه می‌شود. مصرف این دارو برای اسید معده، می‌تواند علائمی مثل ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، مشکل در قورت دادن و سرفه مداوم را از طریق کاهش حجم اسید معده بهبود بخشد.

 1. لنزوپرازول

لنزوپرازول این دارو به شکل کپسول و قرص ضد اسید معده ساخته و عرضه می‌شود. همانند دو دارو قبلی، داروی اسید معده لنزوپرازول از طریق کاهش اسید معده می‌تواند سبب کاهش علائمی مثل ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، مشکل در قورت دادن و سرفه مداوم شود.

 1. اسموپرازول

اسموپرازول این دارو که با نام نکسیوم نیز شناخته می‌شود در انواع کپسول، قرص و شربت ضد اسید معده ارائه می‌شود. این دارو نیز سبب کاهش حجم اسید معده گردیده و می‌تواند علائمی مانند ریفلاکس اسید معده، سوزش معده، سختی قورت دادن را بهبود ببخشد.

همانطور که احتمالا متوجه شدید، انواع دارو برای اسید معده PPIs عملکردی تقریبا مشابه داشته اما پزشکان با توجه به شرایط بیمار، سایر داروهای تجویز شده و عوارض جانبی هر دارو یکی از آن‌ها برای تجویز انتخاب خواهد کرد.

دایمتیکون

برخی از این داروها در کشورهای مختلف به عنوان داروهای OTC یا بدون نیاز به نسخه شناخته می‌شود. این بدان معناست که برای مصرف شربت یا قرص اسید معده نیازی به نسخه پزشک نبوده و همین مسئله یکی از دلایل مصرف بی رویه این داروها به حساب می‌آید.

این داروها در گذشته نه چندان دور در دسته داروهایی قرار داشتند که پزشکان با رغبت فراوان و با ملاحظه کمتری آن‌ها را برای بیماران تجویز می‌کردند.

اما بر اساس اطلاعات منتشرشده در سایت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و نیز یک تحقیق جدید در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سن دیگو، مشخص شد که بهتر است هم پزشکان و هم بیماران با احتیاط بیشتری از این داروها استفاده کرده و حتی‌الامکان از روشهای غیردارویی برای کنترل ریفلاکس استفاده نمایند.

دارو دایمتیکون یک دارو ضد نفخ بوده که برای کاهش گاز معده و بهبود درد شکمی تجویز می‌شود. با اینکه این دارو می‌تواند سبب بهبود هضم و نا آرامی‌های شکمی شود اما یک داروی تخصصی برای کاهش اسید معده یا جلوگیری از ریفلاکس آن نیست.

همچنین بخوانید
کنترل و درمان رفلاکس معده بدون دارو

خطرات مصرف خودسرانه داروی اسید معده

بر اساس اطلاعات سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، اخیرا مواردی از شکستگی استخوان‌های لگن، ستون فقرات و مچ دست در افرادی که داروهای PPIs را مصرف می کردند، گزارش گردیده است.

اگرچه FDA بیشتر این گزارش‌ها را مربوط به افرادی میداند که بالای پنجاه سال داشته و یا بیش از یک سال بطور مداوم و یا با دوز بالا از این داروها استفاده می‌کرده‌اند، با این حال احتمال بروز این مشکل را در سنین پایین تر و یا طی مصرف کوتاه مدت رد نمی‌کند.

از سوی دیگر، یک تحقیق بسیار جدید که در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ توسط دانشگاه ایالتی کالیفرنیا سن دیگو (UCSD) منتشر گردیده است، نشان می‌دهد که متاسفانه مصرف طولانی شربت یا قرص اسید معده که در دسته  داروهای PPIs قرار دارند، می‌تواند شانس ابتلا به بیماریهای مزمن کبدی را افزایش دهد.

تحقیقات بر روی موش و همچنین انسان نشان می‌دهد که در اثر مصرف مداوم قرص یا شربت ضد اسید معده، افزایش رشد یک باکتری گوارشی در اثر کاهش اسید معده را در پی خواهد داشت که می تواند به کبد آسیب برساند. به عقیده این محققان مصرف طولانی مدت این داروها با کاهش اسید معده، فلور طبیعی میکروبی روده‌ها را بر هم زده و به باکتریهای مضر اجازه رشد بیشتر می دهد که می تواند شانس التهاب کبد و افزایش ریسک بیماریهای مزمن کبدی را افزایش دهد.

این محققان ضمن اشاره به اینکه بسیاری از افراد مبتلا به چاقی مفرط و یا معتاد به الکل، نیاز به مصرف این داروها دارند، توصیه می کنند که مصرف شایع شربت یا قرص ضد اسید معده در بیماران دچار مشکلات کبدی باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

همچنین بخوانید
تشخیص و درمان سرطان معده

کاهش عوارض داروی اسید معده

متاسفانه در حال حاضر عملا جایگزین مناسبی برای این داروها وجود ندارد که هم کارایی آن‌ها را داشته باشد و هم علائم ناخوشایند ریفلاکس را در بیماران کنترل کند. شاید به همین دلیل و یا سایر دلایل (مانند ناکافی بودن تحقیقات بالینی در مورد عوارض ذکر شده)، FDA تنها به داروسازان توصیه می کند که با وسواس بیشتری این داروها را به افراد توصیه نمایند.

مثلا در افراد بالای پنجاه سال، در موردسابقه پوکی استخوان (Osteoporosis) سوال شود و یا دوز پایین تر این داروها را به افراد توصیه نمایند و از همه مهم تر برای مصرف بیش از یک دوره چهارده روزه، افراد را به مشورت با متخصصین ترغیب نمایند.

قرص-برای-ترش-معده

FDA  همچنین داروسازان را موظف ساخته است که در بروشور مربوط به دارو اسید معده تغییراتی ایجاد کنند (به احتمال افزایش ریسک شکستگی استخوانهای لگن، ستون فقرات و مچ دست اشاره بیشتری گردیده است) و حتما آن را در اختیار کسانی که قرار است شربت یا قرص برای اسید معده استفاده کنند قرار دهند.

بهترین داروی اسید معده

افرادی که بدون تجویز متخصصین بهداشتی و پزشکان شربت یا قرص اسید معده به طور متداول استفاده می کنند، بهتر است حتی‌الامکان میزان مصرف این داروها را کاهش داده و یا از روش‌های غیردارویی برای کاهش اسید معده استفاده نمایند. اما در صورت نیاز مبرم به استفاده از این داروها، توصیه می‌شود در زمینه عوارض ذکر شده با پزشک خود مشورت نمایند.

امیدواریم این مطلب که در آن سعی کردیم به عوارض استفاده بی رویه از دارو اسید معده اشاره کنیم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. نظر شما درباره‌ی این داروها چیست؟ آیا تا کنون بدون تجویز پزشک شربت یا قرص اسید معده را مصرف کرده‌اید؟ به نظر شما مصرف قرص برای اسید معده بهتر است یا شربت؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

 

منابع

fda.gov

ucsdnews.ucsd.edu

webmd.com/first_article

webmd.com/secound_article

www.rxlist.com

 

سوالات متداول در مورد درمان اسیدمعده با دارو

چگونه اسید معده را از بین ببریم؟

ابتدا روش‌های بدون دارو و سپس استفاده از قرص برای درمان و کاهش اسید معده توصیه می‌شود

چرا داروهای ضد اسید معده علا رغم عوارض بالا تجویز می‌شوند؟

چون جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد

بهترین راه دوری از عوارض داروی اسید معده چیست؟

کاهش دوز و مصرف محدود

داروی اسید معده لگن درد می‌آورد؟

بله ممکن است سبب آسیب لگن شود

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • فقط خدا گفت:

  بسیار عالی و به درد بخور بود. تشکر

 • سعید پوردیان گفت:

  سلام تراخدا هرکس میتونه بهترین راه و سریع ترین راه رو به من پیشنهاد کنه من از طعم و بوی بد دهان رنج میبرم دندونام مشکل ندارن و همه سالمن همه میگن از معدته نمیدونم بهترین راه و سریع ترین راه برا درمانم چیه دیگه واقعا اعتماد به نفس ندارم تراخدا کمکم کنید

 • محمد حسین معصومی گفت:

  سلام من حدود 10سال میشه كه پنتو 40مجبوربه مصرف شدم هیچ داروئی جایگزین نتونستم بكن حتی داروی گیاهی خیلی سعی كردم مصرف نكنم متاسفانه به دوروزنمیكشه ترش شدید وسوزش رفلكس امانم روبریده خواهش میكنم راهنمایی بفرماید سپاس (سن43)

 • فخار گفت:

  سلام وقت بخیر
  اسید معده من بسیار بالاست ووقتی که گرسنه میشم تمام استخوانهای بدنم درد میگیره ووقتی که داعم غذا مصرف میکنم درد بدنم هم خوب میشه وبدنم قوی میشه از امپولهای رانیتیدین برای پنج رو با ب کمپلکس دکتر برام تجویز کرد برای یک سال خوب بود وراحت بودم ولی دوباره شروع شد وطبق دستور پزشک دوباره همان روش رو استفاده کردم و۵۰ درصد خوب شدم ولی باز گرسنه که میشم واسید معده زیاد میشه دوباره دست وپام درد میگیره مخصوصا در ساعد وران پا هام الان هم اندوسکپی کردم ودکتر بمن فاموتیدین واس امپرازول داده ولی تا ثیری نداشت فقط شبه موقع خواب اس امپرازول میخورم تا حدود ظعیف خوبه ولی همچنان مشکل زیادی اسید معده تمام بدنم رو با درد اورده خواهشا قویترین نابود کننده اسید ملده رو بمن معربی کنید
  وسوالم این که
  میفرمایید پمپ کننده اسید معده
  ایا میشه از بین بردش تا از شررش خلوص بشیم؟؟

 • عبدالرزاق گفت:

  پس چرا برازول در بازار کم است و قیمت مشابه خارجی آن با چهل هزارتومان تفاوت قیمت عرضه میگردد.لابد قرص بهتری نسبت به بقیه داروهای کم کننده اسید معده میباشد.

 • Samira گفت:

  ممنون از اطلاعاتی ک در اختیار مردم میزارین

 • میلاد گفت:

  با سلام
  استفاده ی داروی لانزوپرازول 30 میلی گرم برای بیماران آسمی مشکل ساز هست؟

 • امینی گفت:

  رابطه ی بوی نامطبوع دهان و اید معده را بیان فرمایید لطفا

 • فروه سلطانی گفت:

  سلام من یک پسر دوازده ساله دارم که ۸ما میشه مشکل ریفلاکس معده پیدا کرده ومتخصص معده اطفال۴ماه پنتو پرازول ۴۰ تجویز کرد و بعد ازاون دکتر دیگه ای ۱۵روز امپرازول داده ولی تازمانی که این داروها رو مصرف میکنه خوبه بعد از اون دوباره معده درد شدید داره با تومه به ایکنه این دارو ها عوارض زیادی دارن چه توصیه ای میکنین ممنون نیشم راهنمایی کنید

  • admin گفت:

   این داروها در صورت مصرف طولانی مدت می تواند سبب کاهش جذب ب ۱۲ و آهن و کلسیم می،شود، که با مکمل و تغذیه صحیح باید جبران شود.
   ولی به نظر من بهتر معده فرزند شما از نظر عفونت هلیکوباکتر معده بررسی شود

 • رامین گفت:

  من ۳۷ سالمه و سالهاست با این مشکل زندگی کردم ولی متاسفانه هرچه سنم بالاتر میره مشکلم بیشتر میشه. الان نزدیک به دوسال هست که سطح اسید معده ام اونقدر بالا رفته که زندگی برام زجرآور شده. نه پنتاپرازول نه امپرازول نه شربت آنتی اسید هیچکدوم نتونستن مشکلم رو برطرف کنن. البته مشکلات عصبی هم دارم که این بیماری رو شدیدتر میکنه. واقعا نمیدونم دیگه باید چکار کنم

 • وحید الهی گفت:

  سلام خدمت شما
  معده من قبلا ترش می کرد چند ماهی هست مثل حالت سرماخوردگی یا مثل زمانی بغض می کنی سر معده گاهی بالاتر و گاهی بالای گلوم می گیره منظورم ابن نیست که نتوانم چیزی بخورم چند تا دکتر رفتم میگن عصبی هست و رفلاکس معده اس دارو دادن بعضی که اثری نداشت بعضی تا زمانی می خوردم بهتر بود تا رها می کنم خوردن دارو رو دیگه باز همون طور میشه الان خدا رو شکر بهترم ولی به هر حال هست میگن سیاهدانه کوبیده مخلوط با عسل خوبه ناشتا خورده بشه ممنون میشم نظرتونو بفرمایین

  • admin گفت:

   درمان گیاهی که در تخصص من نیست، ولی احتمال رفلاکس معده و عفونت هلیکوباکتر معده مطرح است، لطفا بررسی با پزشک گوارش انجام دهید

 • محمد گفت:

  سلام
  40 سالمه قبلا معده درد وسوزش میگرفتم وبا یسری امپرازول یا پنتپرازول خوب میشد. یکهفتست غذا میخورم میره گایینن 15 دقیقه بعد سمت قلبم ویا پشت قلب ویا راست سینم تیر میکشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • admin گفت:

   آندوسکوپی تحت نظر متخصص گوارش و آزمایش لازم خون پیشنهاد می شود

 • الهه دارا گفت:

  باسلام وتشکر فراوان من 62دارم آندوسکوپی کردم تشخیص رفلاکس دادن تراخدا کمکم کنید پنج قلم دارو با وجود پوکی استخوان شدید چکارکنم

  • admin گفت:

   مصرف داروها لازم است و یک دوره درمان اثر بدی برای پوکی استخوان ندارد

 • حمید گفت:

  سلام ، من چند سال است که شدیدا مشکل رفلکس معده دارم و خیلی اذیت میشدم . جدیدا وقتی سوزش شروع میشه یه ذره جوش شیرین تو آب حل میکنم و میخورم به چند ثانیه نمی‌کشه که آروم میشم و مشکل کاملا بر طرف میشه . آیا این روش در دراز مدت مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟

 • سعادت گفت:

  سلام
  من با مصرف امپرازول به درد شدید کلیه دچار می شوم. آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟

  • admin گفت:

   سلام
   سلامت کلیه را با آزمایش اوره و کراتینین بررسی کنید. سونوگرافی کلیه انجام بدید. و بجای اومپرازول از پنتوپرازول ۴۰ روزانه استفاده کنید

 • سعید کریمی گفت:

  سلام من درد سمت چپ شکم دارم دکتر آنتی اسید تجویز و بعد از ۱۴ روز آندوسکوپی انجام داد ودوباره ای وکیوم تجویز کرد وبه درد پهلوی من توجه نمیکنه آیا مسیر را درست میره ممنون اگر پاسخ دهید فکر میکنم داره

  • admin گفت:

   سلام من دقیقا نمیدونم شرح حال شما چی بوده و حدس میزنم آندوسکوپی و تجویز آنتی اسید به علت دیگه ای غیر از درد پهلوی چپ شما انجام شده باشه.
   بهر حال اگر این درد پایداره شما باید یک سونوگرافی شکم و در صورت تجویز پزشک ct شکم انجام بدید.‌ به علاوه چنین دردی میتونه منشا متفاوتی از معده، پانکراس گرفته تا پایین ریه و کلیه داشته باشه.

 • بهرام حمزه گفت:

  باسلام
  به علت دل درد پزشک آزمایش خون و مدفوع و آندوسکوپی تجویز نمودند و نهایتا هلیکو باکتری تشخیص دادند و داروهای ذیل را تجویز نمودند
  1-ازونیوم ۴۰صبح قبل از صبحانه و شام یک عدد
  ۲-بیسامین ۱۲۰ قیل از صبحانه و شام ۲ عدد
  ۳-فرومیلید بعد از صبحانه و شام یک عدد
  ۴-آموکسیسیلین ۵۰۰ بعد از صبحانه ‌شام دو عدد
  اکنون سه روز است که مطابق دستور پزشک داروها را مصرف میکنم
  لیکن درد شکمم تحمل ناپذیر شده
  لطفا توصیه یا دارویی برای کاهش درد شکم اعلام نمایید
  متشکرم –

  • admin گفت:

   سلام این یکی از رژیم های دارویی درمان h pylori هست. اگر نسبت بهش تحمل ندارید با نظر پزشک یه رژیم دیگه استفاده کنید. میتونن فرومیلید یا آموکسی را حذف کنن و به جاش مترونیدازول بنویسن یا یه آنتی بیوتیک دیگه جایگزین کنن.

 • محمد موسوی گفت:

  با سلام.
  من دوساله پش در یک لحظه معده‌ام دچار مشکل شد وقتی درد داره بیشتر حالت سر گیجه و حالت تهوع دارم و سمت چپ زیر قلبم درد داره با خوردن یک تکه نان یک کم آروم میشم وسط سینه غذا که میخورم گیر میکنه بعضی وقتها با آب باید بدم پایین لطفاً یه راه کار بهم بدین ممنون میشم

 • محمدمحمودی گفت:

  باسلام چند سالی میشه اسید معده ام خیلی بالاست آندوسکوپی کردم فقط گفتن اسید بالا داری به جز قرص نکسیوم خارجی دیگه قرص ها جواب نمیده قرص نکسیوم هم خیلی کم پیدا میشه وقمت بالا داره لطفاً رهنمای کنید
  به جز از نکسیوم از کدام دارو دیگر مصرف کنم
  باحترام

  • admin گفت:

   برای اسید معده از دارو های پنتوپرازول یا اومپرازول و این خانواده کلا باید استفاده کنید یا فاموتیدین.
   از آنتی اسید شربت ماستی میتونید استفاده کنید.
   اگر ریفلاکس شما مقاوم به درمانه باید جراحی کنید

 • رضا گفت:

  بهتر است در بیماری های گوارشی سابقه ابتلا به سینوزیت قارچی یا عفونت ریه قارچی بررسی شود

  • admin گفت:

   بسته به ظن بالینی بله ممکنه شرح حال عفونت قارچی تنفسی پرسیده بشه. به عنوان مثال موکور میتونه علایم گوارشی هم بده. یا ضایعات کاندیدیازیس میتونن مری و بقیه قسمت های دستگاه گوارش را بگیرن

 • علی گفت:

  با سلام من ۲۵ سالمه الکل مصرف میکردم الان یه ساله اسید معدم زیاد شده هرجا میرم دکتر خوب نمیشم پنتوپرازول لانزوپرازول خیلی از این داروهای اسید معده مصرف کردم ولی خوب نشدم روز به روز بدتر میشم دهنم ترش میکنه بزاق دهنم زیاد شده احساس تنگی میکنم احساس میکنم یچیزی تو گلوم گیر کرده بعضی وقتا دل درد میشم دندونام زرد شدن لثه هام رنگشون حالت تیره شده هروقت هم دارو مصرف میکنم یه حالت سردرد و حالت تهوعی بهم دس میده همش خواب آلود هستم همیشه سرکار و خونه منگ و پکرم مترونیدازول و با آموکسی کلا هم زیاد مصرف کردم

  • admin گفت:

   به خاطر مصرف الکله
   همه این موارد
   حتما یه آندوسکوپی باید بدید
   الکل ریسک فاکتور سرطان معدست
   مخصوصا که شما علایمتون بهتر نشده ولی احساس گیر کردن لقمه دارید
   حتما اندو انجام بدید

 • Arash گفت:

  سلام من پنچاه سالمه بیست ساله پنتو بیست میلیگرم میخورم جدیدا جلو سینه روی قلبم درد داره وقتی قرص نخورم درد نمیکنه اگه بخورم درد میگیره …خودم میدونم هیلکوباکتری دارم …اما در بیست سال پیش هم تلاش کردم اما نشد ….چکار کنم به نظرتون

 • Fatemeh گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر جان من ۲۶سالمه دوسال که مشکل تنفسی دارم ک نمیتونم نفس عمیق بکشم چند لحظه طول میکشه تا نفسم بالا بیاد متاسفانه هیچ دکتری متوجه مشکل من نشده آندوسکوپی دادم گفتن نه هلوباکتری که اون درمان شد ولی هنوز خوب نشدم میشه راهنماییم کنید

  • admin گفت:

   سلام شما باید دقیق معاینه بشید.
   در درجه اول چیزی که به ذهنم میرسه اینه که یه اسپیرومتری بدید،
   دوم یه اکو انجام بدید (فشار شریان ریه را اندازه بگیرن)
   سوم قطعا باید از نظر مفاصل و اختلالات روماتیسم ارزیابی بشید.
   مخصوصا اگر علائم گوارشی و ریفلاکس هم دارید…

   ممکنه اسکلرودرمی باشه
   به یه فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

 • سامی صادقی گفت:

  سلام و عرض ادب و سپاس
  خواستم بپرسم ارتباطی بین اسید معده و داغ شدن بدن هست؟

 • حسین محمدی گفت:

  سلام من اسیده معده دارم خیلی ازیتم میکنه همیشه مثل اینکه یه چیزی تو گلوم گیر کرده ممنونم دکتر جان راهنمایم کنین چکار کنم

  • admin گفت:

   سلام باید داروی آنتی اسید مصرف کنید، پنتوپرازول، شربت ماستی یا فاموتیدین و پاسخ به درمان را بررسی کنید

 • رخسار گفت:

  سلام. من اسید معده دارم امپرازول و پنتاپرازول هیچ تاثیر نمیکنه بهم
  درد میکنه خیلی زیاد سوخت میکنه احساس میکنم داخل معدیم آتش گرفته بسیار ناراحت هستم به نظرتون چه مشکلی دارم و التراسوند هم کدم میگن مشکل نداری لطفا جواب بتین بهم

  • admin گفت:

   سلام شما باید یه آندوسکوپی انجام بدید و در صورتی که زخم معده باشه باید درمان هلیکوباکتری هم انجام بشه
   حتما باید اندوسکوپی انجام بشه چون اگر زخم شما مقاوم به درمان باشه باید بررسی های بیشتری مثلا از نظر زولینجر الیسون انجام داد

 • علی کمالی گفت:

  سلام من ۳۵ سالمه نزدیک ۵ سال هست که ترش میکنم اسید معدم خیلی زیاده صبح ناشتاترش میکنم وهمش فک میکنم یه چیزی تومعدم راه میره داروی اسیدمعده هم زیاد خوردم واندوسکوپی هم رفتم عفونت معده وزخم نشون داده ولی خوب نشدم روزب روزبدتر میشم بایدچی کارکنم

 • 1382 گفت:

  سلام من مشکل بوی بد دهان دارم
  خلط پشت حلق هم دارم و بزاق دهانم زیاد و کمی غلیظ است و گااهی هم درد قفسه سینه دارم
  امپر ازول و پنتوپرازول هم خوردم تغییر نکردم قرص دیگه ای هست که امتحان کنم

  • admin گفت:

   سلام میتونید در کنار پنتازول یک دوره نئوتادین یا تلفست هم امتحان کنید معمولا با اینا جواب میده

 • رحیمی گفت:

  دوستانی که از درد و زخم معده رنج میبرن در کنار دارو خوردن باید رژیم غذایی روهم رعایت بکنن از خوردن سبزیجات و میوه به غیر از موز _ ترشی جات_ نوشیدنی های گازدار_غذاهای برشته و سرخ شده _ شیرو لبنیات _ غذاهای بدون ادویه و بدون نمک و روغن _ تا حداقل۲ ماهی بهتره غذاهای آبپز استفاده بکنین.

 • هانیه گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه و حدود سه ماهه پیش وقتی غذا میخوردم بلافاصله معده درد میگرفتم .تا این که حجم غذا رو کم کردم و این مشکل برطرف شد ..الان حدود ۱۰ روزه که دچار رفلاکس شدید هستم احساس گیر کردگی غذا دارم …دهانم مزه ترش و تلخ میده با هم و گس شده دهانم انگار که خرمالو کال خرده باشی.واصلا هم گرسنه نمیشم همش سیرم ولی تهوع و استفراغ ندارم.شدیدا بادگلو دارم حتی بعد از آب خوردن .تو این مدت به دستور پزشک روزی دو تا اس امپرازول ۴۰ خوردم و سه بار در روز شرب ام جی که تاثیر نداشت .دکتر برام آزمایش مدفوع هلیکو باکتر نوشت که منفی بود ..الان بهم پریمودین داده روزی دو عدد.و شربت ام جی…بعداز غذا حتی وعده های سبک هم معده دارم و با معده خالی هم روزی چند بار معده درد دارم که چند دقیقا تیر میکشه و بعد آروم میشه..اما ترشی و تلخی و گسی دهانم کلا هست …خیلی نگرانم.توصیه شما چیه ؟؟؟

  • admin گفت:

   سلام
   شما باید حتما یه آندوسکوپی کنید
   مسایل دیگری غیر از معده هم البته میتونه مطرح باشه که نیاز به معاینه و بررسی داره

 • پرهام گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده حدود دو سال میشه که مشکل معده داشتم به اینصورت ک خیلی از مواد غذایی مث گوجه فرنگی یا فست فود و غذاهای ترش و تند رو نمیتونستم مصرف کنم الان با دو دوره درمان اول هلیکوباکتر سپس داروهای کاهنده اسید معده مثل اس امپرازول و فاموتیدن برام تجویز شد بعد از استفاده چند ماهه بهتر شدم ولی مشکل کامل برطرف نشده همزمان با درد معده پشت بدنم کمرو باسن و پاهام بعضی وقتا خارش داره و ضایع پوستی هم روی دستم افتاده علت چی میتونه باشه آیا به قارچ باید شک کرد؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  • admin گفت:

   سلام حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید چون با توصیفاتی که میگید ممکنه بیماری سلیاک یا بیماری های روماتولوژیک مطرح باشه

 • سعید جواهری گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  بنده ۴۸ سال سن دارم این مدتیه که اسید معده دارم واحساس می کنم که معدم داره آتیش میگیره و بعضی وقتها قفسه سینه ام درد میکنه و شبها که میخوابم ریزش آب دهان دارم ، هر وقتی که درد میکرد قرص آلومینیوم ام جی مصرف میکردم . لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم. باتشکر

  • admin گفت:

   سلام وقت بخیر
   به مدت ۲ ماه منظم قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ها ناشتا ۱ ساعت قبل صبحانه مصرف کنید و اگر فایده نداشت به متخصص گوارش مراجعه کنید