مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

همه چیز از مقدار مصرف ویتامین های گروه ب

تاریخ ارسال : ۳۰ فروردین ۱۴۰۱

طرز مصرف ویتامین ب کمپلکس

پیرو مطالب پیشین در آرشیو اطلاعات پزشکی جدید سایت سیب درمورد ویتامین ب، در این مطلب قصد داریم ببینیم مصرف ویتامین ب چگونه است و سؤالاتی را پیرامون این موضوع بررسی کنیم.

مصرف ویتامین ب چگونه است؟

مقدار مصرف ویتامین‌ های گروه ب باتوجه‌به فرم دارویی آن و همچنین شرایط بدنی شما متفاوت است. در شرایط مختلفی ممکن است لازم باشد مقادیر بیشتری از این ویتامین‌ها را دریافت کنید یا اینکه دریافت روزانۀ شما کافی باشد.

مقدار مصرف ویتامین‌ های گروه ب به توصیۀ NIH برای بانوان در روز عبارت است از:

 • ویتامین B1: 1.1 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B2: 1.1 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B3: 14 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B5: 5 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B6: 1.3 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B7: 30 میکروگرم (mcg)؛
 • ویتامین B9: 400 میکروگرم؛
 • ویتامین B12: 2.4 میکروگرم.

دوز مصرف ویتامین‌ های گروه B به توصیۀ NIH برای آقایان در روز عبارت است از:

 • ویتامین B1: 1.2 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B2: 1.3 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B3: 16 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B5: 5 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B6: 1.3 میلی‌گرم؛
 • ویتامین B7: 30 میکروگرم (mcg)؛
 • ویتامین B9: 400 میکروگرم؛
 • ویتامین B12: 2.4 میکروگرم.

همان ‌طور که می‌بینید، مقدار مصرف ویتامین ب در روز برای آقایان باید اندکی بیشتر باشد که این به‌دلیل تودۀ عضلانی بیشتر و جثۀ درشت‌تر آقایان است. مقدار مصرف ویتامین ب در روز برای افراد مسن و خانم‌های باردار بیشتر از مقادیر ذکرشده در بالاست.

مصرف ویتامین ب چگونه است

در بعضی شرایط ممکن است جذب ویتامین ب چه از منابع غذایی و چه از مکمل‌ها با مشکل مواجه شود؛ بنابراین، نیاز است دوز بالاتری دریافت شود تا بدن دچار کمبود این ویتامین نشود. همچنین در بعضی بیماری‌ها و بعضی شرایط نیز، باتوجه‌به وضعیت بدن، لازم است مقادیر بیشتری از ویتامین ب را در روز دریافت کنید. در بیماری‌ها و شرایط زیر مقدار مصرف ویتامین ب در روز افزایش می‌یابد:

 • بیماری سلیاک؛
 • ایدز؛
 • بیماری کرون؛
 • وابستگی به الکل؛
 • بیماری‌ها و مشکلات کلیوی؛
 • روماتیسم مفصلی؛
 • کولیت اولسروز؛
 • بیماری کرون.
همچنین بخوانید
مواد غذایی حاوی انواع ویتامین B چیست؟

طرز مصرف ویتامین ب کمپلکس

در بازار مکمل‌های دارویی هریک از اعضای ویتامین‌های خانوادۀ ب موجود است اما یکی از رایج‌ترین اشکال دارویی ویتامین ب، ویتامین ب کمپلکس است که حاوی همۀ اعضای خانوادۀ ویتامین‌های ب است. اغلب منابع غذایی ویتامین‌های ب مشترک است و همچنین کمبود آن‌ها می‌تواند علائم مشترکی ایجاد کند بنابراین خیلی اوقات برای جبران نیاز اضافۀ بدن ترجیح داده می‌شود، که به‌جای مصرف تکی یک عضو از این خانواده، ویتامین ب کمپلکس استفاده شود.

علاوه بر موارد ذکرشده، مصرف طولانی‌مدت یک عضو از ویتامین‌های ب تعادل سایر ویتامین‌های ب را در بدن بر هم میزند که این خود یک دلیل دیگر بر ترجیح مصرف ویتامین ب کمپلکس است. طرز مصرف ویتامین ب کمپلکس باتوجه‌به نوع داروی آن و دوز آن متفاوت است.

معمولاً قرص‌های ب کمپلکس روزانه باید مصرف شوند و حاوی حداقل دوز موردنیاز از هریک از اعضای خانوادۀ ویتامین‌های ب هستند. اشکال دیگر مانند آمپول نوروبیون که حاوی 3 یا 6 عضو از ویتامین‌های ب است، باتوجه‌به شدت کمبود ویتامین ب، ممکن است یک روز در میان یا هفته‌ای یک عدد تزریق شود. پیش از مصرف، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین فرم دارویی و مناسب‌ترین دوز را مصرف کنید.

مقدار مصرف ویتامین ب کمپلکس در کودکان

نکتۀ مهم در مصرف ب کمپلکس و مولتی‌ویتامین‌ها علتی است که به خاطر آن قصد دارید این مکمل‌ها را مصرف کنید. درصورتی‌که کودکی کمبود ویتامین ب داشته باشد، مقدار مصرف ویتامین ب کمپلکس در کودکان متناسب با شدت کمبود و علت کمبود متفاوت خواهد بود.

در یک سری شرایط، مانند مصرف بعضی داروها، ممکن است لازم باشد یکی از ویتامین‌های گروه ب در دوز بالاتری به شکل جداگانه‌ای دریافت شود. برای مثال در مصرف بعضی از داروهای ضد تشنج لازم است که فولیک اسید یا ویتامین B6 روزانه دریافت شود.

اگر از مولتی‌ویتامین‌هایی استفاده می‌کنید که حاوی ویتامین ب کمپلکس نیز هستند، حتماً به دوز سایر ویتامین‌هایی که در آن وجود دارد نیز توجه داشته باشید؛ چراکه مصرف بیش از حد ویتامین‌هایی مانند A و D، که محلول در چربی هستند، می‌تواند مشکلات بسیار جدی و جبران ناپذیری ایجاد کند خصوصاً در سنین کودکی.

طریقه مصرف ویتامین ب 6 در بارداری

مصرف ویتامین‌های ب در بارداری

در دوران بارداری، باتوجه‌به تغییرات متابولیسمی که در مادر ایجاد می‌شود و همچنین نیازهای جنین، دوز مصرف ویتامین ‌های گروه B در روز باید بیشتر باشد. درصورتی‌که ویتامین‌های ب به اندازه کافی دریافت نشوند، شانس زایمان زودرس و همچنین نقائص جنینی بسیار افزایش می‌یابد. پیش‌تر در مقالۀ زیر به اهمیت ویتامین ب 9 در بارداری پرداخته‌ایم:

طریقه مصرف ویتامین ب 6 در بارداری

زنان باردار به 1.9 میلی‌گرم ویتامین ب 6 در روز نیاز دارند. همچنین مادران شیرده باید 2 میلی‌گرم از این ویتامین را هر روز دریافت کنند. این میزان برای حفظ سلامت جنین و مادر ضروری است. بهتر است این میزان از ویتامین ب 6 از طریق یک رژیم غذایی سالم و متنوع دریافت شود و قبل از مصرف هرگونه مکمل حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

طریقه مصرف ویتامین ب 6 در بارداری برای جلوگیری از تهوع‌های صبحگاهی روزانه 25 تا 50 میلی‌گرم است که باید پزشک تجویز کند.

همچنین بخوانید
اهمیت اسید فولیک به عنوان مکمل برای بانوان در دوران بارداری

سخن پایانی

ویتامین‌های ب محلول در آب هستند بنابراین مقادیر اضافه آن‌ها به‌راحتی از بدن دفع می‌شود؛ با وجود این درصورتی‌که بیش از حد مصرف شوند مشکلاتی را به دنبال خواهند داشت. بنابراین بهتر است، برای دریافت نیاز روزانۀ خود حتماً یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و پیش از آن که هرگونه مکملی مصرف کنید با پزشک خود مشورت کنید.

چنانچه درمورد نحوه و دوز مصرف ویتامین‌ های گروه B سؤالی دارید، در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب پاسخ‌گوی پرسش شما باشند.

 

سوالات متداول درباره مقدار مصرف ویتامین های گروه ب

مقدار مصرف ویتامین‌ های گروه ب در روز چقدر باید باشد؟

مقدار نیاز روزانۀ مردان و زنان به ویتامین‌های گروه ب متفاوت است. همچنین در شرایط مختلفی مانند بیماری‌ها، بارداری و در سنین مختلف این نیاز تغییر می‌کند.

طریقه مصرف ویتامین ب 6 در بارداری چگونه است؟

نیاز خانم‌های باردار به ویتامین ب ۶ در روز 1.9 میلی‌گرم است. همچنین برای پیشگیری از تهوع‌های صبحگاهی ناشی از بارداری می‌توان 2۵ـ۵۰ میلی‌گرم در روز از این ویتامین مصرف کرد که باید پزشک تجویز کند.

آیا استفاده از ویتامین ب محدودیت دارد؟

ویتامین‌ها ب در آب محلول هستند و مازاد آن‌ها به‌راحتی از بدن دفع می‌شود اما درصورتی‌که بیش از اندازه مصرف شوند، مشکلات زیادی را ایجاد می‌کنند.

 

منابع

https://www.healthline.com

https://www.pediatriconcall.com

https://www.babycenter.com

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر