مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

پیشگیری از آلزایمر امکان‌پذیر است؟

تاریخ ارسال : ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

جلوگیری از بیماری آلزایمر

پیش‌تر در یک مطلب به بررسی کامل بیماری آلزایمر پرداخته‌ایم. در این مطلب از آرشیو اطلاعات بیماری ‌ها در سایت سیب، به بررسی راه‌های پیشگیری از این بیماری می‌پردازیم و می‌بینیم که چه عواملی در مبتلاشدن به این بیماری نقش دارند.

آیا جلوگیری از بیماری آلزایمر امکان‌پذیر است؟

علت ایجاد رسوب‌های آمیلوئید که باعث ایجاد آلزایمر می‌شوند در مغز ناشناخته است و دقیقاً نمی‌توان بروز آلزایمر را به چیزی نسبت داد؛ اما، باتوجه‌به مطالعات انجام‌شده میزان بروز آلزایمر در افرادی کمتر بوده است.

در یک مطالعه انجام‌شده دیده شد که، کمتر از 1 درصد مبتلایان به آلزایمر دارای جهش‌های زودرس در محتوای ژنتیکی هستند. درصورتی‌که، در ژنوم فردی این جهش وجود داشته باشد حتماً به آلزایمر مبتلا می‌شود.

مطالعات انجام‌شده ارتباطی قوی بین آلزایمر، فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی نشان می‌دهد. سعی کنید به این موارد حساس باشید و درصورتی‌که سابقۀ خانوادگی این بیماری‌ها را دارید برای جلوگیری از بیماری آلزایمر حتماً به شکل منظم و دوره‌ای با انجام‌دادن معاینه و آزمایش این موارد را کنترل کنید.

همچنین بخوانید
آلزایمر چیست و انواع آن کدام است؟

نقش تغذیه برای پیشگیری از الزایمر

در یک مطالعه دیده شد که، چاقی می‌تواند مغز را به گونه‌ای تغییر دهد که احتمال ابتلا به آلزایمر افزایش یابد. از طرفی چاقی موجب ابتلا به دیابت نوع 2، افزایش فشارخون، افزایش سطح کلسترول و بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شود که پیش‌تر دیدیم این موارد نیز موجب افزایش خطر ابتلا به آلزایمر می‌شوند.

بنابراین، نقش تغذیه برای پیشگیری از الزایمر بسیار پررنگ است؛ چراکه وزن ما را آنچه می‌خوریم تعیین می‌کند. سعی کنید اگر دچار اضافه‌وزن یا چاقی هستید، حتماً برای کاهش وزن خود برنامۀ منظمی داشته باشید خصوصاً اگر سابقۀ خانوادگی ابتلا به آلزایمر دارید.

شواهد فعلی نشان می‌دهد که، تغذیۀ سالم برای قلب ممکن است به محافظت از مغز نیز کمک کند. تغذیۀ سالم برای قلب شامل محدودکردن مصرف قند و چربی‌های اشباع‌شده و مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل است. دو رژیم غذایی که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و ممکن است برای کاهش خطر آلزایمر مفید باشند رژیم غذایی DASH و رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند.

تغذیه برای پیشگیری از الزایمر

ورزش کنید

ورزش موجب بهبود جریان خون می‌شود و باعث می‌شود که خون بیشتری به سمت مغز جریان یابد و به سلامت مغز شما کمک می‌کند. همچنین ورزش موجب کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت نوع 2 می‌شود. یکی از مواردی که موجب پیشگیری از آلزایمر در جوانی می‌شود ورزش منظم است.

تمرینات پیشگیری از آلزایمر

افرادی که به یادگیری ادامه می‌دهند و ذهن خود را به چالش می‌کشند کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند. هنوز این مورد کاملاً اثبات نشده است؛ اما، تحریک ذهنی و انجام‌دادن تمرینات ذهنی موجب بهبود ارتباط سلول‌های مغزی با یکدیگر می‌شود.

یکی از ساده‌ترین تمرینات پیشگیری از آلزایمر و بهبود ذهن انجام‌دادن بازی‌ها و حل معماهایی است که ذهن شما را به چالش می‌کشند. مطالعه داشته باشید، یک زبان جدید یاد بگیرید، نواختن یک ساز را بیاموزید، در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید و …

گاهی نیز می‌توان با انجام‌دادن تغییراتی در فرایندهای روزمره مغز خود را به چالش کشید. یک مورد از تمرینات پیشگیری از آلزایمر این است که سعی کنید هرازگاهی کارهایتان را با دست مخالف انجام دهید؛ یعنی اگر راست‌دست هستید، برخلاف روال همیشگی، دکمه‌های پیراهنتان را با دست چپ ببندید.

تمرینات پیشگیری از آلزایمر

نقش ارتباطات اجتماعی در پیشگیری از آلزایمر

تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که، حفظ ارتباطات اجتماعی قوی و فعال نگه‌داشتن ذهن با افزایش سن ممکن است خطر زوال شناختی و آلزایمر را کاهش دهد. کارشناسان درمورد دلیل این ارتباط مطمئن نیستند. ممکن است به‌علت مکانیسم‌های مستقیمی باشد که از طریق آن تحریک اجتماعی و ذهنی باعث تقویت ارتباطات بین سلول‌های عصبی در مغز می‌شود.

پیشگیری از آسیب به سر موجب پیشگیری از ایجاد آلزایمر می‌شود

به نظر می‌رسد، ارتباط قوی بین خطر زوال شناختی و ضربۀ جدی به سر وجود دارد به‌خصوص زمانی که آسیب شامل از دست دادن هوشیاری باشد. شما می‌توانید با محافظت از سر خود به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کمک کنید:

 • بستن کمربند ایمنی؛
 • استفاده از کلاه ایمنی هنگام شرکت در ورزش‌های آسیب‌زا؛
 • با کاهش شلوغی، افزایش روشنایی و ایجاد فضای مناسب، خانۀ خود را در برابر آسیب‌های ناشی از سقوط ایمن کنید.

سبک زندگی سالم داشته باشید

ریشۀ بسیاری از بیماری‌ها به فعالیت‌های ساده و ریز و درشتی بستگی دارد که در طول روز انجام می‌دهیم. سبک زندگی سالم علاوه بر اینکه موجب جلوگیری از بیماری آلزایمر می‌شود، باعث کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز می‌شود. به این منظور سعی کنید موارد زیر را حتماً رعایت کنید:

 • خواب کافی و با کیفیت داشته باشید؛
 • غذای سالم بخورید و از غذاهای با ارزش غذایی کم پرهیز کنید؛
 • ورزش کنید؛
 • برای درمان بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشارخون اقدام کنید؛
 • در روز حداقل سه وعده غذا بخورید؛
 • نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید؛
 • از مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر دوری کنید.

سخن پایانی

زندگی با فرد مبتلابه آلزایمر یک چالش بزرگ است؛ زیرا شخصی که تا دیروز عضوی از خانواده و حامی و پشتیبان بوده است امروز برای انجام‌دادن ساده‌ترین کارها نیاز به کمک دارد و حتی برای دریافت کمک همکاری نمی‌کند.

مطالعات زیادی برای پیشگیری از آلزایمر و بررسی راه‌‌‌های آن در حال انجام است و نتایج مختلفی نیز حاصل‌شده‌ است که در این مطلب به معتبرترین آن‌ها اشاره شد. امید است به این اطلاعات روزبه‌روز افزوده شود تا بتوان از این بیماری ناتوان‌کننده کاملاً پیشگیری کرد و مانع از بروز آن شد.

چنانچه درمورد پیشگیری از آلزایمر سؤالی دارید، در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

همچنین بخوانید
راه‌های تشخیص آلزایمر

 

پرسش‌و‌پاسخ

 1. آیا آلزایمر قابل پیشگیری است؟ تاکنون کاملاً علت اینکه چرا آلزایمر ایجاد می‌شود شناخته نشده است؛ اما با تحقیقاتی که انجام شده، ارتباط موارد مختلفی با بیماری آلزایمر به اثبات رسیده است مانند کلسترول بالا، ضربه به سر و …
 2. آیا تغذیه برای پیشگیری از آلزایمر نقش دارد؟ ارتباطی قوی بین بیماری آلزایمر، فشارخون، دیابت نوع 2، چاقی و بیماری‌های قلبی دیده شده است که در کنترل این موارد نقش تغذیه بسیار اهمیت دارد.
 3. آیا آسیب به سر در ایجاد آلزایمر نقش دارد؟ به نظر می‌رسد ارتباطی قوی بین خطر زوال شناختی و ضربۀ جدی به سر وجود دارد؛ به‌خصوص زمانی که آسیب شامل از دست دادن هوشیاری باشد بنابراین با کاهش احتمال آسیب به سر می‌توان از آلزایمر جلوگیری کرد.

 

منابع

https://www.webmd.com

https://www.nhs.uk

https://www.alz.org

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر