مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آیا واریکوسل درمان دارد؟

تاریخ ارسال : ۰۶ مهر ۱۴۰۰

آیا واریکوسل درمان دارد؟

واریکوسل یک عارضه در ناحیه بیضه‌ها است. این عارضه بر اثر اختلال در خونرسانی اتفاق می‌افتد. عارضه واریکوسل معمولا با درد همراه نیست.واریکوسل رگ‌های واریسی در ناحیه بیضه است که موجب کاهش تولید اسپرم می‌شود. علت عارضه واریکوسل نامشخص است و به این دلیل که با درد همراه نیست، معمولا یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی‌شود. در مجله سیب به بررسی این بیماری خواهیم پرداخت و سپس به این پرسش که آیا واریکوسل درمان دارد یا نه ؟ پاسخ خواهیم داد.

خطر واریکوسل

یکی از دلایلی که واریکوسل دیر و سخت تشخیص داده می‌شود این است که افراد معمولا خود متوجه داشتن آن نیستند و به همین دلیل به دکتر مراجعه نمی‌کنند. واریکوسل خود خطر خاصی ندارد اما به مجرد داشتن واریکوسل فرد در معرض خطر ناباروری قرار می‌گیرند. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه نیمی از آقایان مبتلا به واریکوسل در خطر ناباروری هستند. ناباروری نیز به زمانی گفته می‌شود که زوج بعد از 12 ماه رابطه جنسی، بارور نباشند. اینکه درمان واریکوسل چگونه است بستگی به وخامت حال شما دارد.

علائم واریکوسل

واریکوسل معمولا علائمی ندارد اما درصورت داشتن درد شما باید بدانید برای درمان واریکوسل پیش چه دکتری باید رفت. واریکوسل می‌تواند گاهی در نقاطی از بدن درد ایجاد کند. برای مثال در حالت دراز کشیده روی کمر، فرد احساس درد در ناحیه بیضه ها کند. علائم ظاهری بیضه‌ها به مراتب قابل استنادتر هستند. این علائم شامل تغییر اندازه یا شکل بیضه ها است. هرگونه تغییر در فرم بیضه ها ممکن است خطرناک باشد پس بهتر است برای مشخص کردن وضعیت حتما به پزشک مراجعه کنید.

واریکوسل و ناباروری

این پرسش که آیا واریکوسل باعث ناباورری می‌شود برای بسیاری از افراد پیش می‌آید و پاسخ آن بله است. افرادی که به واریکوسل مبتلا می‌شوند شانس کمتری در باروری دارند. گرچه دلیل علمی اثبات شده‌ای برای آن وجود ندارد اما بسیاری بر این باورند که واریکوسل با افزایش دمای بیضه‌ها باعث از بین رفتن یا آسیب دیدن اسپرم‌ها می‌شود و این می‌تواند دلیل اصلی ناباروری در آقایان باشد.

پزشک درمان واریکوسل

مراجعه به پزشک برای واریکوسل لازم است زیرا ممکن است غده برای خود فرد،قابل تشخیص نباشد زیرا واریکوسل هنگام دراز کشیدن همیشه قابل احساس یا مشاهده نیست. پس پزشک هنگام ایستادن و دراز کشیدن، بیضه های بیمار را معاینه می‌کند.بعد از آن بر اساس سه مرحله عارضه واریکوسل آن را دسته بندی کرده و توصیه می‌کند که درمان شروع شود.

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که برای درمان واریکوسل پیش چه دکتری باید رفت و جواب این سوال بسیار راحت است. پزشک درمان واریکوسل می‌تواند یک اورولوژیست یا متخصص اورولوژی باشد.

آیا واریکوسل درمان دارد؟

انواع درمان واریکوسل

همیشه برای واریکوسل نیاز به درمان نیست و تنها در مواردی توصیه به درمان می‌شود که فرد به نازایی یا درد مبتلا باشد. با توجه به وضعیت واریکوسل می‌توان این جراحی را یک گزینه دانست. اما در ابتدا فقط گزینه‌های سرپایی و بدون نیاز به جراحی مطرح می‌شوند.

درمان واریکوسل با تغذیه

اینکه درمان واریکوسل چیست کاملابه میزان وخامت واریکوسل بستگی دارد. باتوجه به مرحله عارضه ممکن است درمان واریکوسل با تغذیه ممکن نباشد اما می‌توان با مصرف غذاهای مناسب و اجتناب از خوردن برخی غذاها از پیش آمدن مشکلات جدی جلوگیری کرد.

غذاهای مناسب برای واریکوسل نان سبوس دار ، غلات ، برنج و ماکارونی هستند. انواع میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره و نارنجی را نیز بخورید. از شیر کم چرب ، ماست و پنیر استفاده کنید. منابع پروتئینی مانند گوشت گاو و مرغ بدون چربی ، ماهی ، لوبیا ، تخم مرغ و آجیل هم می‌توانند درمان واریکوسل با تغذیه تاثیر مثبت داشته باشند.

بعضی غذاها نیز به دلیل بالا بردن غلظت خون تاثیر منفی بر واریکوسل دارند. این غذاها شامل فست فود، نمک، مشروبات الکلی و نمک هستند. این غذاها می‌توانند باعث افزایش درد واریکوسل شوند. غذهای کنسرو شده نیز باعث تشدید واریکوسل می‌شوند. اما لازم است در صورت برطرف نشدن علائم بدانید برای درمان واریکوسل پیش چه دکتری باید رفت و هرچه سریعتر درمان را آغاز کنید.

همچنین بخوانید: واریس چیست ؟ اهمیت تشخیص و درمان آن

پماد درمان واریکوسل

بسیاری از پزشکان پماد را برای درمان واریکوسل به عنوان جایگزین برای جراحی توصیه می‌کنند و استفاده از پمادها می‌تواند نیاز به جراحی را در برخی از بیماران از بین ببرد. درمان بیماران با کمک برخی داروها که می‌توانند درصد زیادی از مشکلات افراد را حل کنند، بسیار ایده خوبی‌ست. اما همچنان بسیاری از افراد نیز پس از استفاده از پماد درمان واریکوسل میزان اسپرم سازی کمی دارند و برای حل این مشکل باید به جراحی روی بیاورند.

درمان واریکوسل با پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین یک داروی باروری مردان است که تاثیر مستقیم آن بر اسپرم‌ها است. درمان واریکوسل با پنتوکسی فیلین به کاهش احتمال ناباروری مردان کمک می‌کند. علاوه بر این با افزایش توان اسپرم‌ها احتمال کاهش رگ‌های واریسی نیز وجود دارد. پماد کارکرد راحتی دارد و نیازی نیست بدانید درمان واریکوسل چگونه است.

درمان واریکوسلتومی

یک جراحی سرپایی است که اورولوژیست با دسترسی به رگ‌های واریکوسل از طریق شکم، آنها را مهار می‌کند و خون موجود در رگ‌های واریکوسل را وارد رگ‌های طبیعی بدن می‌کند. این روش بسیار موثر است و می‌تواند بدون درد و نیاز به بی‌هوشی واریکوسل را درمان کند.

همچنین بخوانید: کلیه در بدن ما چگونه کار می‌کند؟

درمان واریکوسل با لیزر

بر اساس آزمایشات انجام شده در زمینه درمان واریکوسل، برداشتن رگ‌های واریکوسل با کمک لیزر، یک تا سه ماه بعد از انجام لیزر درمانی، رگ‌های واریکوسل به راحتی آن را درمان می‌کند. این درمان کاملا ایمن است و برای بیمار مشکلی ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این در لیزردرمانی واریکوسل یک پروتکل استاندارد اتخاذ می‌شود که در درمان از طریق آمبولیزاسیون امکان‌پذیر نیست.

درمان واریکوسل از طریق آمبولیزاسیون

این روش درمانی نیز یک عمل سرپایی است که در آن از طریق یکی از رگ‌های پا به رگ‌های واریکوسل دسترسی ایجاد می‌شود و مسیر آن با استفاده از یک کویل بسته می‌شود. این درمان نیز می‌تواند موجب از بین رفتن خون در رگ‌های واریسی بیضه‌ها شده و واریکوسل را برطرف کند.

جراحی لاپاراسکوپی

در این جراحی که با بیهوشی عمومی همراه است، پزشک ابزار جراحی کوچکی را وارد بدن فرد کرده و سپس با دسترسی به رگ‌های واریکوسل، آن‌ها را مسدود می‌کند.

میکرو سرجری

میکروسرجری در واقع همان عمل باز بیضه‌ها و قطع شریان‌های واریکوسل است. برای اینکه بدانید این روش درمان واریکوسل چگونه است نیازی به تحقیق نیست. اما نکته بسیار مهم درمورد میکروسرجری این است که در میکروسرجری پزشک به وسیله یک ذره‌بین تمام رگ‌ها را بادقت بررسی می‌کند و آن‌ها راقطع می‌کند. در این روش احتمال باقی ماندن رگ‌های واریکوسل بسیار کاهش می‌یابد.

پس از درمان واریکوسل

در درمان واریکوسل با پنتوکسی فیلین و دارو که نیازی به بی حسی و جراحی نیست، کافیست شما در سبک زندگی و تغذیه خود دقت کنید اما در روش‌های درمان دیگر نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید:

پس از انجام جراحی نکات قابل توجهی هستند که درصورت رعایت آن‌ها برای فرد درد و آسیب جدی به وجود نمی‌آید و بیمار به سرعت بهبود می‌یابد. اول اینکه تا چند ساعت پس از عمل از راه رفتن اجتناب کنید و تا یک روز بعد فقط برای امور ضروری از جای خود بلند شوید. تا دو هفته هیچ‌گونه فعالیت سنگینی انجام ندهید. روزی دوبار پانسمان را عوض کنید و درصورت نداشتن ترشح بعد از دو روز، روی زخم پانسمان نگذارید. درصورتی که بعد از عمل با ترشح زیاد، ورم بیضه ها یا تب بالا مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

واریکوسل به طور مستقل آسیب چندانی ندارد و در بسیاری از موارد حتی دردناک هم نیست. اما از آنجا که می‌تواند منجر به ناباروری شود بهتر است در سن پایین درمان شود. برای دانستن اینکه درمان واریکوسل چیست بهتر است بدانید برای درمان واریکوسل پیش چه دکتری باید رفت. اورولوژیست می‌تواند واریکوسل شما را درمان کند و شما می‌توانید با مراجعه به اورولوژیست درمان را شروع کنید.

منابع

ncbi.nlm.nih

clevelandclinic

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر