مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

مراحل دندان در آوردن کودک و راهکارهای تسکین درد

تاریخ ارسال : ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

دندان در اوردن کودک ازفک بالا

در این مقاله مروری خواهیم داشت بر مراحل دندان در آوردن نوزاد و همچنین بررسی خواهیم کرد که چه روش‌هایی برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد وجود دارد.

دندان در آوردن نوزاد یکی از شیرین‌ترین اتفاقاتی است که پدر و مادر می‌توانند شاهد آن باشند. اما این فرآیند برای خود نوزاد کمی متفاوت بوده و ممکن است که باعث درد زیاد و آزرده خاطر شدن او شود. در این مقاله از مجله پزشکی سلامتی سیب قصد داریم با استفاده از اطلاعات پزشکی بررسی کنیم که چه راه هایی  برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد وجود دارد و به طول کلی این فرآیند چگونه سپری می‌شود؛ با ما همراه باشید.

دندان در آوردن نوزاد چگونه شروع می‌شود؟

فرآیند دندان در آوردن یا بیرون زدن دندان از لثه میتواند از دو ماهگی در نوزاد آغاز شود. برای اکثر نوزادان اولین دندان در سن شش ماهگی بیرون می آید. اگر در آوردن اولین دندان نوزاد تا هجده ماهگی به تعویق بیافتد کودک باید حتما زیر نظر دندانپزشک قرار گیرد. به طور معمول اولین دندانی که بیرون می‌زند یکی از دندان‌های جلویی وسط فک پایین است. گاهی فرآیند دندان در آوردن در کودک متوالی بوده و گاه چند دندان هم زمان بیرون میزنند.

قابل توجه است که دندان‌های قرینه باید به طور معمول به فاصله زمانی نزدیک از هم بیرون بزنند. اکثریت قریب به اتفاق کودکان 20 دندان شیری خود را تا سی ماهگی در می آورند.

همچنین بخوانید: مراقب های عمومی برای بهداشت دهان و دندان 

کاهش درد دندان درآوردن در کودک

ترتیب رویش دندان های شیری

در بیشتر نوزادان، دندان در آوردن با ترتیب زیر همراه خواهد بود:

 • دندان های ثنایای پایین: دو دندان مرکزی پایین معمولا اولین دندان هایی هستند که همزمان بین چهار تا هفت ماهگی در می آیند.
 • دندان های ثنایان بالا: همین دو دندان در مرکز فک بالا بین هشت تا دوازده ماهگی در می آیند.
 •  دندان های ثنایای جانبی بالا: دو دندان ثنایای جانبی در فک بالا در کنار ثنایای مرکزی قرار دارند و بین سه تا نه ماهگی در می آیند.
 • دندان های ثنایای جانبی پایین: این دندان ها در فک پایین بوده و بین ده تا شانزده ماهگی ظاهرمی شوند.
 • آسیای اول بالا: دندان آسیای اول دومین دندان از عقب دهان است و در سیزده تا نوزده ماهگی جوانه می زند. این دندان ها چون زودتر در می آیند و پهن تر هستند آسیای اول نام دارند.
 • آسیای اول پایین: این دندان ها بین چهارده تا هجده ماهگی جوانه می زنند.
 • دندان های نیش بالا: دندان نیش یا نوک تیز بین دندان های ثنایا و آسیا قراردارند و در فک بالا بین شانزده تا بیست و دو ماهگی درمی آیند.
 • دندان های نیش پایین: این دندان ها بین هفده تا بیست و سه ماهگی جوانه می زنند.
 • آسیاهای دوم: درسن بیست و پنج تا سی و سه ماهگی دندان های آسیای دوم بالا و پایین در می آیند و بیست دندان کودک شما تکمیل می شود.

هنگام بیرون زدن دندان از لثه ممکن است کودک دچار تورم لثه و ناحیه ی اطراف دندان شود و گاه میتوان تاول خونی برروی دندان در حال بیرون زدن دید. معمولا اولین دندانی که بیرون میزند بیشترین حساسیت را دارد. دندان های آسیاب به دلیل بزرگی سطحی که باید شکافته شود بیشترین ناراحتی را ایجاد میکنند.

دندان درآوردن کودک از فک بالا

علیرغم ترتیب ذکر شده، دندان در آوردن در همه نوزادان نمی‌تواند یکسان باشد و در برخی موارد شاهد دندان درآوردن کودک از فک بالا هستیم. به طور کلی، دندان درآوردن کودک از فک بالا نباید هیچ نگرانی را برای پدر و مادر نوزاد ایجاد کند چراکه همانطور که عنوان شد، ترتیب در آوردن می‌تواند در نوزادان مختلف متفاوت باشد.

علائم دندان در آوردن کودک

اگر کودک شما شروع به دندان در آوردن کند معمولا با تجربه علائم زیر همراه خواهد بود:

 • پرهیز از غذا خوردن به دلیل درد لثه
 • افزایش آب دهان
 • کم خوابی یا بیقراری به دلیل درد لثه
 • دست بردن بیش از حد به داخل دهان
 • درد در ناحیه گوش یا گونه هنگام بیرون زدن دندان های آسیا
 • تحریک های پوستی در اطراف دهان به دلیل آب ریزش زیاد دهان

علائم بی ارتباط به در آوردن دندان

به غیر از موارد بالا، برخی علائم تقریبا بی ارتباط نیز ممکن است هنگام در آوردن دندان، در کودک مشاهده شود که عبارتند از:

 • تب 38.3 درجه سلسیوس
 • بهانه گیری طولانی مدت
 • اسهال، سرفه و آبریزش بینی

لازم به ذکر است که فرآیند دندان در آوردن کودک ویروسی نیست و هیچ ارتباطی بین دندان درآوردن و تب در کودکان نشان داده نشده است.گاهی ممکن است مشکلات پزشکی دیگری هم زمان با درآوردن دندان در کودک همراه شود که بی ارتباط به این فرآیند هستند. مثلا ممکن است به دلیل ناراحتی لثه، کودک اشیاء خارجی را به لثه بمالد که باعث بیماری شوند.

همچنین بخوانید: پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

علائم دندان دراوردن کودک

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

توصیه ی اکثر پزشکان برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد ماساژ و فشار ملایم لثه است. برای این کار میتوان دستمال تمیزی را به کودک داد تا گاز بگیرد یا پس از شستن دستان با ملایمت لثه کودک را بمالید. اشیای سرد نیز می‌توانند به کاهش التهاب لثه و کاهش درد دندان درآوردن نوزاد کمک نمایند. توجه کنید اشیایی که ممکن است باعث خفگی کودک شوند در دهان او قرارندهید و نگذارید دهان کودک برای مدت طولانی در تماس با اشیای خیلی سرد بماند.
توصیه میشود برای تسکین درد لثه از طب سنتی و گیاهی استفاده نکنید زیرا که ترکیبات دقیق وعوارض دراز مدت آنها ناشناخته هستند. از کاربرد داروهای موضعی برروی لثه جدا خوداری کنید چرا که برخی از این قبیل داروها حاوی بی حس کننده بنزوکائین هستند.سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده است که بین مصرف بنزوکائین و مت هموگلوبینی ارتباط وجود دارد و میتواند پیامدهای بسیار جدی و مرگبار داشته باشد .

همچنین بخوانید: توصیه های دندانپزشکی در دوران کرونا ویروس

همچنین توصیه می‌شود که هرگز برای بی حس کردن لثه ی کودک از الکل استفاده نکنید. در مصرف داروهای خوراکی برای کودک بسیار مراقب باشید. کودکان زیر شش ماه نباید ایبوبروفین مصرف کنند. به یاد داشته باشید هرگز به کودک داروهای حاوی آسپیرین ندهید.

کلام آخر

دندان در آوردن نوزاد معمولا در 6 ماهگی آغاز می‌شود. برخی نوزادان ممکن است که از دو ماهگی شروع به دندان آوردن کنند و اگر تا 13 ماهگی روند در آمدن دندان‌ها شروع نشد باید به دندان پزشکی مراجعه کنید. دندان درآوردن کودک از فک بالا معمولا اتفاق نمی‌افتد اما در صورت اتفاق آن، اصلا جای نگرانی نیست چراکه دندان درآوردن کودک از فک بالا به دلایل ژنتیکی در برخی نوزادان طبیعی است. در آوردن دندان در نوزاد می‌تواند با التهاب لثه، تب، بهانه گیری، افزایش آب دهان و اسهال سرفه و همچنین درد همراه باشد. ماساژ، فشار ملایم لثه و استفاده از اجسام سرد می‌تواند در دندان در آوردن نوزاد مفید باشد.

دکتر نایریکا سلامتی
متخصص دندانپزشکی کودکان
دارای بورد تخصصی از آمریکا

 

nhs.uk

webmd.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر