مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بایدها و نبایدهای بعد از کشیدن دندان

تاریخ ارسال : ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

بعد از کشیدن دندان چه کنیم

کشیدن دندان عملی نیست که هیچ‌کدام از ما به آن علاقه داشته باشیم؛ اما، اگر تاکنون آن را تجربه نکرده باشیم، این امکان وجود دارد که حداقل برای یک‌بار در طول عمرمان برای کشیدن دندان به دندان‌پزشکی مراجعه کنیم. مراحل پس از کشیدن دندان می‌تواند دردناک باشد و مشکلات خاص خود را داشته باشد. به همین بهانه، در این مطلب از سری مطالب پزشکی سایت سیب قصد داریم یک راهنمای جامع از اقدامات لازم برای بعد از کشیدن دندان ارائه کرده و به این سؤال که «بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟» به شکلی کامل پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.

 

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

اقدامات بعد از کشیدن دندان درکل به دو دسته تقسیم می‌شوند. دستۀ اول اقداماتی هستند که سعی می‌شود در آن درد، خون‌ریزی یا هرگونه عوارض کشیدن دندان کاهش پیدا کرده و روند بهبودی تسریع شود. دستۀ دوم مراقبت‌های غذایی را در برمی‌گیرد که غذاهای مجاز یا غیرمجاز بعد از کشیدن دندان را تعیین می‌کند.

 

5 کاری که باید بعد از کشیدن دندان انجام داد.

سؤال بسیار رایج برای همۀ کسانی که برای کشیدن دندان به دندان‌پزشکی مراجعه کرده‌اند این است که بعد از کشیدن دندان چه کنیم. برای پیشگیری و مقابله با عوارض کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی توصیه می‌شود که اقدامات زیر را انجام دهید:

 

1. از کیسه یخ برای کاهش خون‌ریزی استفاده کنید

درست بعد از اینکه دندان شما کشیده شد پزشک یک پد گاز بر روی مکانی که دندان قبلاً آنجا بوده قرار می‌دهد و از شما درخواست می‌کند که آن را بیست دقیقه یا بیشتر گاز گرفته و فشار دهید.

دلیل این مسئله این است که دندان‌پزشک می‌خواهد خون‌ریزی تاحدامکان کاهش پیدا کند. اما با این وجود، حتی بعد از گذشت 24 ساعت ممکن است که کمی خون‌ریزی داشته باشید و بهتر است آن را تاحدامکان متوقف کنید.

قراردادن کیسه یخ بر روی محل کشیدگی دندان یک روش بسیار کاربردی برای کاهش خون‌ریزی بعد از کشیدن دندان است. سرما ناشی از یخ جریان خون در محل جراحی را کاهش داده که همین مسئله سبب کم‌شدن خون‌ریزی و درد می‌شود.

 

همچنین بخوانید
رایج ترین و بهترین روش های زیبایی دندان کدامند؟

 

توصیه می‌شود که، 10 تا 20 دقیقه کیسه یخ را روی محل جراحی یا حتی صورت خود قرار داده و سپس بعد از یک وقفۀ 20 دقیقه‌ای دوباره این کار را تکرار کنید.

علاوه بر این، مصرف یک سری از داروهای ضدالتهاب نیز برای کاهش خون‌ریزی دندان کشیده‌شده مفید است که در اکثر موارد دندان‌پزشک شما داروهای مناسب را تجویز خواهد کرد و نیازی به مصرف خودسرانۀ دارو برای کاهش خون‌ریزی دندان نیست.

 

2. سعی کنید در دهان خود مکش ایجاد نکنید

در 24 ساعت اول هیچ کاری نکنید که سبب مکش در دهان شما شود. برای مثال آب را در دهان خود غرغره نکرده یا به ‌زور آب دهان خود را به بیرون پرتاب نکنید. همچنین توصیه می‌شود که، از نوشیدنِ با نی و سیگارکشیدن نیز که باعث ایجاد مکش در دهان می‌شوند خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند برای شما مضر باشند.

ایجاد مکش در دهان می‌تواند سبب بیرون‌آمدن لختۀ خون شده و حفره خشک ایجاد کند. حفره خشک یک شرایط دردناک در دندان‌پزشکی است که به‌شدت پیشگیری از بروز آن توصیه می‌شود.

 

3. دهان خود را تمیز نگه‌دارید.

مسواک‌زدن مهم‌ترین کار برای مراقبت از دندان‌های ما است؛ اما، شاید برای شما این سؤال پیش‌آمده باشد که، بعد از کشیدن دندان چه باید کرد و آیا به مسواک‌زدن یا نخ ‌دندان ‌کشیدن دندان‌ها باید ادامه داد؟

مسواک‌زدن بعد از کشیدن دندان یا استفاده از نخ دندان کارهایی هستند که به‌منظور تمیزنگه‌داشتن دهان و دندان‌ها باید طبق روال گذشته انجام شوند؛ اما، حتماً باید مراقب جای دندانِ کشیده‌شده باشید تا مسواک یا نخ دندان به آن برخورد نکند.

تمیزنگه‌داشتن دهان از بروز عفونت دندان بعد از کشیدن جلوگیری کرده؛ اما، باید به یاد داشته باشید که، هنگام مسواک‌زدن آب را خیلی محکم و سریع به بیرون تف نکنید.

 

4. آب و نمک غرغره کنید.

یکی دیگر از راه‌های درمان خانگی عفونت دندان بعد از کشیدن آن استفاده از محلول آب‌نمک است. 2۴ ساعت بعد از کشیدن دندان اجازه دارید که در دهان خود به‌آرامی آب غرغره کنید و توصیه می‌شود که حتماً محلول آب و نمک را امتحان کنید.

برای درمان عفونت لثه بعد از کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی، با استفاده از یک لیوان آب ولرم و نصف قاشق چای‌خوری محلول آب و نمک درست کنید و به‌آرامی برای مدت دلخواه آن را غرغره کند.

 

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

 

5. با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان اوضاع می‌تواند از کنترل شما خارج ‌شده و شرایطی ایجاد می‌شود که درصورت تجربۀ آن‌ها حتماً باید با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید؛ این شرایط عبارت‌اند از:

  • خون‌ریزی محل کشیدگی بند نیامده و بعد از 24 ساعت همچنان به مقدار زیاد ادامه دارد؛
  • تورم لثه یا صورت شما بیشتر شود؛
  • دچار تب و لرز شوید؛
  • ادامه‌یافتن و از بین نرفتن بی‌حسی؛
  • پدیدآمدن حفره خشک در محل کشیدگی.

 

بعد کشیدن دندان چه کنیم؟

پس از کشیدن دندان باید مراقب غذاخوردن خود باشید و از خوردن یک سری از غذاها خودداری کرده و تنها برخی غذاها برای شما مجاز خواهند بود.

از همین رو، نکات تغذیه‌ای پس از جراحی کشیدن دندان به سه بخش تقسیم می‌شوند: «چگونه بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم»، «بعد از کشیدن دندان چه بخوریم» و «بعد از کشیدن دندان چه نخوریم».

 

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

روش غذاخوردن بعد از کشیدن دندان دقیقاً به اندازۀ نوع غذایی که می‌خورید مهم است. بعد از کشیدن توصیه می‌شود که، تاحدامکان غذا را با آن طرفی که جراحی انجام نشده است بجوید و مایعات را نیز به همان سمت هدایت کنید.

ازآنجایی‌که به مایعات نسبت به غذاهای خشک تمایل بیشتری وجود دارد، ممکن است وسوسه شوید که از نی استفاده کنید؛ اما، همان‌ طور که گفته شد، استفاده از نی بعد از کشیدن دندان توصیه نشده و باعث بیرون‌آمدن لخته خون و به وجود آمدن حفره خشک می‌شود.

اینکه بعد از کشیدن دندان چه بخوریم یکی از سؤالاتی است که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد. 24 ساعت نخست پس از کشیدن دندان مهم‌ترین زمان برای مراقبت از آن و کاهش عوارض کشیدن دندان به حساب می‌آید که غذاخوردن نیز از این قاعده مستثنا نیست.

در ابتدا بهتر است به سراغ مواد غذایی مثل ژله، ماست یا بستنی بروید که جویدن آن‌ها راحت است و جزء غذاهای مناسب بعد از کشیدن دندان به حساب می‌آیند. توجه داشته باشید که، باید نوعی از بستنی را انتخاب کنید که در آن شکلات یا سایر مواد جویدنی سخت وجود نداشته باشد.

سس سیب نیز یکی از غذاهای مناسب بعد از کشیدن دندان به حساب می‌آید؛ چراکه علاوه بر نرم‌بودن و راحتی جویدن، مقدار مناسبی فیبر به رژیم غذایی شما اضافه می‌کند.

بعد از 24 ساعت نخست، غذاهایی مثل سیب‌زمینی له‌شده، تخم‌مرغ هم‌زده، اوتمیل، پنکیک یا سوپ‌های له‌شده که تکه‌های درشت مواد غذایی در آن‌ها وجود ندارد نیز می‌توانند غذاهای مناسبی بعد از کشیدن دندان باشند و اضافه‌کردن آن‌ها به رژیم غذایی شما مشکلی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که، باید این غذاها را ولرم میل کرده و از داغ ‌خوردن آن‌ها حتماً بپرهیزید.

پس از روز دوم، دیگر نیازی به سخت‌گیری درمورد رژیم غذایی نبوده و نیازی نیست چندان مراقب باشیم که بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؛ اما توصیه می‌شود که، برای مصرف غذاهایی که در بخش بعدی به آن‌ها اشاره می‌کنیم بیشتر صبر به خرج دهید.

 

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم

 

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم؟

پاسخ این سؤال که چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم بستگی به غذایی دارد که مصرف می‌کنید.2 ساعت بعد از کشیدن دندان و بندآمدن خون‌ریزی می‌توانید غذاهای نرم مانند پورۀ سیب مصرف کنید؛ اما، برای خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند و سفت‌تر هستند ممکن است نیاز باشد تا 48 ساعت صبر کنید.

 

بعد از کشیدن دندان چه نخوریم؟

درکل به کسانی که دندان خود را کشیده‌اند توصیه می‌شود که، تا حداقل 24 ساعت نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنند. همچنین اگر پزشک برای شما داروهای ضددرد تجویز کرده است، تا زمانی که دورۀ مصرف داروها به پایان نرسیده باید از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی بپرهیزید.

به‌مدت یک هفته پس از کشیدن دندان، بهتر است از خوردن غذاهایی که بافت سختی دارند خودداری کنید. ازجمله این غذاها می‌توان به انواع چیپس، آجیل‌ یا پاپ‌کورن اشاره کرد.

 

همچنین بخوانید
از شروع تا پایان ارتودنسی دندان

 

درنهایت بایدها و نبایدهای بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان توصیه می‌شود که، با استفاده از کیسۀ یخ و ایجادنکردن مکش در دهان تاحدامکان خون‌ریزی را محدود کرده و از بیرون‌آمدن لخته خون پیشگیری کنید.

بهتر است دندان‌های خود را طبق روال تمیز نگه ‌داشته و از مسواک یا نخ دندان استفاده کنید یا با غرغره‌کردن آب و نمک از بروز عفونت پیشگیری کنید. تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان نوشیدنی‌های الکلی ننوشید و غذاهایی نرم مثل بستنی، ژله یا ماست را میل کنید.

چنانچه درمورد کارهای بعد از کشیدن دندان سؤالی دارید، در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب پاسخ‌گوی سؤال شما باشند.

 

سوالات متداول در مورد فعالیتی که باید بعد از کشیدن دندان 

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

بعد از کشیدن دندان باید یک سری اقدامات و مراقبت‌های غذایی برای کاهش درد، خون‌ریزی یا کاهش هرگونه عوارض کشیدن دندان و تسریع بهبودی انجام داد.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

بعد از کشیدن دندان در 24 ساعت اول بهتر است مواد غذایی نرم مانند ژله، ماست و پورۀ سیب مصرف شود و از مصرف مواد غذایی سفت خودداری شود.

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم؟

تا 2 ساعت بعد از کشیدن دندان بهتر است چیزی مصرف نشود. بعد از 2 ساعت درصورت بندآمدن خون‌ریزی می‌توان مایعات و مواد غذایی نرم که نیاز به جویدن ندارند را مصرف کرد.

 

منابع

dentistryofcolorado.com

healthline.com

denturesandextractions.com

 

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر