مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

از شروع تا پایان ارتودنسی دندان

تاریخ ارسال : ۱۴ دی ۱۴۰۰

ارتودنسی دندان چه فایده ای دارد

در این مطلب از سری مطالب پزشکی سایت سیب، می‌خواهیم به سؤالات شما پیرامون ارتودنسی دندان پاسخ دهیم.

ارتودنسی دندان برای چیست؟

شاید بارها کلمۀ ارتودنسی را شنیده باشید یا افرادی را دیده باشید که روی دندان‌های خود وسایلی فلزی دارند و این سؤال برایتان پیش آمده باشید که اصلاً ارتودنسی دندان برای چیست؟

ارتودنسی روشی برای صاف کردن یا حرکت دادن دندان‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها است. همچنین می‌تواند به مراقبت طولانی‌ مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فکتان کمک کند و فشار گاز گرفتن را روی تمام دندان‌هایتان پخش کند.

ارتودنسی دندان چه فایده ای دارد؟

سؤال دیگری که برای خیلی از شماها پیش می‌آید این است که ارتودنسی دندان چه فایده ‌ای دارد؟ باید بگوییم که بسیاری از افراد دارای دندان‌های متراکم یا کج هستند. ارتودنسی دندان‌ها را صاف می‌کند یا آن‌ها را به موقعیت بهتری منتقل می‌کند. این کار می‌تواند ظاهر لبخند آن‌ها و نحوۀ گاز گرفتن دندان‌ها را بهبود ببخشد؛ درعین‌حال، تمیز کردن دندان‌ها را آسان‌تر کند که این موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

دندان‌های جلویی برخی از افراد بالاتر قرار دارند و بیرون زده و نامنظم به نظر می‌رسند. این دندان‌های برجسته بیشتر احتمال دارد آسیب ببینند؛ اما، درمان ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را دوباره به خط خود بازگرداند.

برخی افراد به‌دلیل داشتن دندان‌های نامنظم در زمان خنده ظاهر زیبایی ندارند البته نحوۀ بسته شدن دهان آن‌ها باعث می‌شود دندان‌ها نامناسب به نظر برسند و نتوانند به‌خوبی لبخند بزنند. درمان ارتودنسی ممکن است بتواند هر دوی این مشکلات را اصلاح کند.

هنگامی‌که دندان‌ها به‌درستی به هم نمی‌رسند به عضلات فک فشار وارد می‌شود و باعث ایجاد مشکلات فک و گاهی سردرد می‌شود. ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند تا یکنواخت گاز بگیرید و فشار جویدن را کاهش دهید.

ارتودنسی-دندان-چگونه-انجام-میشود

بهترین سن ارتودنسی دندان چه زمانی است؟

بهترین سن ارتودنسی دندان دوران کودکی است؛ اما، بزرگسالان نیز می‌توانند ارتودنسی انجام دهند و البته بیشتر بزرگسالان این کار را به‌دلیل زیبایی انجام می‌دهند.

برای کودکان ممکن است لازم باشد قبل از شروع درمان صبر کنید تا دندان‌های کافی بیرون بیایند و دندان‌های شیری بریزند.

چه کسی کار ارتودنسی را می‌تواند برای شما انجام دهد؟

دندان‌پزشک‌های عمومی که دورۀ ارتودنسی را گذرانده باشند می‌توانند درمان ارتودنسی را برای شما انجام دهند. البته گاهی به دلیل شرایط خاص شما، ممکن است نیاز باشد به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنید.

همچنین بخوانید
همه چیز در مورد لمینت دندان و انواع لمینت دندان

ارتودنسی دندان چگونه انجام میشود؟

برای اینکه بدانیم ارتودنسی دندان چگونه انجام میشود، باید بگوییم که بعد از یک معاینه کامل که معمولاً شامل نگاه کردن به دندان‌ها‌ی شما، عکس‌برداری با اشعه ایکس از دندان‌ها و ساختن مدل‌های گچی از آن‌ها است، سپس، تیم دندان‌پزشکی یا متخصص ارتودنسی درمورد درمان صحبت خواهند کرد. هنگامی ‌که مطمئن شدید می‌خواهید ادامه دهید به‌محض داشتن دندان‌های دائمی کافی درمان شروع می‌شود.

ممکن است فضای کافی برای تمام دندان‌های دائمی خود نداشته باشید. اگر چنین باشد، ممکن است لازم باشد تعدادی دندان دائمی برای ایجاد فضا بکشید. البته گاهی اوقات می‌توان فضا را با استفاده از روش‌های دیگر درمان ایجاد کرد.

بریس چیست؟

ارتودنسی را می‌توان با انواع مختلفی از وسایل انجام داد که اکثر مردم به آن بریس می‌گویند.

ارتودنسی ساده را می‌توان با یک بریس متحرک (صفحه‌ای که می‌توان آن را برای تمیز کردن بیرون آورد) انجام داد. بریس متحرک دارای سیم‌ها و فنرهای ظریفی است که با فشار ملایم دندان‌ها را حرکت می‌دهند.

اغلب اوقات دندان‌ها باید با دقت بیشتری نسبت به زمانی که از بریس متحرک استفاده می‌شود جابه‌جا شوند. بنابراین، از بریس ثابت استفاده می‌شود. بریس ثابت دارای براکت‌ها و نوارهایی است که موقتاً به دندان‌ها می‌چسبند. یک سیم انعطاف‌پذیر همۀ براکت‌ها را به هم متصل کرده و امکان جابجایی دندان‌ها را فراهم می‌کند. شما نمی‌توانید خودتان دستگاه را بیرون بیاورید، بنابراین، به آن دستگاه ثابت می‌گویند.

ارتودنسی دندان تا چه مدت طول میکشد؟

اینکه ارتودنسی دندان تا چه مدت طول میکشد بستگی به وضعیت دندان‌های شما دارد. طول مدت درمان ممکن است از چند ماه تا دو سال و نیم طول بکشد.

بعد از اینکه دندان‌ها در جای خود قرار گرفتند، لازم است برای مدتی در جای خود نگه ‌داشته شوند. به این دوره، دورۀ نگهداری گفته می‌شود و با استفاده از وسایلی که نگهدارنده نام دارند این کار انجام می‌شود.

عملکرد نگهدارنده‌ها به این صورت است که، با نگه داشتن دندان‌ها در جای خود به ثابت شدن لثه‌ها و استخوان کمک می‌کنند تا دهان با موقعیت جدید دندان‌ها فیکس شود.

همچنین بخوانید
مراقب های عمومی برای بهداشت دهان و دندان

در زمان ارتودنسی دندان چه کاری باید انجام داد؟

بعد از اینکه ارتودنسی برای شما انجام شد، معمولاً لازم است که به مدت 4 تا 6 هفته به پزشک مراجعه کنید تا درصورت نیاز بریس‌ها فیکس شوند.

باتوجه‌به اینکه، بریس روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد محل مناسبی برای تجمع پلاک‌های دندانی خواهد شد. در واقع یکی از عوارض شایع ارتودنسی ظهور لکه‌های سفید روی دندان‌هاست که نشانۀ اولیۀ پوسیدگی دندان است. برای جلوگیری از این عارضه باید بهداشت دهان و دندان را کاملاً رعایت کنید.

همچنین ممکن است، پزشک دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌های حاوی فلوراید بالا را به شما توصیه کند.

نتایج ارتودنسی چقدر موفق خواهند بود؟

موفقیت ارتودنسی هم به مهارت‌های ارتودنتیست و هم به اشتیاق و کمک بیمار (والدین اگر بیمار کودک باشد) بستگی دارد. پیروی از دستورالعمل‌های ارائه‌شدۀ متخصص ارتودنسی و رفتن منظم به ویزیت‌های دوره‌ای بسیار مهم است.

موفقیت درمان نیز به تعهد بیمار بستگی دارد. برای درمان ارتودنسی کودکان بسیار مهم است که بیمار به اندازۀ والدین مشتاق باشد.

عوارض ارتودنسی چیست؟

همانند سایر فرایندهای درمانی، ارتودنسی نیز ممکن است با عوارض جانبی ناخواسته‌ای همراه باشد. شایع‌ترین عوارض جانبی ارتودنسی عبارت‌اند از:

  • احساس ناراحتی. باتوجه‌به اینکه، بریس‌ها از طریق فشار دندان‌ها را به جای خود برمی‌گردانند مقداری احساس ناراحتی طبیعی است؛
  • سوزش و خارش. مدتی طول می‌کشد تا دهان به وجود بریس‌ها عادت کند. بنابراین، ایجاد مقداری سوزش و خارش طبیعی است. البته، محصولاتی برای رفع این موارد وجود دارند که درصورت نیاز با مشورت پزشک می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛
  • درد فک؛
  • سخت غذا خوردن.

سن-ارتودنسی-دندان

علاوه بر این موارد که شایع هستند، ممکن است موارد دیگری نیز از عوارض جانبی ارتودنسی دیده شوند که اغلب شایع نیستند. این عوارض عبارت‌اند از:

  • پوسیدگی دندان؛
  • کاهش کلسیم دندان و نازک شدن مینای دندان؛
  • واکنش آلرژیک؛
  • خرابی ریشه دندان؛
  • انکیلوز (چسبیدگی ریشه دندان به استخوان فک)؛
  • بازگشت دندان‌ها به جای اولیۀ خود.

 

پرسش و پاسخ درباره ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان برای چیست؟

ارتودنسی روشی برای صاف کردن یا حرکت دادن دندان‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها است.

بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟

دوران کودکی بهترین زمان برای انجام ارتودنسی است؛ اما، در همۀ سنین انجام‌شدنی است.

ارتودنسی دندان تا چه مدت طول میکشد؟

باتوجه به وضعیت دندان‌های شما، برای یک ارتودنسی موفق معمولاً بین 18 تا 24 ماه زمان لازم است.

 

منابع

https://www.dentalhealth.org

https://www.blueridgeorthodontics.com

https://www.nhs.uk

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر