مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

همه چیز در مورد لمینت دندان و انواع لمینت دندان

تاریخ ارسال : ۲۳ آذر ۱۴۰۰

لمینت دندان چیست

ممکن است به فکر استفاده از لمینت دندان افتاده باشید تا لبخندی درخشان و زیبا، مانند آنچه در تابلوهای تبلیغاتی می‌بینید داشته باشید. در این مطلب از سری مطالب پزشکی مجلۀ سیب ابتدا می‌بینیم که لمینت دندان به چه صورت است؛ سپس، سؤالاتی را که ممکن است برای شما در مورد آن پیش‌آمده باشد پاسخ می‌دهیم.

لمینت دندان چیست؟

در دندان‌پزشکی اغلب برای زیبایی دندان‌ها از روکش‌هایی استفاده می‌شود تا دندان‌ها زیباتر و درخشان‌تر به نظر برسند. این روکش‌ها انواع مختلفی دارند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که لمینت دندان چیست؟ باید بگوییم که روکش‌هایی از جنس سرامیک هستند که روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند تا دندان‌ها ظاهری سفید، درخشان و زیبا داشته باشند. اما، کاربردهای دیگری هم دارند که در ادامه گفته خواهد شد. شاید شما هم شنیده باشید که به همه انواع روکش های دندان، لمینت گفته می‌شود که این اصلاً درست نیست.

لمینت دندان به چه صورت است!

لمینت دندان لایۀ نازکی از مواد سرامیکی است که به سطح دندان می‌چسبد. لمینت‌ها ازنظر رنگ، اندازه، ضخامت و ویژگی‌های دیگر برای افراد مختلف سفارشی ساخته می‌شوند و سپس روی دندان قرار می‌گیرند.

درحالی‌که، بسیاری از مردم به دلایل زیبایی لمینت دندان را دریافت می‌کنند؛ اما، لمینیت یک روش ترمیمی نیز هست. درواقع، برخلاف روکش‌هایی که باید بر روی کل دندان قرار گیرند لمینت دندان فقط روی دندان قرار می‌گیرد و از این نظر سطح کمتری از دندان را درگیر می‌کند و عوارض کمتری دارد.

ازآنجایی‌که، روکش به دندان طبیعی فرد می‌چسبد؛ لمینت یک جایگزین عالی برای پروتز و ایمپلنت است. لمینت دندان معمولاً 10 تا 15 سال دوام دارد؛ اما، نحوۀ نگهداری و بهداشت دهان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

لمینت-دندان-به-چه-صورت-است

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

تقریباً می‌توان از لمینت دندان برای همۀ افراد استفاده کرد مگر اینکه ممنوعیت خاصی داشته باشد. اما، لمینت برای همه مناسب نیست. تقریباً هرکسی که به دنبال تغییر ظاهر لبخند خود باشد، گزینۀ مناسب برای استفاده از لمینت دندان است.

لمینت می‌تواند رنگ، شکل و اندازه دندان‌های طبیعی شما را تغییر دهد. درحالی‌که، دندان‌های شما ممکن است ازنظر ظاهری عالی نباشند؛ اما، اگر لثه‌های سالم و ساختار استخوانی خوبی دارید، احتمالاً مشکلی با استفاده از لمینت نخواهید داشت. درنهایت، اینکه لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است را دندان‌پزشک پس از معاینه شخص باید پاسخ دهد.

5 دلیل برای استفاده از لمینت دندان

 1. بهبود رنگ دندان‌هایی که به دلایل مختلف مانند درمان کانال ریشه یا در اثر مصرف درازمدت بعضی داروها تغییر رنگ داده است؛
 2. بهبود دندان‌هایی که فرسوده شده‌اند؛
 3. بهبود دندان‌هایی که تراشیده یا شکسته شده‌اند؛
 4. بهبود دندان‌هایی که نامرتب، ناهموار یا نامنظم هستند؛
 5. بهبود فاصلۀ بین دندان‌ها.

روکش سرامیکی برای چه کسانی مناسب نیست؟

در مواردی قبل از استفاده از لمینت ممکن است نیاز باشد کارهای دیگری روی دندان‌های شما انجام شود. اگر دندان‌ها بیش از حد ساییده شده باشند، چسبیدن روکش به سطح دندان را به چالش می‌کشند.

اگر بین دندان‌های شما فاصلۀ زیادی وجود دارد، ممکن است لازم باشد ابتدا ارتودنسی انجام دهید. ارتودنتیست دندان‌ها را حرکت می‌دهد تا شکاف‌های بزرگ را از بین ببرد. سپس، دندانپزشک زیبایی می‌تواند روکش‌ها را قرار دهد. به یاد داشته باشید که روکش باید به دندان شما بچسبد. اگر روکش را روی دندانی قرار دهید که با دندان‌های دیگر فاصله زیادی دارد، این شکاف‌ها باقی می‌مانند.

مورد دیگر اینکه فک آن‌قدر کوچک است که دندان‌ها شلوغ و نامرتب هستند. مجدداً، باید از متخصص ارتودنسی بخواهید که دندان‌ها را جابه‌جا کند تا فضای مناسبی برای قرارگیری دندان‌ها وجود داشته باشد؛ سپس، از لمینت دندان استفاده کنید.

همچنین بخوانید
پوسیدگی دندان‌ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

خطرات و عوارض لمینت برای دندان

خطرات و عوارض لمینت برای دندان بسیار کم است. زیرا، لمینت دندان یک پروسۀ غیرتهاجمی است. برخی از خطرات و عوارض جانبی که باید از آن‌ها آگاه بود عبارت‌اند از:

 • لمینت‌ها جداشدنی نیستند: قراردادن لمینت دندان مستلزم برداشتن لایۀ نازکی از مینای دندان به‌منظور چسباندن روکش به سطح دندان است. هنگامی که مینای دندان برداشته شود، خود را ترمیم نمی‌کند و برای همیشه از بین می‌رود. این باعث می‌شود که لمینت دندان قابل برگشت نباشد. هنگامی که روکش دارید، باید آن‌ها را نگهداری یا تعویض کنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود؛ زیرا، دیگر مینای محافظ روی دندان را نمی‌پوشاند.
 • لمینت‌ها ممکن است فرسوده شوند یا بشکنند و نیاز به تعویض داشته باشند: اگرچه لمینت‌ها برای ماندگاری طولانی طراحی شده‌اند؛ اما، ممکن است تا آخر عمر دوام نداشته باشند و یا در برخی مواقع نیاز به تعویض داشته باشند. هنگامی که روکش آسیب ببیند، باید آن را تعویض کرد تا از پوسیدگی دندان محافظت شود.
 • افزایش حساسیت دندان و آسیب احتمالی: در برخی از بیماران پس از قراردادن لمینت دندان تا مدتی، دندان‌ها حساس می‌شوند و ممکن است درد بگیرند.

لمینت دندان ترمیم دارد؟

درصورتی‌که لمینت‌ها آسیب ببینند، برخلاف روکش‌های کامپوزیتی، ترمیم نمی‌شوند؛ اما، تعویض می‌شوند. البته، در صورت تعویض مکرر روکش‌ها، احتمال پوسیدگی و آسیب دندان‌ها وجود دارد. مراقبت صحیح از لمینت دندان می‌تواند به طولانی‌تر شدن عمر آن‌ها و کاهش احتمال خطرات و عوارض جانبی فوق‌الذکر کمک کند. چند نکته مفید برای مراقبت از لمینت:

 • مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن منظم: دندان‌هایی که لمینت دارند همچنان می‌توانند پوسیده شوند. حفظ سلامت دندان‌ها با مسواک‌زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن حداقل یک‌بار در روز ضروری است. این به طولانی‌تر شدن عمر روکش‌های شما، با محکم نگه‌داشتن دندان‌هایی که به آن‌ها متصل شده‌اند، کمک می‌کند.
 • ویزیت منظم دندان‌پزشکی: مراجعه به دندان‌پزشک برای معاینات منظم بسیار مهم است. دندان‌پزشک دندان‌هایتان را کاملاً تمیز می‌کند و مطمئن می‌شود که روکش‌های شما پریدگی یا شکستگی ندارند.
 • از خمیردندان غیر ساینده استفاده کنید: زمانی که لمینت دندان دارید سعی کنید از خمیردندان غیر ساینده استفاده کنید. خمیردندان‌های ساینده می‌توانند روکش‌ها را خراش دهند و آن‌ها را کدر نشان دهند.
 • وسایل سفت را گاز نگیرید یا نجوید: از جویدن اجسام سخت مانند خودکار یا ناخن خودداری کنید. اجسام سخت می‌توانند به روکش‌های شما آسیب برسانند.

تفاوت-لمینت-و-کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت نیز نوع دیگری از روکش دندان است که بیشتر برای زیبایی به کار می‌رود. فرایند نصب کامپوزیت روی دندان‌ها کوتاه‌تر است درحالی‌که برای لمینت ممکن است نیاز به چند جلسه ویزیت باشد.

دوام کامپوزیت معمولاً 4 تا 8 سال است درحالی‌که لمینت تا 15 سال هم دوام می‌آورد. لمینت ترمیم نمی‌شود ولی کامپوزیت ترمیم می‌شود؛ اما، کامپوزیت مقاومت کمتری دارد و خیلی راحت‌تر دچار شکستگی و آسیب می‌شود.

ازنظر رنگ و درخشش، لمینت دندان سفیدتر و درخشنده‌تر به نظر می‌رسد و کمتر لکه می‌شود درحالی‌که، کامپوزیت مانند دندان‌های طبیعی ممکن است تغییر رنگ دهد. ازنظر هزینه نیز لمینت گران‌تر از کامپوزیت است.

همچنین بخوانید
بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ با کدام دندان بسازیم؟

سوالات متداول درباره در مورد لمینت دندان و انواع لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش‌هایی از جنس سرامیک هستند که سفارشی ساخته می‌شوند و روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند. این روکش‌ها به شما لبخندی زیبا و دندان‌هایی درخشان می‌دهند.

آیا لمینت دندان ترمیم دارد؟

خیر. در صورت آسیب و شکستگی لمینت‌ها، امکان ترمیم آن‌ها وجود ندارد؛ اما، می‌توان آن‌ها را تعویض کرد.

لمینت دندان چقدر دوام دارد؟

در صورت نگهداری صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، لمینت‌ها می‌توانند تا 15 سال عمر کنند.

منابع

https://shreveportbossierdental.com

https://www.webmd.com

https://www.drshoover.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر