مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ با کدام دندان بسازیم؟

تاریخ ارسال : ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

ایمپلنت-دندان

از دست دادن یک یا چند دندان یکی از اتفاقاتی است که هیچکدام از ما ها به آن علاقه نداریم. اما خوشبختانه بعد از این اتفاق ناگوار، ساخت دندان مصنوعی که بتواند به خوبی دندان طبیعی شما باشد امکان پذیر است. برای ساخت دندان مصنوعی معمولا دو گزینه در پیش رو قرار دارد: بریج (bridge) یا همان پل دندان  و ایمپلنت (Implant). اما کدام یکی از دو گزینه برای شما مناسب‌تر خواهند بود؟ آیا بریج خوب است یا ایمپلنت؟

مزایا یا معایب بریج دندان چه مواردی را شامل می‌شوند؟ ایمپلنت چه مزایا یا معایبی دارد؟ در ادامه این مطلب با استفاده از جدیدترین اطلاعات پزشکی بررسی خواهیم کرد که پل دندان بهتر است یا ایمپلنت و هر کدام از این دو گزینه ساخت دندان برای چه کسانی مناسب هستند؛ با مجله پزشکی سلامتی سیب همراه باشید.

مقایسه بریج (پل) دندان و ایمپلنت

بریج دندان و ایمپلنت از نقطه نظرات مختلفی مثل هزینه، زیبایی، استحکام و تکنیک ساخت از یک دیگر متفاوت هستند. با مقایسه این دو گزینه از این نقطه نظرات سعی خواهیم کرد که در این بخش مشخص کنیم آیا بریج دندان خوب است یا ایمپلنت.

مقایسه بریج و ایمپلنت از نظر فنی و تکنیکی

به زبان خیلی ساده، در ساخت بریج یا پل دندان، دو دندان در دو طرف فضای خالی به عنوان محل سوار شدن پایه پل در نظر گرفته می‌شوند وسط آن‌ها پر می‌شود. بنابراین، برای قراردادن بریج حداقل دو دندان دیگر باید تراشیده شوند تا پایه های بریج روی آنها قرار گیرد. علت این مسئله است که دو دندان کناری که پایه های بریج روی آنها سوار می شوند، باید کوچکتر شوند تا بریج به خوبی روی آنها قرار گیرد.

بریج دندان

اگر این دندان‌ها پرکردگی زیاد و یا نیاز به روکش داشته باشند و یا همچنین از قبل روی آن‌ها روکش کشیده شده باشد، مشکل زیادی ایجاد نمی شود چون به هرحال این دندانها باید تراش خورده و روکش شوند. ولی اگر دندان‌های مورد استفاده برای پایه‌ها سالم هستند و یا فقط کمی پرکردگی دارند، استفاده از بریج باعث از دست رفتن بخش زیادی از عاج این دندان ها می‌شود و در این موارد ایمپلنت روش مناسب تری به حساب می‌آید.

بر خلاف بریج، ایمپلنت دارای این مزیت است که می‌تواند بدون آسیب زدن به دندان های مجاور، به صورت انفرادی جای دندان خالی را پر نماید، زیرا ایمپلنت به صورت مستقل و به صورت یک پروتز محکم و دائمی در استخوان فک کار گذاشته می‌شود و نیازی به تراش دادن سایر دندان ها ندارد. ایمپلنت ضمنا روش مناسبی برای کسانی است که تعداد بیشتری دندان را در یک فک از دست داده‌اند و مثلا یک نیم فک یا یک فک کامل ایشان نیاز به جایگزینی دندان دارد. در این افراد معمولا نمی‌توان از بریج استفاده کرد، چون پایه انتهایی برای قرار دادن بریج وجود ندارد. درحالی که ایمپلنت این مشکل را ندارد و در هر قسمتی از فک می توان این پایه را قرار داد.

همچنین بخوانید
پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

مقایسه بریج و ایمپلنت از وضعیت بهداشت دهان و دندان

افرادی که وضعیت مطلوبی از لحاظ بهداشت دهان و دندان ندارند، افراد سیگاری، دیابتی و افراد دارای بیماری‌های سیستم ایمنی معمولا کاندید‌های مناسبی برای ایمپلنت نیستند، زیرا پروتز فلزی ایمپلنت که درون استخوان فک کار گذاشته می‌شود باید در طول زمان با استخوان فک آمیخته و یک پارچه شود، ولی وضعیت نامطلوب بهداشتی دهان و دندان و ضعف خونرسانی یا سیستم ایمنی، جلوی این روند را می گیرند و موفقیت درمان با ایمپلنت را با مشکل مواجه می سازند. اگر چه بریج هم نیاز به رعایت بهداشت دارد، با این حال در موارد ذکر شده احتمالا تکنیک بریج در این افراد موثرتر عمل می‌کند.

مقایسه نگهداری بریج دندان و ایمپلنت

یکی از معایب بریج دندان، عدم دسترسی نخ دندان به همه سطوح دندانی و مشکلات هنگام مسواک زدن است. افرادی که بریج دارند باید زیر بریج را هم به کمک نخ دندان تمیز نمایند. در طرف مقابل، ایمپلنت نیاز به کارهای اضافی برای نخ کشیدن و مسواک زدن ندارد و از این نظر دقیقا مانند دندان طبیعی است.

مقایسه هزینه بریج دندان و ایمپلنت

بریج کمتر از ایمپلنت هزینه دارد ولی باید در نظر داشت که بریج در بسیاری از موارد , پس از چند سال باید تعویض و جایگزین گردد که این مسئله هزینه مضاعفی را به بیمار تحمیل می‌نماید. ایمپلنت معمولا روشی مادام العمر به حساب می آید و چون طی چند مرحله و در یک دوره چند ماهه انجام می گردد، افراد می توانند هزینه را در چند مرحله پرداخت نمایند. به هر حال برای بسیاری از بیماران مسئله هزینه بسیار مهم است و گاهی عامل اصلی در تصمیم گیری آن‌ها به شمار می‌رود، ولی بهتر است در کنار هزینه، همه مزایا و معایب بریج دندان و ایمپلنت را در نظر بگیرید.

مقایسه قدرت مکانیکی دندان و قدرت جویدن بریج دندان و ایمپلنت

هیچ کدام از این دو روش ساخت دندان بریج و ایمپلنت قدرت دندان طبیعی را ندارند، ولی اگر بخواهیم آن‌ها را با هم مقایسه کنیم، از لحاظ قدرت، استحکام و قدرت جویدن، ایمپلنت بر بریج ارجحیت کامل دارد.

مقایسه بریج و ایمپلنت از نظر جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک و لثه

همانطور که ذکر گردید، پروتز ایمپلنت که معمولا از جنس فلز تیتانیوم است، پس از مدتی با استخوان فک یکپارچه می‌گردد که این امر به استحکام استخوان فک کمک کرده و جلوی تحلیل رفتن استخوان فک و لثه‌ها در قسمت‌هایی که دندان طبیعی کشیده شده است را می‌گیرد.

ایمپلنت دندان

معمولا استخوان فک نه تنها در قسمت خالی تحلیل می‌رود، بلکه قسمت های اطراف بخش خالی شده هم به مرور زمان دچار تحلیل می‌شوند که این امر در دراز مدت بر استحکام دندان های مجاور نیز اثر می گذارند. ایمپلنت در مقایسه با بریج جلوی این مشکل را می‌گیرد، چون جای خالی دندان در استخوان فک توسط پروتز پر خواهد شد.

همچنین بخوانید
استرس و اضطراب چگونه سبب دردهای فک، صورت و دندان می شود ؟

بریج زیباتر است یا پروتز؟

به این سوال نمی توان قاطعانه پاسخ داد. اگر چه ایمپلنت معمولا نتایج زیبایی بهتری دارد، ولی ممکن است در بعضی موارد یریج زیباتر به نظر برسد. در مورد زیبایی، نظر دندانپزشک می تواند در تصمیم گیری بسیار کمک کننده باشد.

تصمیم نهایی؛ پل دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

با مقایسه موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که در مورد کسانی که دندان شان را از دست داده‌اند، تکنیک ایمپلنت در کل بر بریج ارجحیت دارد و می تواند جایگزین مناسب تری برای دندان طبیعی باشد و در زمان جویدن احساس طبیعی تری را به فرد القا نماید. به هر حال باید در نظر داشت که کلیه اطلاعات ذکر شده، صرفا جهت کمک بیشتر به بیماران جهت تصمیم گیری بوده و تصمیم نهایی بهتر است با توجه به وضعیت اختصاصی هر فرد و با مشورت با دندانپزشک گرفته شود.

دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت

بدون شک ایمپلنت از دندان چسبی بهتر است. دندان چسبی که به صورت تکی یا کلی قرار می‌گیرد، با استفاده از چسب بر روی لثه محکم می‌شود. کار چسب این است که اجازه ندهد یک یا چند دندان به راحتی حرکت کرده و روی لثه و فک ثابت بماند. احتمال لق شدن دندان مصنوعی چسبی و افتادن آن وجود دارد و همچنین ممکن است که با تغییر شرایط استخوان فک، قالب آن دیگر بر روی فک به خوبی فیکس نشود.

در طرف مقابل، دندان ایمپلنت به خوبی بر روی استخوان فک فیکس شده و به یک دندان ثابت برای شما تبدیل می‌شود. نگهداری و دوام ایمپلنت نیز از دندان چسبی بیشتر است که البته همین مزایا، هزینه آن را نیز افزایش می‌دهند.

همچنین بخوانید
آیا مراجعه به دندانپزشک در دوران ویروس کرونا بی خطر است؟

ایمپلنت بهتر است یا روکش؟

اینکه بخواهیم مقایسه کنیم ایمپلنت بهتر است یا روکش کمی دشوار است زیرا این دو روش دندانسازی بسیار با هم تفاوت دارند. روکش دندان در شرایطی به کار گرفته می‌شود که بخشی از دندان اصلی باقی مانده باشد و روکش به عنوان یک لایه ترمیم کننده بر روی آن قرار می‌گیرد. بنابراین، اینکه ایمپلنت بهتر است یا روکش، کاملا به وضعیت دندان بیمار بستگی دارد. اما از آنجایی که معمولا هزینه روکش نسبت به ایمپلنت کم‌تر است، در شرایطی که دندان اصلی توانایی نگه داشتن روکش را داشته باشد توصیه می‌شود که از روکش دندان استفاده شود.

کلام آخر

امیدواریم این مطلب در آن سعی کردیم با بررسی مزایا و معایب بریج دندان و ایمپلنت بررسی کنیم که کدام یکی از این دو گزینه برای ساخت دندان بهتر هستند مورد توجه شما قرار گرفته باشد. تجربه شما از ساخت دندان چیست؟ آیا ایمپلنت را ترجیح می‌دهید یا بریج؟ با ما در بخش نظرات همراه باشد.

vanyodentistry.com

healthline.com

rotemdentalcare.com

بریج چگونه روی دندان سوار می‌شود؟

حداقل دو دندان باید در دو طرف دندان از دست رفته تراشیده شده تا پایه‌های بریج بر روی آن‌ها قرار بگیرند.

دوام ایمپلنت بیشتر است یا بریج؟

ایمپلنت دندان نسبت به پل دندان دوام بیشتری داشته و به نگهداری کم‌تری نیز نیاز دارد.

پل دندان قدرت جویدن بیشتری دارد یا ایمپلنت؟

به دلیل اینکه ایمپلنت به استخوان فک مرتبط می‌شود از قدرت و استحکام بیشتری نیز برخوردار است.

دلیل اصلی ترجیح بریج نسبت به ایمپلنت چیست؟

بریج نسبت به ایمپلنت ارزانتر است.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • طلوع گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله مفید و کاربردیتون
  من در دوران دبیرستان یک دندان آسیا میس مادرزادی داشتم و در اون زمان تکنولوژی ایملنت دست کم تو ایران نیامده بود لذا با قالب فاصله بین دو دندان در حال رشد من رو حفظ کردن درحال حاضر خود لثه در قسمت خالی تحلیل رفته و دو دندان آسیاییی طرفین در صحت بسر میبرند ، در این شرایط راهنمایی میفرمایید با توجه به مزیت ایمپلنت من چه کاری باید انجام بدهم
  با تشکر از ضیق وقت جنابعالی و پاسخگویی شما

  • admin گفت:

   با سلام
   توجه داشته باشید که در هر شرایطی دندانهای طبیعی فرد باید حفظ شوند و استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. پس اگر دندانهای طبیعی شما مشکلی ندارند، تکنیک ایمپلنت برای این مشکل مناسب نمی باشد. برای تحلیل لثه در آن ناحیه بهتر است با دندانپزشک مشورت نمایید.