مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

برای کمبود ویتامین a چه بخوریم؟

تاریخ ارسال : ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

مواد غذایی حاوی ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامین‌های موردنیاز در بدن ماست که، علاوه بر نقش مهم آن در سلامت بینایی و چشم‌های ما، در فرایندهای مختلفی نیز نقش دارد و برای اینکه بدن سالمی داشته باشیم باید مقادیر کافی از این ویتامین را همواره دریافت کنیم. در این مطلب از مقالات پزشکی جدید در سایت سیب، می‌خواهیم مواد غذایی حاوی ویتامین A را معرفی کنیم و ببینیم که برای کمبود ویتامین a چه بخوریم.

میزان نیاز بدن ما به ویتامین A چقدر است؟

میزان نیاز روزانۀ مردان بالغ به ویتامین آ 900 میکروگرم و زنان بالغ 700 میکروگرم است؛ یعنی باید در طول روز حداقلِ این مقدار از ویتامین A را دریافت کنیم تا سالم بمانیم. برای اطفال نیز این میزان به شرح زیر است:

 • یک تا سه سال: 300 میکروگرم؛
 • چهار تا هشت سال: 400 میکروگرم؛
 • نه تا سیزده سال: 600 میکروگرم؛
 • چهارده تا هجده سال: 800 میکروگرم.

باید توجه داشته باشید که، ویتامین آ یک ویتامین محلول در چربی است و نباید بیش از اندازه مصرف شود. مصرف اضافۀ این ویتامین مشکلات فراوانی را برای بدن ایجاد می‌کند. دقیقاً نمی‌توان گفت که حداکثر مصرف چقدر می‌تواند باشد؛ چراکه ویژگی‌های بدن افراد مختلف متفاوت است؛ اما، بهتر است در طول روز حداقل میزانی که در بالا ذکر شده است دریافت شود.

چه میوه هایی ویتامین a دارند

 

مواد غذایی حاوی ویتامین A

بسیاری از غذاها سرشار از ویتامین A هستند؛ بنابراین، می‌توان نیاز روزانۀ خود را به این ویتامین از رژیم غذایی تأمین کرد و نیازی به مصرف مکمل‌ها نیست. این هشت مادۀ غذایی که در زیر آورده شده‌اند برخی از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین A در رژیم غذایی هستند.

همچنین بخوانید
چگونه می‌توان با مصرف منابع ویتامین دی نیاز روزانۀ خود به این ویتامین را تأمین کرد؟

جگر

جگر غنی‌ترين منبع غذایی ويتامين A است. یک وعده به اندازۀ سه اونس جگر پخته‌شده حاوی 6600 میکروگرم ویتامین A یا بیش از 700 درصد از نیاز روزانۀ شما است. جگر آن‌قدر منبع خوبی از ویتامین A است که برخی منابع توصیه می‌کنند برای جلوگیری از مصرف بیش‌ازحد این ویتامین، جگر را بیش از یک بار در هفته نخورید.

لبنیات

لبنیات نیز منبعی عالی برای ویتامین A هستند. بااین‌حال، در ایالات‌متحده بسیاری از انواع شیر و لبنیات با ویتامین A اضافی غنی شده‌اند. باتوجه‌به منبع لبنی، یک وعده می‌تواند بین 100 تا 300 میکروگرم ویتامین A داشته باشد.

سیب‌زمینی شیرین

یک سیب‌زمینی شیرین کامل حاوی 1400 میکروگرم ویتامین A در پوست خود است. این میزان بیش از 150 درصد نیاز روزانۀ شما در یک وعده است. برای افرادی که از رژیم‌های گیاهی پیروی می‌کنند، سیب‌زمینی شیرین منبع ارزشمندی از ویتامین A است.

اسفناج

اسفناج به دلایل مختلفی یک نیروگاه از مواد مغذی شناخته شده است. یک وعده، به اندازۀ نصف فنجان، اسفناج حاوی بیش از 570 میکروگرم ویتامین A است؛ چه آن را خام بخورید، چه در اسموتی یا پخته‌شده مصرف کنید. اسفناج یک راه عالی برای دریافت فیبر و ویتامین A به‌طور هم‌زمان است. .

هویج

هویج مانند بسیاری از غذاهایی که رنگ نارنجی دارند منبعی عالی از بتاکاروتن است. نصف فنجان هویج خام حاوی بیش از 450 میکروگرم ویتامین A است. این بخشی از دلایلی است که هویج را به یک مادۀ غذایی مفید برای بینایی شما تبدیل کرده است.

کدو

همۀ اشکال کدو زرد حاوی مقداری ویتامین A هستند؛ اما، کدوتنبل از این مادۀ مغذی غنی‌تر است. یک تکه پای کدوتنبل می‌تواند 480 میکروگرم ویتامین A داشته باشد که بیش از نیمی از نیاز روزانۀ شما است.

فلفل

وقتی صحبت از ویتامین A می‌شود، رنگ فلفل شما اهمیت دارد. فلفل دلمۀ قرمز حاوی مقدار قابل‌توجهی ویتامین A است؛ تقریباً 120 میکروگرم در یک وعدۀ نصف فنجان. از طرف دیگر، فلفل سبز تنها 18 میکروگرم دارد که یک تفاوت بزرگ است.

طالبی

ویتامین A با گرم‌شدن می‌تواند تجزیه شود؛ بنابراین، منابع خام این مادۀ مغذی مهم هستند. طالبی تقریباً همیشه به‌صورت خام مصرف می‌شود؛ بنابراین، افزودن مقداری از این میوه به رژیم غذایی می‌تواند مصرف ویتامین A شما را افزایش دهد. نصف فنجان طالبی در هر وعده 135 میکروگرم ویتامین A دارد.

درمان خانگی کمبود ویتامین a

چه میوه‌ هایی ویتامین a دارند؟

میوه‌ها نیز می‌توانند منابع خوبی از ویتامین A باشند. برای پاسخ به این سؤال که چه میوه‌ هایی ویتامین a دارند، می‌توانید به لیست زیر مراجعه کنید. لیست زیر حاوی 10 میوه‌ای است که بیشترین میزان ویتامین a را دارند:

 • انبه: در هر 100 گرم، 54 میکروگرم؛
 • طالبی: در هر 100 گرم، 169 میکروگرم؛
 • گریپ‌فروت: در هر 100 گرم، 58 میکروگرم؛
 • هندوانه: در هر 100 گرم، 58 میکروگرم؛
 • پاپایا: در هر 100 گرم، 47 میکروگرم؛
 • زردآلو: در هر 100 گرم، 96 میکروگرم؛
 • نارنگی: در هر 100 گرم، 34 میکروگرم؛
 • شلیل: در هر 100 گرم، 17 میکروگرم؛
 • گواوا: در هر 100 گرم، 31 میکروگرم؛
 • پشن فروت: در هر 100 گرم، 64 میکروگرم.

برای کمبود ویتامین a چه بخوریم؟

کمبود ویتامین آ حالتی است که ذخایر این ویتامین در بدن رو به اتمام باشند و میزان کافی از این ویتامین در هر روز دریافت نشود. کمبود این ویتامین با آزمایش و برخی علائم بالینی تشخیص داده می‌شود که پیش‌تر در مطلب ویتامین a چیست آن را بررسی کرده‌ایم.

افرادی که به کمبود این ویتامین مبتلا هستند ممکن است این سؤال را داشته باشند که برای کمبود ویتامین a چه بخوریم. برای کمبود این ویتامین احتمالاً نیاز به مصرف مکمل‌های این ویتامین دارید و در مدت زمان کوتاهی ذخایر این ویتامین در بدن شما تکمیل شوند. همچنین می‌توانید از جگر و روغن جگر ماهی نیز استفاده کنید.

استفاده از منابع غذایی ذکرشده در بالا نیز به تکمیل ذخایر بدن شما کمک می‌کند.

درمان خانگی کمبود ویتامین a

برای درمان خانگی کمبود ویتامین a شما باید منابع غذایی این ویتامین را به وفور استفاده کنید. بهترین منابع غذایی ویتامین a در این مطلب آورده شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را در رژیم غذایی خود جای دهید. البته باید دقت داشته باشید که نباید در مصرف جگر زیاده‌روی کنید.

همچنین بخوانید
ویتامین e در چه چیزهایی وجود دارد؟

اگر درمورد منابع غذایی ویتامین a سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

 

منابع:

https://www.healthline.com

https://www.webmd.com

 

سوالات متداول در مورد کمبود ویتامین a

در روز به چه میزان ویتامین a نیاز داریم؟

میزان نیاز روزانۀ مردان بالغ به ویتامین آ 900 میکروگرم و زنان بالغ 700 میکروگرم است. در اطفال این میزان با افزایش سن تغییر می‌کند.

بیشترین ویتامین a در چه غذایی وجود دارد؟

جگر غنی‌ترين منبع غذایی ويتامين A است. یک وعده به اندازۀ سه اونس جگر پخته‌شده حاوی 6600 میکروگرم ویتامین A یا بیش از 7 برابر از نیاز روزانۀ شما است.

چه میوه‌ هایی ویتامین a دارند؟

انبه، طالبی، گریپ‌فروت، هندوانه، زردآلو، پاپایا، نارنگی، شلیل، گاواوا و پشن فروت بیشترین میزان ویتامین a را در میان میوه‌ها دارند.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر