مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

لیفت غبغب چیست؟

تاریخ ارسال : ۲۱ تیر ۱۴۰۱

لیفت غبغب چیست

غبغب چربی اضافه یا شلی پوست در زیر چانه است که به علل مختلفی ممکن است ایجاد شود و در افراد مختلفی وجود دارد. برای افراد زیادی ممکن است این مورد زیبا نباشد و سعی در از بین بردن آن داشته باشند. در این مطلب از مجلۀ پزشکی فارسی سیب (Iranian Medical Magazine) می‌بینیم که چه دلایلی باعث ایجاد غبغب می‌شوند، لیفت غبغب چگونه است و انواع لیفت غبغب را بررسی خواهیم کرد.

غبغب چرا ایجاد می‌شود؟

غبغب که چربی اضافه زیر چانه است، یک حالت رایج در بسیاری از افراد است و زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌ای از چربی در زیر چانه تشکیل شود. غبغب اغلب با افزایش وزن همراه است و بیشتر در افراد چاق دیده می‌شود.

لزوماً علت داشتن غبغب اضافه وزن نیست بلکه در افرادِ بدون اضافه وزن نیز این حالت دیده می‌شود. ژنتیک یا شل‌شدن پوست ناشی از افزایش سن نیز ممکن است باعث ایجاد غبغب شود.

لیفت غبغب چگونه است

لیفت غبغب چیست؟

با کمک روش‌هایی می‌توان این چربی اضافه را از بین برد یا اینکه با انجام‌دادن تمریناتی می‌توان کاری کرد که پوست زیر چانه جمع شود و به اصطلاح غبغب لیفت پیدا کند؛ یعنی بالا رود و نمایان نباشد.

انواع لیفت غبغب

همان‌ طور که گفتیم، روش‌های مختلفی برای لیفت غبغب وجود دارد. در میان انواع لیفت غبغب ازجمله بهترین راه‌هایی که می‌توانید برای رهایی از غبغب استفاده کنید موارد زیر هستند:

 • انجام‌دادن تمرینات گردن با هدف قراردادن غبغب؛
 • رژیم غذایی برای از بین رفتن غبغب؛
 • روش‌های جراحی مانند لیپولیز و مزوتراپی؛
 • لیفت غبغب با نخ؛
 • لیزر؛
 • انولیفت.

بهترین تمرینات برای لیفت غبغب چیست؟

مدارک علمی معتبری برای اینکه آیا تمرینات ورزشی موجب لیفت غبغب می‌شوند یا خیر وجود ندارد؛ اما، شواهدی برای تأیید اثربخشی این تمرینات وجود دارد. در زیر می‌توانید بهترین تمرینات برای لیفت غبغب را ببینید:

 • صاف بایستید و گردن را به سمت بالا خم کنید و سقف را نگاه کنید در این حین فک را به سمت جلو فشار دهید تا کشش زیر چانه احساس شود. 10 ثانیه نگه دارید و به حالت خنثی بازگردید؛
 • یک توپ 9 تا 10 اینچی را زیر چانه قرار دهید و چانه را روی توپ فشار دهید؛
 • مانند تمرین اول بایستید و با سر کج به عقب سقف را نگاه کنید، لب‌های خود را طوری جمع کنید که گویی سقف را می‌بوسید تا ناحیه زیر چانه خود را بکشید. 10 ثانیه صبر کنید و سر خود را به حالت عادی خود برگردانید؛
 • با نگاه مستقیم به جلو، زبان خود را تا جایی که می‌توانید بیرون بیاورید. زبان را به سمت بالا و به سمت بینی بلند کنید. 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید؛
 • سر خود را به عقب خم کنید و به سقف نگاه کنید. زبان را به سقف دهان فشار دهید. 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و رها کنید.

می‌توانید یک یا چند مورد از این روش‌ها را در طول روز چندین بار انجام دهید تا با تحت فشار قرار دادن پوست زیر چانه به جمع‌شدن آن کمک کنید تا غبغب شما به سمت بالا لیفت پیدا کند.

همچنین بخوانید
طب سوزنی برای جوانسازی صورت؛ یک روش درمانی کم عارضه و اثربخش

لیفت غبغب با کمک رژیم غذایی و کاهش وزن

اگر غبغب شما به‌علت افزایش وزن است، کاهش وزن ممکن است آن را کوچک‌تر کند یا کاملاً باعث از بین رفتن آن شود. بهترین راه برای کاهش وزن داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. برخی از دستورالعمل‌های تغذیه سالم عبارت‌اند از:

 • وعده‌های بیشتری از میوه‌ها و سبزیجات را در روز بخورید؛
 • از غلات کامل استفاده کنید؛
 • از غذاهای فراوری‌شده خودداری کنید؛
 • پروتئین بدون چربی مانند مرغ و ماهی بخورید؛
 • از چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل استفاده کنید؛
 • لبنیات کم‌چرب بخورید؛
 • در حد نیاز روزانۀ خود کالری دریافت کنید.

انواع لیفت غبغب

انواع لیفت غبغب به‌وسیلۀ مداخلات پزشکی

اگر غبغب شما به دلایل ژنتیکی ایجاد شده است، سفت‌کردن ناحیۀ زیر چانه با ورزش ممکن است کمک کند. مشخص نیست که آیا کاهش وزن به شما کمک می‌کند یا خیر. در این مورد، پزشک شما ممکن است روش‌های تهاجمی‌تر مانند موارد زیر را به شما پیشنهاد دهد:

لیفت غبغب لیپولیز

در روش لیپولیز، با استفاده از گرمای لیزر چربی ناحیه ذوب می‌شود یا اینکه با کمک جراحی چربی زیر چانه خارج می‌شود. در بیشتر موارد، تنها به تزریق یک بی‌حس‌کنندۀ موضعی در طول لیپولیز برای درمان غبغب نیاز است.

لیپولیز فقط چربی اضافه را برطرف می‌کند؛ اما، پوست اضافی را از بین نمی‌برد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش نمی‌دهد. عوارض جانبی لیپولیز ممکن است شامل ورم، کبودی و درد باشد.

مزوتراپی برای درمان غبغب

مزوتراپی یک روش کم‌تهاجم از انواع لیفت غبغب است که مقادیر کمی از ترکیبات حل‌کنندۀ چربی را از طریق چند نوبت تزریق به ناحیه وارد می‌کنند.

در سال 2015، سازمان غذا و دارو یک داروی تزریقی مورد استفاده در مزوتراپی، اسید دئوکسی کولیک (Kybella)، را تأیید کرد. اسید دئوکسی کولیک به بدن شما در جذب چربی‌ها کمک می‌کند.

برای درمان غبغب ممکن است 20 نوبت یا بیشتر تزریق اسید دئوکسی کولیک لازم باشد. شما می‌توانید در مجموع شش نوبت درمان داشته باشید و باید حداقل 1 ماه بین هر نوبتِ درمان صبر کنید.

اسید دئوکسی کولیک درصورت تزریق نادرست ممکن است باعث آسیب جدی عصبی شود. فقط یک متخصص پوست یا یک پزشک باتجربۀ جراحی پلاستیک، که درمورد دارو آگاه است، باید این تزریق‌ها را انجام دهد.

با استفاده از نخ، لیفت غبغب چگونه است؟

یک روش دیگر از انواع لیفت غبغب، بالاآوردن پوست و تحریک ناحیه غبغب با استفاده از نخ است. اساس این روش بر مبنای طب سوزنی است و یک روش کم‌تهاجم محسوب می‌شود.

در این روش نخ‌های قابل‌جذب در محل و به شکل زیر پوستی کاشته می‌شوند. این روش به قابلیت ارتجاعی پوست بیشتر کمک می‌کند و می‌تواند باعث کاهش چربی‌های ناحیه شود.

سخن پایانی

بهترین راه برای خلاص‌شدن از شر چربی‌های اضافی، در هر نقطه از بدن، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. هنگام تلاش برای رهایی از شر غبغب صبور باشید. مگر اینکه لیپوساکشن یا، با استفاده از لیزر، لیپولیز انجام دهید. پیروی از روش‌های ذکرشده، بسته به اندازه غبغب شما، ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل‌توجهی ببینید.

تنها درصورتی از روش‌های تهاجمی‌تر استفاده کنید که مطمئن باشید غبغب شما به علل ژنتیکی ایجاد شده است و روش‌های کم‌تهاجم مانند کاهش وزن، ورزش‌های هوازی و تمرینات چانه را امتحان کرده باشید.

اگر درمورد لیفت غبغب سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

همچنین بخوانید
استرس و اضطراب چگونه سبب دردهای فک، صورت و دندان می شود ؟

 

منبع

https://www.healthline.com

 

سوالات متداول در مورد لیفت غبغب

لیفت غبغب چیست؟

به روش‌هایی که باعث از بین رفتن غبغب و به اصطلاح بالارفتن غبغب آویزان شده می‌شوند لیفت غبغب گفته می‌شود.

انواع لیفت غبغب چیست؟

استفاده از تمرینات سفت‌کنندۀ پوست و عضلات زیر چانه، پیروی از رژیم غذایی و کاهش وزن، روش‌های تهاجمی مانند لیپولیز، لیزر، مزوتراپی و لیفت غبغب با نخ از مهم‌ترین روش‌های لیفت غبغب هستند.

مزوتراپی برای لیفت غبغب چگونه است؟

در مزوتراپی مواد حل‌کنندۀ چربی به ناحیه تزریق می‌شوند و به‌مرور چربی ناحیه از بین می‌رود.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر