مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

طب سوزنی برای جوانسازی صورت؛ یک روش درمانی کم عارضه و اثربخش

تاریخ ارسال : ۱۱ تیر ۱۴۰۱

طب سوزنی برای جوانسازی صورت

در مطالب پزشکی گذشته سایت سیب، دیدیم که طب سوزنی چیست و همچنین طب سوزنی سر را بررسی کردیم. در این مطلب می‌خواهیم درمورد طب سوزنی پوست که یک روش درمانی برای بهبود وضعیت پوست و رفع مشکلات مختلف پوست است صحبت کنیم و سؤالاتی را در این مورد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

آیا طب سوزنی برای جوانسازی صورت کاربرد دارد؟

طب سنتی چینی قدمتی بیش از هفت هزار سال دارد. در این رشته از طب، روش‌های درمانی برای انواع بیماری‌ها ذکر شده و تحقیقات پزشکی متعددی در شصت سال اخیر در این زمینه انجام شده و همچنین طب سوزنی برای جوانسازی صورت جزء این تحقیقات است. در واقع رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد به بررسی اثربخشی طب سنتی چینی و به‌ویژه طب سوزنی (اکوپانچر) می‌پردازد.

طب سنتی چینی، در زمان سلسلۀ چین (Qin) در بین سال‌های 221 تا 20۶ پیش از میلاد مسیح، روشی را به نام Mei Rong برای زیبایی و جوان‌سازی پوست ابداع کرد و پزشکان درباری طب چینی با استفاده از طب سوزنی و داروهای گیاهی اقدام به جوان‌سازی پوست امپراتور و اطرافیانش می‌کردند.

در روش درمانی زیباسازی و جوان‌سازی پوست از طب سوزنی، گیاهان دارویی چینی، ماسک‌های گیاهی، گوآشا (Gua Sha)، رولرها و ابزارهای گوناگون دیگری استفاده می‌شوند.

طب سنتی چینی یک طب کل‌نگر است که تنها بر روی زیبایی پوست تمرکز نمی‌کند و برای زیبایی و جوان‌سازی پوست، بعد از تشخیص اختلالات مریدین‌ها و دیس هارمونی‌ها، به رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، تای چی (نوعی ورزش چینی) نیز توجه خاصی دارد.

فواید طب سوزنی برای صورت

طب سوزنی برای چروک صورت و جوان‌سازی پوست چگونه عمل می‌کند؟

فواید طب سوزنی سر و صورت بسیار وسیع است که عبارت‌اند از:

بهبود اختلالات پوستی نظیر چین‌وچروک‌های پوست، لیفتنیگ پوست (برای افتادگی پوست صورت)، اسکارهای روی پوست، جوش صورت (اکنه)، لک و پیس صورت، پسوریازیس، زونا، همانژیوما و …‌.

به منظور زیباسازی پوست، سوزن‌های اکوپانچر در عمق چین‌وچروک‌ها عموماً وارد لایه درم می‌شوند. جراحت عمدی ناشی از ورود سوزن به لایه درم، منجربه بروز خون‌ریزی در این لایه شده و واکنش‌های سلولی و ایمنی را به دنبال دارند.

واکنش بدن پس از ورود سوزن باعث تقویت فیبروبلاست‌ها، بازسازی کلاژن و الاستین و پاک‌سازی رادیکال‌های آزاد انباشته‌شده در زیر پوست می‌شود. درنهایت پس از چند ساعت تا چند روز، پوست آسیب‌دیده در اثر ورود سوزن‌های اکوپانچر بازسازی شده و از شفافیت و استحکام بیشتری برخوردار شده و از میزان چین‌وچروک پوست کاسته می‌شود و در واقع روش طب سوزنی برای چروک صورت و بهبود وضعیت پوست ایجاد همین آسیب‌های عمدی است.

پوست صورت به‌دلیل افزایش سن و اثر جاذبه دچار افتادگی می‌شود. در زمینۀ ترمیم افتادگی پوست نیز اکوپانچر روش بسیار مؤثری محسوب می‌شود. اکوپانچریسیت باتجربه و دوره‌دیده قادر است با تکنیک خاصی پوست افتاده را بالا کشیده و به اصطلاح لیفتینگ (Lifting) پوست انجام دهد. بدیهی است که این درمان طبیعی و غیرجراحی بوده و ماندگاری مناسبی هم دارد و یکی از بهترین فواید طب سوزنی برای صورت است.

همچنین بخوانید
چرا پوست خشک می‌شود و درمانش چیست؟

عوارض طب سوزنی برای صورت

درکل چند عارضۀ جانبی در بین افرادی که از طب سوزنی استفاده می‌کنند رایج است، که در بیشتر موارد، کاملاً طبیعی هستند و در عرض چند روز از بین می‌روند. این عوارض طب سوزنی برای صورت شامل درد، کبودی خفیف یا قرمزی در محل قراردادن سوزن‌ها هستند.

بااین‌حال، هنگام انتخاب طب سوزنی برای صورت و حتی بدن خطرات قابل‌توجهی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برای شروع، همیشه باید قبل از مراجعه برای درمان با طب سوزنی از یک متخصص پزشکی مشاوره بگیرید؛ زیرا، برخی از شرایط پزشکی ممکن است با طب سوزنی تداخل داشته باشد. برای مثال اگر شرایط زیر را دارید، نباید به سراغ طب سوزنی بروید:

داشتن ضربان‌ساز ممکن است هنگام بررسی طب سوزنی خطرناک باشد؛ زیرا، برخی از روش‌های درمان طب سوزنی در حال حاضر شامل ارسال تکانه‌های الکتریکی به بدن از طریق سوزن‌ها هستند. این تکانه‌ها ممکن است عملکرد ضربان‌ساز را از جهاتی تغییر دهند.

افراد مبتلابه دیابت نوع 2 نباید طب سوزنی را انتخاب کنند؛ زیرا، سوزن‌ها باعث ایجاد کبودی می‌شوند و این افراد سرعت بهبودی کندی دارند و حتی این کبودی‌ها ممکن است به زخم دیابتی تبدیل و تا مدت‌ها بهبود نیابند.

اگر به هر نوع اختلال خون‌ریزی مبتلا هستید بهتر است طب سوزنی انجام ندهید. برای مثال اگر در حال حاضر از داروهای رقیق‌کنندۀ خون استفاده می‌کنید، احتمال خون‌ریزی بیشتر و کبودی شدیدتری خواهید داشت.

طب سوزنی همچنین برای کسانی که در دوران بارداری هستند توصیه نمی‌شود؛ زیرا، مشخص شده است که این روش باعث زایمان زودرس می‌شود.

فواید طب سوزنی برای صورت

مراقبت بعد از طب سوزنی صورت

در طول جلسۀ انجام‌دادن طب سوزنیِ صورت باید احساس راحتی کنید و نباید درد داشته باشید. اگر هرگونه ناراحتی را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند تغییرات موردنیاز را انجام دهد. بسیاری از افراد طب سوزنی صورت را بسیار آرامش‌بخش می‌دانند و مشتاق درمان هستند.

پس از انجام‌دادن طب سوزنی صورت نیازی به زمان استراحت یا بهبودی نیست و در واقع انجام‌دادن کار خاصی برای مراقبت بعد از طب سوزنی صورت لازم نیست. به محض اتمام جلسه درمانی می‌توانید فعالیت‌های عادی خود ازجمله رانندگی و ورزش را از سر بگیرید. کبودی خفیف ممکن است پس از درمان ایجاد شود؛ اما، این یک عارضۀ جانبی نادر است و خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

همچنین بخوانید
کاربردها و عوارض انواع لیزرهای پوست

چنانچه درمورد طب سوزنی صورت و اینکه طب سوزنی چیست سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

 

منابع:

https://aspireregenerativehealth.com/

https://www.bodyofbeverlyhillswellness.com

 

سوالات متداول در مورد طب سوزنی برای جوانسازی صورت

آیا طب سوزنی برای چروک صورت خوبه؟

طب سوزنی، با تحریک عمدی پوست و وادارکردن آن برای شروع فرایند ترمیم، باعث بهبود کلاژن و الاستین پوست می‌شود و باعث می‌شود چروک پوست از بین برود.

طب سوزنی برای چه مشکلات پوستی مناسب است؟

فواید طب سوزنی برای صورت بسیار وسیع است و شامل بهبود اختلالات پوستی نظیر چین‌وچروک‌های پوست، لیفتنیگ پوست (برای افتادگی پوست صورت)، اسکارهای روی پوست، جوش صورت (آکنه)، لک و پیس صورت، پسوریازیس، زونا، همانژیوما و ... است.

عوارض طب سوزنی برای صورت چیست؟

عوارض طب سوزنی برای صورت شامل درد، کبودی خفیف یا قرمزی در محل قراردادن سوزن‌ها است که نادر است و خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

اشتراک گذاری :

ارسال نظر