مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

تاثیرات ترک سیگار در بدن چیست؟

تاریخ ارسال : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

تاثیرات ترک سیگار در بدن

مصرف سیگار به‌عنوان یکی از عوامل خطر برای بسیاری از بیماری‌ها و سرطان‌ها شناخته شده است. در این مطلب از سری مقالات پزشکی جدید سایت سیب قصد داریم ببینیم اگر سیگار را ترک کنید، چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد و تاثیرات ترک سیگار در بدن چیست.

تاثیرات ترک سیگار در بدن

تأثیرات ترک سیگار و فواید آن معمولاً در طی چند روز نمایان می‌شود و ساختار ریه‌ها و قلب شروع به ترمیم خود می‌کنند و وضعیت کلی آن‌ها بهبود می‌یابد. اگرچه نتایج ترک سیگار می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ اما، بسیاری از این تأثیرات و فواید در همۀ افراد اتفاق خواهند افتاد. پس از ترک سیگار، مهم‌ترین تاثیرات ترک سیگار در بدن عبارت‌اند از:

 • بهبود سیستم قلبی‌عروقی؛
 • بهبود حس بویایی و چشایی؛
 • بهبود عملکرد ریه و تنفس؛
 • بهبود وضعیت خون و گردش خون؛
 • بهبود وضعیت جنسی و باروری.

در ادامه به بررسی تاثیرات ترک سیگار در بدن به‌صورت جزئی می‌پردازیم.

تاثیر ترک سیگار بر فشار خون

تاثیر ترک سیگار بر فشار خون

نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات تنباکو باعث باریک‌شدن رگ‌های خونی و افزایش ضربان قلب می‌شود که باعث می‌شود فشارخون افزایش یابد. در یک مطالعه که تاثیر ترک سیگار بر فشار خون مورد بررسی قرار گرفت مشاهده شد که، ترک سیگار به‌ شکل قابل‌توجهی موجب کاهش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک در تمام افرادی شده بود که در مطالعه شرکت کرده بودند.

تاثیر ترک سیگار بر غلظت خون

مصرف سیگار و مواد دخانی موجب کاهش اکسیژن‌رسانی و تهویۀ هوا در ریه‌ها می‌شود؛ بنابراین، بدن به شکل جبرانی سعی می‌کند تا مولکول‌های حمل‌کنندۀ اکسیژن (هموگلوبین) را افزایش دهد تا بدن بتواند به‌طور مؤثرتری اکسیژن را منتقل کند. همچنین این امر گاهی موجب افزایش سلول‌های قرمز خونی نیز می‌شود و به این ترتیب غلظت خون افزایش می‌یابد.

ترک سیگار موجب می‌شود که، وضعیت دستگاه تنفسی به حالت نرمال بازگردد؛ بنابراین، غلظت خون کاهش می‌یابد. البته تاثیر ترک سیگار بر غلظت خون صرفاً به همین مکانیسم ختم نمی‌شود و مصرف سیگار به‌روش‌های دیگری نیز موجب افزایش غلظت خون می‌شود که ترک سیگار موجب بهبود این وضعیت می‌شود.

همچنین بخوانید
ترک سیگار تا چند روز طول می کشد؟

تاثیر ترک سیگار بر اعصاب

مصرف سیگار موجب بروز تغییراتی مختلفی در سیستم عصبی و روان می‌شود. مهم‌ترین موارد تاثیر ترک سیگار بر اعصاب برطبق مطالعات انجام‌شده عبارت‌اند از:

 • کاهش اضطراب و استرس؛
 • کاهش افسردگی؛
 • بهبود خلق و بهبود کیفیت زندگی؛
 • کاهش دوز بسیاری از داروهای مورد استفاده در روان‌پزشکی؛
 • کاهش مصرف مواد مخدر و الکل؛
 • بهبود حافظه.

تاثیر ترک سیگار بر حافظه

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، کسانی که سیگار را ترک کرده‌اند، حافظۀ آن‌ها عملکرد بهتری نسبت به افرادی که هنوز مصرف می‌کنند دارند. در آزمایش‌های عملی انجام‌شده، توانایی یادآوری افرادی که متوسط 2.5 سال سیگار را ترک کرده بودند، 25 درصد بهتر از افراد سیگاری فعلی بود.

درحقیقت تاثیر ترک سیگار بر حافظه تدریجی است و بعد از ترک، تمام بدن شروع به ترمیم آسیب‌هایی می‌کند که در زمان مصرف ایجاد شده است.

تاثیر ترک سیگار بر اشتها

تاثیر ترک سیگار بر اشتها ممکن است در همۀ افراد یکسان نباشد. هنگامی که سیگار ترک می‌شود، حس بویایی و چشایی بسیار بهتر می‌شود و همین باعث می‌شود که خوردن لذت بیشتری داشته باشد.

از طرفی هنگامی که ترک سیگار آغاز می‌شود، در ابتدا به‌دلیل محرومیت بدن از نیکوتین اشتها کمتر می‌شود و بعد از آنکه علائم برطرف شد، اشتها به حالت طبیعی برمی‌گردد.

رژیم‌های مختلف برای کاهش یا افزایش وزن بعد از ترک سیگار نتایج بهتری خواهند داشت؛ چراکه بعد از ترک، سوخت‌وساز بدن در حالت طبیعی خود قرار دارد.

تاثیر ترک سیگار بر روی پوست

سیگارکشیدن نقش مهمی در پیرشدن زودرس دارد. ازآنجایی‌که سیگار بر گردش خون شما تأثیر می‌گذارد، رگ‌های خونی شما را باریک‌تر می‌کند و اکسیژن و مواد مغذی پوست را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، تولید کلاژن و الاستین در بدن، دو پروتئینی که پوست شما را هم سفت و هم ارتجاع‌پذیر نگه می‌دارند، با کشیدن سیگار به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابند. تاثیر ترک سیگار بر روی پوست موجب معکوس‌شدن مجموعۀ این فرایندها می‌شود.

همان‌ طور که پوست شما شروع به ترمیم خود می‌کند، یک سری از سلول‌های پوست می‌میرند و سلول‌های جوان جای آن‌ها را می‌گیرند. تاثیر ترک سیگار بر پوست صورت بسیار قابل‌توجه است؛ چراکه پس از ترک سیگار جریان خونِ بسیار بیشتری به پوست شما می‌رسد و در این فرایند جایگزینی سلول‌های مرده با سرعت و کیفیت بهتری انجام می‌شود و منجربه کاهش چین‌وچروک و بهبود توانایی پوست شما برای التیام زخم‌هایی مانند جای آکنه می‌شود.

تاثیر ترک سیگار بر روی پوست به همین‌ جا ختم نمی‌شود و ترک سیگار مزایای دیگری نیز دارد ازجمله:

 • کاهش تغییر رنگ و لک‌های پوستی؛
 • جلوگیری از آسیب بیشتر به پوست؛
 • کاهش سرطان پوست؛
 • بهبود وضعیت بیماری‌های پوستی مانند سوریازیس واسکولیت.

 

تاثیر ترک سیگار بر چهره

تاثیر ترک سیگار بر چهره

سیگارکشیدن علاوه بر تأثیر بر اندام‌های داخلی شما مانند قلب و ریه‌ها، تأثیر زیادی بر ظاهر خارجی شما دارد و ارتباط بین سیگارکشیدن و آسیب پوستی می‌تواند با تغییر ظاهر شما مشخص شود.

همۀ موارد تاثیر ترک سیگار بر پوست صورت که در بالا ذکر شد می‌توانند منجربه بروز علائم کلاسیک سیگارکشیدن در صورت افراد شود، مانند چین‌وچروک‌های برجسته اطراف دهان، ضایعات پاکلاغی اطراف چشم و افتادگی پوست اطراف گردن. ترکیبی از کاهش اکسیژن و هزاران مادۀ شیمیایی موجود در سیگار نیز می‌تواند منجربه لکه‌های پیری و تغییر رنگ پوست شود و شما را رنگ‌پریده نشان دهد.

تاثیر ترک سیگار بر چهره بعد از گذشت چند ماه بسیار چشمگیر خواهد بود به شکلی که اگر تصویر قبل و بعد از ترک را در کنار هم قرار دهید، از تغییرات صورت‌گرفته شگفت‌زده خواهید شد.

سیگارکشیدن علاوه بر ایجاد چین‌وچروک و پیری زودرس، حتی می‌تواند پوست شما (مخصوصاً اطراف انگشتانتان) را لکه‌دار کند و بیماری‌های قبلی پوستی مانند سوریازیس و آکنه را بسیار بدتر کند.

تاثیر ترک سیگار بر موی سر

علاوه بر پوست تاثیر ترک سیگار بر موی سر نیز بسیار قابل‌توجه است. مصرف سیگار با مکانیسم‌های مختلفی موجب افزایش ریزش مو می‌شود. علاوه بر جلوگیری از ریزش بیشتر مو، تاثیر ترک سیگار بر موی سر شامل موارد زیر نیز می‌شود:

 • کاهش سرعت سفیدی مو؛
 • افزایش شانس موفقیت کاشت مو؛
 • کاهش شکنندگی مو؛
 • افزایش رطوبت و کاهش خشکی موها؛
 • افزایش ضخامت و بهبود ساقۀ مو.

تاثیر ترک سیگار بر رویش مجدد مو

وقتی سیگار کنار گذاشته می‌شود، برخی از آسیب‌هایی که سیگار به بدن وارد کرده است از بین می‌روند. برای مثال اگر 15 سال سیگار مصرف نشود، خطر حمله قلبی یا سکته مغزی برابر با کسی است که هرگز سیگار نکشیده است.

تاکنون تاثیر ترک سیگار بر رویش مجدد مو قطعاً مشخص نشده و این مورد در افراد مختلف متفاوت است. باید بدانید که، ریزش مو به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که سیگار می‌تواند شدت ریزش و تأثیر این دلایل را افزایش دهد.

اگر با ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه مواجه هستید، با ترک سیگار بعید است که متوجه رشد مجدد قابل‌توجهی شوید؛ اما، در شرایط دیگری، که ریزش مو به دلایل دیگر رخ داده باشد یا اینکه مصرف سیگار مستقیماً موجب کاهش وضعیت سلامت پوست سر و فولیکول‌های مو شده باشد، ترک سیگار می‌تواند موجب افزایش ضخامت موها و رویش مجدد موهای ریخته شده شود.

همچنین بخوانید
آسم چیست؟ از تشخیص تا درمان آسم

چنانچه درمورد تاثیرات ترک سیگار بر بدن سؤالی دارید، می‌توانید سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.

 

سوالات متداول در مورد تاثیر ترک سیگار در بدن انسان

تاثیر ترک سیگار بر غلظت خون چیست؟

ترک سیگار موجب کاهش نیاز بدن به هموگلوبین و سلول‌های حمل‌کنندۀ اکسیژن می‌شود و به این ترتیب موجب کاهش غلظت خون می‌شود.

آیا ترک سیگار بر حافظه تاثیر دارد؟

در یک مطالعه دیده شد، تواناییِ یادآوری در کسانی که متوسط 2.5 سال سیگار را ترک کرده بودند، 25 درصد بیشتر از افرادی بود که درحال‌مصرف سیگار هستند.

تاثیر ترک سیگار بر روی پوست چگونه است؟

ترک سیگار موجب بهبود خون‌رسانی به پوست و افزاش کلاژن و الاستین می‌شود همچنین موجب بهبود جایگزینی سلول‌های مردۀ پوست با سلول‌های سالم می‌شود و به این ترتیب موجب بهبود کلی در سلامت پوست می‌شود.

 

منابع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

https://www.niquitin.co.uk/

https://www.nhs.uk

https://www.livescience.com

https://www.verywellmind.com

https://www.healthline.com

 

 

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر