مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

15 بیماری که مردان را بیشتر از زنان تهدید می‌کنند

تاریخ ارسال : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

بیماری-های-که-مردان-را-مبتلا-می‌کنند

زنان و مردان در خیلی از زمینه‌ها از یک دیگر متفاوت هستند و شانس ابتلا آن‌ها به بیماری‌های مختلف نیز از این قاعده مستثنی نیست. 24 الی 31 خرداد ماه هفته جهانی سلامت مردان است و به همین بهانه، در ادامه این مطلب قصد داریم به بیماری‌هایی بپردازیم که می‌توان به آن‌ها لقب بیماری مردانه را داد و مردان بیشتر در خطر ابتلا به آن‌ها قرار دارند؛ با ما همراه باشید.

15 بیماری که مردان را بیشتر از زنان تهدید می‌کنند

بیماری‌ های مردانه ای که در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم لزوما تنها مختص به مردان نبوده و امکان ابتلا زنان به آن‌ها نیز وجود دارد؛ اما این بیماری‌ها یا در مردان شایع‌تر بوده و یا خطرات بیشتری را برای آن‌ها به همراه خواهند داشت و به همین دلیل آن‌ها را در این بخش بیماری مردانه خطاب خواهیم کرد.

بیماری های رایج در مردان

سرطان پروستات

سرطان پروستات، یکی از شایع‌ ترین بیماری ها در مردان به حساب می‌آید. در سال 2016، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) تخمین زد که از هر 100 هزار مرد حدود 101 نفر به این بیماری مردانه مبتلا می‌شوند. سرطان پروستات در صورتی که در مراحل اولیه کشف شود قابل درمان است اما در صورت گسترش و پیشرفت، درمان آن دشوار شده و حتی ممکن است مرگ را در پی داشته باشد.

همچنین بخوانید: تاثیر الکل بر بدن

جالب است بدانید که زنان نیز دارای پروستات هستند که در آناتومی زنانه از آن‌ها به عنوان غدد اسکین (Skene’s glands) یاد می‌شود اما تشکیل سرطان در این ناحیه بسیار نادر است.

سیروز

از دیگر بیماری‌ های مردانه که باید بسیار جدی گرفته شود بیماری سیروز است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که کبد انسان در معرض حجم بسیار بالایی از مواد سمی قرار می‌گیرد و بیشتر در بین مردان رخ می‌دهد. بیماری مردانه سیروز به این دلیل بیشتر در مردان رواج دارد که مصرف الکل و سایر مواد مضر برای کبد مثل داروهای غیر مجاز استروئیدی در آن‌ها بیشتر است.

اختلال مصرف الکل

براساس آمار موسسه ملی سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل آمریکا، از 15.1 نفری که در این کشور مبتلا به اختلالات مصرف الکل هستند، 9.8 نفر را مردان تشکیل می‌دهند و تنها 5.3 میلیون نفر آن‌ها زن هستند. اما به غیر از جنسیت، ژنتیک و عوامل محیطی نیز نقش بسزایی در سوء مصرف الکل دارند.

تاثیر-الکل-بر-بدن

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یکی شایع‌ترین بیماری‌های مردانه است که شاید ابتلا قهرمان فقید بوکس حرفه‌ای سنگین وزن یعنی محمد علی، این بیماری را به بیماری شناخته شده‌تری تبدیل کرد. در بیماری پارکینسون، مغز انسان در طول سال‌ها بیشتر و بیشتر آسیب می‌بیند که این مسئله سبب می‌شود بدن بدون کنترل دچار لرزش شود و عضلات نیز خشک و کند شوند. مردان به طور میانگین 1.5 درصد نسبت به زنان بیشتر در خطر ابتلا به بیماری پارکینسون هستند.

چرا-بیماری-پارکینسون-در-مردان-بیشتر-است

اوتیسم

شانس مردان برای اینکه در طول دوران زندگی بیماری اوتیسم در آن‌ها تشخیص داده شود از زنان بیشتر است. براساس آمار CDC، شانس مردان برای ابتلا به اختلالات اوتیسمی یک در 54 بوده اما این نسبت برای زنان یک در 252 است.

مردان-به-چه-بیماری‌-هایی-مبتلا-می‌شوند؟

همچنین بخوانید: بیماری اوتیسم چیست؟

البته، هنوز مشخص نیست که چرا بیماری اوتیسم بیشتر در مردان شایع است اما محققان به این نتیجه رسیده‌اند که زنان مقاومت بیشتری در مقابل علائم این بیماری دارند و به همین دلیل اوتیسم در آن‌ها کم‌تر تشخیص داده می‌شود. البته، شانس کم‌تر زنان برای ابتلا به اوتیسم می‌تواند به این مسئله نیز برگردد که زنان کم‌تر تحت تاثیر جهش ژنتیکی که سبب اوتیسم می‌شود قرار خواهند گرفت.

ملانوما

بر طبق آمار آکادمی درماتولوژی آمریکا، با وجود اینکه زنان جوان‌تر از 50 سال بیشتر در خطر ابتلا به بیماری پوستی ملانوما قرار دارند، اما بعد از این سن شرایط به ضرر مردان تغییر خواهد کرد. در واقع، این تغییر تا حدی جدی خواهد بود که در سن 65 سالگی، مردان دو برابر در خطر ابتلا به ملانوما قرار می‌گیرند.

ملانوما نوعی سرطان پوست که در آن ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که پوست را برنزه یا قهوه‌ای می‌کنند) بر روی پوست ایجاد شده و به صورت غیر قابل کنترل رشد خواهند کرد.

سرطان کولون یا روده بزرگ

سرطان کولون یا روده بزرگ نیز به عنوان یک بیماری مردانه شناخته می‌شود. با اینکه دلیل این مسئله هنوز مشخص نیست، اما براساس آمار موسسه پیشگیری و درمان سرطان آمریکا، مردان و بویژه آفریقایی-آمریکایی‌ها، بیشتر از زنان ممکن است به بیماری سرطان کولون مبتلا شوند.

علاوه بر مسئله جنسیت، افرادی که رژیم غذایی ناسالم را دنبال می‎‌کنند، مصرف زیاد الکل و سیگار کشیدن جزئی از زندگی آن‌ها شده است و همچین کسانی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها قبلا به سرطان کولون مبتلا شده است بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

در سرطان کولون، سلول‌های غیر طبیعی و تومورهای بدخیم در روده بزرگ تشکیل شده و در صورت عدم توجه و تشخیص به موقع، می‌تواند به سایر ارگان‌ها گسترش یافته و باعث مرگ شود.

سرطان پانکراس

همانند سرطان کولون، مردان و بویژه سیاه پوستان، بیشتر شانس این را خواهند داشت که سرطان پانکراس در آن‌ها تشخیص داده شود. سیگار کشیدن مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان پانکراس است و از هر چهار مورد ابتلا به این سرطان، یک مورد مستقیما به سیگار کشیدن مربوط می‌شود. از آنجایی که عادت سیگار کشیدن در مرد‌ها بیشتر رواج دارد؛ به همین دلیل نیز مردان بیشتر در ریسک ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.

سرطان کلیه

سرطان کلیه نیز می‌تواند یک بیماری مردانه لقب بگیرد زیرا مردان بیشتر در محیط کار در معرض مواد مضر شیمیایی قرار می‌گیرند و همانطور که عنوان شد عادت سیگار کشیدن در بین آن‌ها بیشتر رواج دارد. خون در ادرار، درد ناگهانی در قسمت پایینی پشت، تب، کاهش وزن غیر طبیعی یا خستگی شدید از جمله علائم سرطان کلیه هستند که در صورت مشاهده آن‌ها توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

سرطان دهان

براساس آمار موسسه سرطان آمریکا، مردان دو برابر زنان در خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارند. دلیل مسئله این است که سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از اندازه نوشیدنی‌های الکلی که هر دو عوامل اصلی سرطان دهان به شمار می‌روند بیشتر  در بین مردان رواج دارد.

هفته-سلامت-مردان-و-ایدز

HIV

در سال 2017، سازمان CDC اعلام کرد که بیش از 81 درصد  از 39 هزار مورد جدید ابتلا به HIV در ایالات متحده را مردان تشکیل داده‌ بودند. ویروس HIV که عامل بیماری ایدز به شمار می‌رود سبب تخریب سیستم ایمنی شده و می‌تواند تا چندین سال پس از آلودگی در فرد آلوده پنهان بماند.

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران شرایطی است که در آن باکتری‌ها باعث بروز قارچ در پاها و بویژه کف پاها می‌شود. مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند و به همین دلیل پای ورزشکاران به عنوان یک بیماری مردانه شناخته می‌شود. با اینکه قارچ‌های این بیماری معمولا بدون ضرر هستند اما رسیدن آن‌ها به نواحی مثل دست‌ها، ناخن‌ها یا کشاله‌های ران که در برابر بهبودی مقاوم‌تر هستند می‌تواند کمی دردسر ساز شود.

فتق اینگوینال

فتق اینگوینال زمانی رخ می‌دهد که بافت‌ داخلی از طریق یک نقطه ضعیف در دیواره شکمی به بیرون فشار وارد می‌کند که چنین پدیده‌ای درد بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. براساس آمار موسسه دیابت و بیماری‌های سیستم گوارش و کلیوی ایالات متحده، مردان 8 الی 10 برابر بیشتر از زنان در خطر ابتلا به فتق اینگوینال قرار دارند.

ALS

ALS یا همان اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نوعی بیماری است که در آن اعصاب درون مغز و نخاع به مرور از بین رفته سبب می‌شوند که فرد کنترل عضلات خود را از دست دهد. براساس آمار موسسه بیماران ALS ایالات متحده، مردان 20 درصد نسبت به زنان بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ فیزیکدان مشهور، استیون هاوکینگ فقید نیز از این بیماری رنج می‌برد.

سنگ مثانه

سنگ مثانه به شرایطی گفته می‌شود که در آن مواد معدنی موجود در ادرار متبلور شده و به جسمی سخت تبدیل می‌شوند که عبور آن مجرای ادراری دشوار است. شانس مردان و بویژه آن‌هایی که بیش از 50 سال سن دارند به دلیل بزرگ شدن پروستات برای ابتلا به سنگ مثانه بیشتر است.

کلام آخر

یک سری از بیماری‌ها مثل سرطان پروستات، سنگ مثانه، پارکینسون، سرطان کلیه، اوتیسم و …. بیشتر در مردان بروز خواهند کرد. این بیماری‌ها معمولا به دلیل سبک زندگی ناسالم که رواج بیشتری در مردان دارد در آن‌ها متداول است و به همین دلیل برخی از آن‌ها به عنوان بیماری‌های مردانه شناخته می‌شوند. پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کنار گذاشتن عادات نا سالم مثل سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از اندازه الکل می‌تواند شانس ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مردانه را کاهش دهد.

 

 

Sources:

niaaa.nih.gov

bmj.com

aad.org

stopcancerfund.org

cancer.org

niddk.nih.gov

alsa.org

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر