دارو باکلوفن؛ دوز مصرف، عوارض جانبی و نکات ایمنی | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 19 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

دارو باکلوفن؛ دوز مصرف، عوارض جانبی و نکات ایمنی

تاریخ ارسال : ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

قرص-باکلوفن

دارو باکلوفن یکی از متداول‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین داروها برای درمان گرفتگی‌ها و اسپاسم عضلانی است. این دارو در دسته داروهای نسخه‌ای قرار گرفته و خرید آن تنها با نسخه پزشک امکان پذیر خواهد بود. دارو باکلوفن همچنین هیچ نام تجاری دیگری نداشته و تنها با نام باکلوفن عرضه می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله سلامت سیب نگاهی خواهیم داشت به قرص باکلوفن، سایر مدل‌های این دارو و همچنین سعی خواهیم کرد به همه سوالات پیرامون دارو باکلوفن پاسخ دهیم.

توجه: هدف از ارائه این مطلب تنها ایجاد آگاهی در مورد دارو باکلوفن بوده و مجله سلامت سیب به هیچ عنوان مصرف آن بدون تجویز پزشک واجد شرایط را توصیه نمی‌کند.

دارو باکلوفن چیست؟

باکلوفن (به انگلیسی Baclofen) یک نوع دارو شل کننده عضله و ضد اسپاسم است. از دارو Baclofen معمولا برای درمان درد، گرفتگی و اسپاسم عضلات در افراد مبتلا به بیماری اسکلروز چندگانه یا همان ام اس و همچنین بیماران دچار به آسیب نخاعی استفاده می‌شود. قرص باکلوفن متداول‌ترین نوع این دارو است اما از باکلوفن به صورت تزریق مستقیم نخاعی و همچنین مایع خوراکی نیز استفاده می‌شود.

کاربرد قرص باکلوفن

عورض-جانبی-قرص-باکلوفن

همچنین بخوانید: کنترل مسمومیت ناشی از سوء مصرف داروهای مخدر به کمک نالوکسان

همانطور که عنوان شد، از قرص یا آمپول باکلوفن برای درمان اسپاسم و گرفتگی عضلات در بیماران ام اس و آسیب نخاعی استفاده می‌شود. با اینکه هنوز چگونگی تاثیر دارو باکلوفن بر روی بدن چندان شناخته شده نبوده و اطلاعات زیادی در این زمینه موجود نیست اما به نظر می‌رسد که این دارو نیز همانند سایر داروهای شل کننده عضلات، با جلوگیری از صدور پیامی در سیستم عصبی که سبب گرفتگی و اسپاسم عضلانی می‌شود قادر به شل کردن و رفع اسپاسم عضلات خواهد بود.

عوارض جانبی دارو باکلوفن

عوارض جانبی دارو Baclofen بیشتر در نوع خوراکی این دارو نمایان می‌شوند که می‌توان آن‌ها را به دو دسته عمومی و اضطراری تقسیم کرد. عوارض جانبی قرص باکلوفن که در دسته عمومی قرار می‌گیرند نمی‌توانند تهدیدی جدی برای سلامت شما باشند اما بسیار مهم است که در صورت مشاهده عوارض جانبی اضطراری باکلوفن، حتما به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. ازجمله عوارض جانبی عمومی قرص باکلوفن عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • فشار خون پایین
 • یبوست

عوارض جانبی اضطراری قرص باکلوفن نیز موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • علائم سندرم ترک مثل توهم یا تشنج
 • احساس خواب آلودگی غیر طبیعی
 • پریشانی
 • مشکل در ادرار کردن

دوز و نحوه مصرف باکلوفن

همانطور که عنوان شد باکلوفن یک دارو نسخه‌ای بوده و بنابراین، دوز و نحوه مصرف آن را حتما پزشک باید تعیین کند. با این حال، معمولا نوع خوراکی باکلوفن روزانه سه بار با فواصل زمانی مساوی و در هر وعده، با توجه به وضعیت بیمار، 5 تا 20میلی‌گرم تجویز می‌شود. قرص باکلوفن 10 میلی‌گرم متداول‌ترین نوع خوراکی دارو Baclofen است اما ممکن است شرکت‌های داروسازی مختلف دوز‌های مختلف از این دارو را نیز تولید کنند.

همچنین بخوانید: اهمیت اسید فولیک به عنوان مکمل برای بانوان در دوران بارداری

لازم به ذکر است که سقف اوردوز دارو باکلوفن 80 میلی‌گرم در روز تعیین شده است که شدیدا توصیه می‌شود هرگز به سراغ امتحان این دوز نروید!

تداخل دارویی باکلوفن با سایر داروها

قرص باکلوفن می‌تواند با سایر دارو‌ها، ویتامین‌ها و یا داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد که این مسئله در تاثیرگذاری داروی باکلوفن یا سایر داروهایی که مصرف می‌کنید نقش آفرین خواهد بود. به همین دلیل، بسیار مهم است که لیستی از تمام داروها‌، ویتامین‌ها یا داروهای گیاهی یا سنتی مورد مصرف خود به پزشک معالج ارائه دهید. به طور کلی اما داروهای زیر پتانسیل بیشتری برای ایجاد تداخل با دارو باکلوفن دارند:

 • انواع بنزودیازپین‌‌ها مثل تریازولام و میدازولام
 • انواع مخد‌رها مثل اکسکودون و کدئین

مدت زمان اثر قرص باکلوفن

زمان تاثیرگذاری قرص باکلوفن در بیماران مختلف متفاوت است؛ در برخی بیماران تنها ساعت‌ها پس از شروع مصرف قرص باکلوفن تاثیرگذاری این دارو بر روی گرفتگی عضلات گزارش شده است اما در برخی دیگر این مسئله ممکن است تا هفته‌ها به طول انجامد.

نکات ایمنی و سوالات متداول در مورد باکلوفن

علاوه بر عوارض جانبی و اختلال دارویی باکلوفن، بسیار مهم است که از برخی هشدار‌ها و نکات ایمنی در مورد این دارو اطمینان حاصل کنید:

آلرژی نسبت به باکلوفن

دارو باکلوفن در برخی افراد می‌تواند سبب بروز واکنش‌های آلرژیکی مثل سختی تنفس و همچنین ورم زبان و گلو شود. اگر چنین شرایطی پس از مصرف دارو باکلوفن برای شما به وجود آمد این مسئله را به دکتر خود اطلاع داده و در صورت شدید بودن آن‌ها سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: باکتری ترموس اکواتیکوس چگونه در مبارزه با ویروس کرونا کمک رسانی می کند؟

آیا قرص باکلوفن مرفین دارد؟

یکی از نگرانی‌ها در مورد باکلوفن به وجود مورفین در آن مرتبط بوده و این سوال را برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند به وجود آورده است که آیا پاکلوفن اعتیاد آور است؟

با توجه به  اطلاعات موجود، نمی‌توان از مورفین به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده قرص باکلوفن یاد کرد اما استفاده بیش از اندازه از این دارو علیرغم عدم وجود مورفین در آن، می‌تواند سبب اعتیاد، مقاومت بدن در مقابل دارو و همچنین بالا رفتن دوز مصرفی شود.

باکلوفن با الکل تداخل دارد

مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش اثربخشی دارو باکلوفن شود. بنابراین، اگر اهل نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی هستید بهتر است این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا قرص باکلوفن چاق کننده است؟

بر برخی افراد، کاهش یا افزایش وزن می‌تواند یکی از عوارض جانبی مصرف باکلوفن باشد اما این دارو تاثیر مستقیمی در کنترل وزن شما و بویژه چاقی نخواهد داشد.

مصرف قرص باکلوفن برای کمر درد

قرص باکلوفن یک داروی ضد اسپاسم است و اگر کمر درد شما ناشی از اسپاسم باشد می‌توان این دارو را برای درمان آن موثر خواند اما اگر علت کمر درد مسئله دیگری باشد استفاده از دارو باکلوفن توصیه نمی‌شود.

بهترین جایگزین باکلوفن

تشخیص بهترین جایگزین برای باکلوفن بر عهده پزشک معالج است اما داروهایی مثل سیکلوبنزاپرین و تیزیدین می‌توانند اثربخشی مشابه یا نزدیک به این دارو داشته باشند.

کسانی که نباید از باکلوفن استفاده کنند

مصرف-دارو-باکلوفن

مصرف دارو باکلوفن در برخی گروه‌ها می‌تواند شرایط بیماریشان را حادتر کرده و یا مشکلات جدیدی برای آن‌ها پدید آورد؛ این گروه‌ها که در لیست زیر به آن‌ها اشاره شده باید نسبت به سایر افراد در مصرف قرص باکلوفن دقت بیشتری به خرج دهند:

 • مبتلایان به صرع
 • افراد دچار مشکلات کلیوی
 • افراد با سابقه سکته
 • زنان باردار و شیرده
 • کودکان

کلام آخر

باکلوفن یک دارو شل کننده عضلات است که بیشتر در افراد مبتلا به ام اس و اختلالات نخاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در دو شکل تزریقی و خوراکی در دسترس بوده که قرص باکلوفن 10 میلی‌گرم متداول ترین نوع خوراکی آن به شمار می‌رود.

همچنین بخوانید: نحوه صحیح انهدام دارو های غیر قابل مصرف چگونه می باشد ؟

باکلوفن از جمله داروهایی است که حتما باید با نسخه و تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد و استفاده سر خود و نادرست از آن می‌تواند عواقبی جدی برای سلامتی و همچنین اعتیاد را به همراه داشته باشد. مصرف این دارو با یک سری عوارض جانبی مثل سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، حالت تهوع، فشار خون پایین و یبوست همراه خواهد بود اما در صورت تجربه برخی عوارض جانبی جدی‌تر مانند علائم سندرم ترک مثل توهم یا تشنج، احساس خواب آلودگی غیر طبیعی، سختی تنفس، ورم زبان و گلو، پریشانی و همچنین مشکل در ادرار کردن حتما باید به پزشک یا اورژانس مراجعه نمایید.

Sources:

https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682530.html

https://www.rxlist.com/baclofen-drug.htm

https://www.rxlist.com/baclofen_vs_flexeril/drugs-condition.htm

https://www.healthline.com/health/baclofen-oral-tablet#take-as-directed

https://www.drugs.com/baclofen.html

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8615/baclofen-oral/details

کلمات کلیدی : ,
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

مریم گفته :

من دچار کمردرد اسپاسمی شدم رفتم دکتر آمپول متاکاربامول و باکلوفن دادند من این دارو را با قرص باکلوفن در دو دوز ( شب با شام و صبح بعد صبحانه حدود دوازده ساعت بعد) مصرف کردم که بعد صبحانه مشکلم شروع شد اول دچار خواب آلودگی شدم بعد به سرگیجه و تهوع که به عدم تعادل رسید فشار خون ام هم بالا رفت و اصلا با ادرار آور و ایندرال پایین نیومد که بالا هم رفت غروب رفتم دکتر بهم دمیترون و بتاهیستین داد یعنی طی دو روز توسط دکتر ها کله پا شدم الان به این نتیجه رسیدم که هیچی نخورم تا همشون دفع بشه ببینم چه خاکی تو سرم بکنم

اولا پزشکتون نباید همزمان دو تا شل کننده عضلانی تجویز میکرد.
اونم باکلوفن با متوکاربامول

دوما شما چرا علاوه بر این دو تا خودسر قرص باکلوفن مصرف کردید..

علایمی که میگید دقیقا عوارض همین تداخله و ممکنه دچار سمیت عصبی بشه.

ثالثا برای بالارفتن فشار خون نباید ایندرال و ادرارآور مصرف میکردید.

موفق باشید

 • نام و نام خانوادگی :
 • ایمیل :
 • پیغام :