نقش آهن در بدن چیست؟ بهترین منابع غذایی آهن | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 19 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

نقش آهن در بدن چیست؟ بهترین منابع غذایی آهن

تاریخ ارسال : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

نقش-کلسیوم-و-آهن-در-بدن

آهن یکی از مواد معدنی مهم و حیاتی برای بدن است. کمبود آهن می‌تواند آسیب‌های جدی به بدن وارد کند باید مقدار کافی از این ماده از طریق رژیم غذایی روزانه دریافت شود. اما آهن دقیقا چگونه بر عملکرد بدن تاثیر می‌گذارد؟ مصرف چه میزان آهن در روز توصیه می‌شود و بهترین منابع آن کدامند؟ آیا مصرف بیش از اندازه قرص آهن می‌تواند سلامت ما را تهدید کند؟ اگر این سوالات و سوالات مشابه ذهن شما را مشغول کرده و می‌خواهید بدانید که نقش آهن در بدن چیست؛ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با تکیه به اطلاعات پزشکی جدید به همه آن‌ها پاسخ دهیم.

نقش آهن در بدن چیست؟

نقش آهن در بدن کمی پیچیده است. آهن یک عنصر بسیار مهم و حیاتی برای تولید خون بوده و در بسیاری دیگر از عملکرد‌های بدن نقشی اساسی ایفا می‌کند. در این بخش چند نمونه از مهم‌ترین نقش‌های آهن در بدن را خواهیم شمارد و اشاره خواهیم کرد که فواید آهن در بدن چیست.

آهن به شکل گیری و اکسیژناسیون خون کمک می‌کند

از مهم‌ترین خواص آهن در بدن تاثیر آن شکل گیری و اکسیژناسیون خون است. آهن نقشی بسیار اساسی در سنتز هم دارد. هم نوعی پروتئین یافت شده در سلول‌های قرمز خونی است که هموگلوبین را تشکیل می‌دهد. نقش اصلی هموگلوبین در بدن انتقال اکسیژن از ریه‌ها به سایر بافت‌های بدن است تا به چرخه حیات خود ادامه دهند. بدون سلول‌های قرمز خونی سالم، بدن شما اکسیژن کافی برای سالم کار کردن را نخواهد داشت که همین مسئله ممکن است باعث شود به شدت احساس خستگی کنید.

ویتامین-آهن

آهن در تبدیل غذا به انرژی ایفای نقش می‌کند

یکی دیگر از فواید آهن برای بردن نقش آن در تبدیل غذا به انرژی است. سلول‌های انسان برای تبدیل غذا به آدنوزین تری‌فسفات (ATP) که سوخت اصلی بدن به شمار می‌رود به آهن نیاز دارند. کمبود آهن به کاهش تولید ATP منجر خواهد گردید که در نتیجه آن فرد احساس خستگی و ضعف خواهد کرد.

سیستم ایمنی برای حفظ قدرت خود به آهن نیاز دارد

وجود آهن در بدن برای تولید و رشد سلول‌های ایمنی ضروری است. کمبود این ماده می‌تواند به تضعیف قدرت سیستم ایمنی منجر گردد و به لطف خواص آهن در بدن برای سیستم ایمنی، شانس افراد برای ابتلا به بیماری‌های مختلف کاهش خواهد یافت.

آهن به عملکرد شناختی کمک می‌کند

عملکرد شناختی مواردی چون عملکرد مغز و حافظه، قدرت تمرکز و همچنین قدرت یادگیری و حل مسئله را شامل می‌شود. داشتن آهن کافی سبب می‌شود که مغز شما به درستی و با هوشیاری کامل، بدون اینکه به موادی مثل کافئین تکیه کنید کار کند.

ویتامین-آهن

منابع غذایی حاوی آهن

اما حالا که دریافتیم نقش آهن در بدن چیست؛ بهتر است که منابع غذایی این ماده معدنی را به خوبی بشناسیم چراکه بدن انسان خود به خود آهن تولید نکرده و به همین دلیل بسیار مهم است که آن را از طریق رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنیم.

همچنین بخوانید: با خواص مهم منیزیم برای سلامتی آشنا شوید

مهم ترین منابع غذایی آهن، غذاهای با منشا حیوانی به شمار می‌روند. انواع گوشت قرمز، گوشت سفید ماکیان (مرغ و پرندگان) و غذاهای دریایی، دارای آهن مشتق از هموگلوبین یا  «آهن هم» هستند که نوع بهتری از آهن به حساب آمده و سریع تر و بهتر جذب دستگاه گوارش می شود.

آهن همچنین در منابع  گیاهی مثل عدس، انواع لوبیا، توفو، اسفناج و انواع آجیل یافت می‌شوند که دارای نوع دیگری از آهن به نام آهن «غیر هم» هستند که میزان جذب آن در دستگاه گوارش از نوع اول کمتر است.

برای جلوگیری از کمبود آهن در بسیاری از کشورها از جمله در ایالات متحده، آهن به صورت غنی شده به نان ها و غلات اضافه می شود که بخش مهمی از آهن روزانه مورد نیاز کودکان و افراد بالغ را تامین می‌نماید. توصیه می‌شود که آهن مورد نیاز روزانه از یک رژیم مختلط شامل منابع حیوانی، منابع گیاهی و غذاهای غنی شده با آهن تامین گردد و تنها به یک نوع از منابع غذایی اتکا نشود. دلیل این امر این است که آهن موجود در منابع گیاهی وقتی به همراه گوشت قرمز یا سفید و ویتامین C مصرف گردد، جذب آن افزایش خواهد یافت.

میزان آهن مورد نیاز روزانه

میزان آهن مورد نیاز روزانه در افراد مختلف بسته به سن و وضعیت متفاوت است. در دوران کودکی و سنین 9 تا 13 سال، هر دو گروه دختران یا پسران حدود 8 میلی‌گرم در روز آهن نیاز دارند. با رشد کودکان و بالغ شدن آن‌ها، سطوح عضلات آن‌ها افزایش یافته و حجم خونشان نیز بیشتر خواهد شد که در نتیجه آن، میزان آهن مصرفی روزانه نیز باید بیشتر شود. بر این اساس، به دختران و زنان 14 سال و بالاتر توصیه می‌شود که حدود 15 میلی‌گرم آهن در روز مصرف کنند؛ پسران و مردان این سن نیز باید میزان آهن مصرفی روزانه خود را تا 11 میلی‌گرم افزایش دهند.

همچنین بخوانید: خواص عناب چیست؟ از بهبود فشار خون تا درمان یبوست

یکی از دلایل بیشتر بودن نیاز زنان نسبت به مردان از دست دادن خون در دوران قائدگی است که منجر به کاهش سطوح آهن بدن می‌شود. در خانم های حامله این نیاز به ۲۷ میلی گرم در روز افزایش می یابد. نیاز افراد گیاهخوار که از خوردن گوشت قرمز و سفید پرهیز می کنند به آهن روزانه، تقریبا دو برابر افراد عادی است.

عوارض کمبود آهن در بدن چست؟

مهم ترین عارضه کمبود آهن، کم خونی ناشی از فقر آهن می باشد. البته، اگر در رژیم غذایی مقادیر کافی آهن وجود نداشته باشد، در کوتاه مدت کم خونی ناشی از فقر آهن اتفاقی نمی‌افتد و این مشکل زمانی رخ خواهد داد که بدن مصرف کردن آهن ذخیره موجود در خون، کبد، طحال و مغز استخوان را شروع کند. با ادامه کمبود آهن در رژیم غذایی، گلبول‌های قرمز خون کوچکتر شده و میزان هموگلوبین آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

در نتیجه این فرآیند، اکسیژنی که از ریه ها به بافت‌ها منتقل می شود نیز کاهش می‌یابد. این کمبود اکسیژن باعث کمبود انرژی و احساس حالت خستگی مداوم، اشکال در تنظیم دمای بدن، عدم توانایی در انجام کارهای روزانه و فعالیت ورزشی و اشکال در حافظه و تمرکز نیز می گردد.

گروه هایی که در خطر کمبود آهن هستند

برای بهره‌بردن از خواص آهن در بدن، برخی افراد نیاز دارند که مقدار بیشتری از این ماده را مصرف کنند زیرا دچار کمبود آهن خواهند شد.

زنان حامله، نوزادان و کودکان خردسال، زنان با میزان خونریزی زیاد ماهیانه، افرادی که زیاد اهداء خون می کنند (حدودا هر هشت هفته یکبار)، افرادی که دارای بیماری‌های مزمن دستگاه گوارش می باشند، افرادی که سابقه سرطان یا جراحی در دستگاه گوارش را دارند و بالاخره افرادی که از انواع رژیم های گیاه خواری پیروی می‌کنند، نسبت به سایرین بیشتر در خطر کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن قرار دارند.

 

نقش-آهن-در-بدن-چیست؟

مصرف بیش از حد آهن

اما تاثیر بالابودن آهن در بدن چیست و آیا مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند برای ما خطرناک باشد؟ در پاسخ باید گفت که دریافت آهن بیش از حد مجاز از طریق مواد غذایی به ندرت باعث ایجاد عوارض می‌گردد. افزایش آهن در بدن معمولا به دنبال مصرف خودسرانه مکمل ها و قرص های آهن اتفاق می‌افتد که علائم اولیه آن به صورت احساس ناراحتی گوارشی، درد شکم، یبوست و احساس حالت تهوع و استفراغ ظاهر خواهند شد.

همچنین بخوانید: مضرات و فواید مصرف الکل برای بدن

مصرف دوزهای بالای آهن میتواند به مسمومیت و آسیب شدید به کبد، کما و حتی مرگ منجر گردد که  در کودکان خردسال احتمال بروز چنین عوارضی بیشتر از افراد بزرگسال خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که مکمل های آهن با بسیاری از داروها تداخل دارند، پس این مکمل ها به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک یا دکتر داروساز مصرف گردند.

ویتامین آهن چیست؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، آهن در دسته مواد معدنی قرار می‌گیرد اما برخی به اشتباه آن را ویتامین آهن خطاب می‌کنند. البته، اصطلاح ویتامین آهن چندان هم غلط نیست زیرا برخی کمپانی‌های تولید مکمل‌ها، مکمل‌هایی حاوی ویتامین‌ها بعلاوه آهن را تولید و عرضه می‌کنند که در برخی جوامع به مکمل‌های ویتامین آهن معروف شده‌اند.

کلام آخر

وجود آهن برای ادامه حیات و داشتن یک زندگی سالم ضروری است. آهن در شکل گیری و اکسیژناسیون خون و تبدیل غذا به انرژی نقش داشته و وجود آن عملکرد صحیح شناختی و همچنین حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن ضروری است. برای جلوگیری از کمبود آهن، یک رژیم غذایی مختلط از گوشت قرمز یا سفید و منابع گیاهی به همراه نان یا غلات‌های غنی شده با آهن توصیه می‌گردد. افرادی که در معرض خطر کمبود آهن هستند با دستور پزشک ممکن است به مصرف مکمل آهن نیاز داشته باشند، ولی سایر افراد نیاز به مصرف این مکمل ها ندارند.

امیدواریم این مطلب که سعی کردیم در آن به سوال «نقش آهن در بدن چیست؟» پاسخ دهیم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. تجربه شما از مصرف آهن چیست؟ آیا تا کنون مکمل این ماده را مصرف کرده‌اید؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

Sources:

ods.od.nih.gov1

ods.od.nih.gov2

ucsfhealth.org

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

علیپور گفته :

ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :