امیکرون از علائم تا درمان| مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Tuesday, 18 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

امیکرون از علائم تا درمان

تاریخ ارسال : ۱۶ آذر ۱۴۰۰

امیکرون-چیست

باوجود گذشت مدت زمان نسبتاً طولانی از شیوع ویروس کرونا در جهان، کماکان سویه‌های جدیدی از این ویروس شناسایی شده است که هرکدام باعث نگرانی‌هایی می‌شود. در این مطلب از سری مقالات پزشکی جدید مجلۀ سیب به بررسی سویه جدید ویروس کرونا به نام امیکرون می‌پردازیم و سؤالاتی را پیرامون این ویروس پاسخ خواهیم داد.

امیکرون چیست؟؟

امیکرون کووید 19 (omicron covid-19) نام سویه جدید ویروس کرونا است که اخیراً شناسایی شده است. در 24 نوامبر 2021، آفریقای جنوبی شناسایی یک نوع جدید SARS-CoV-2، B.1.1.529، را به سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش کرد. B.1.1.529 اولین بار نمونه‌های جمع‌آوری شده در 11 نوامبر 2021 در بوتسوانا و در 14 نوامبر 2021 در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

نوع امیکرون با سفر در چندین کشور اروپایی و همچنین استرالیا، برزیل، کانادا، هنگ کنگ، اسرائیل، ژاپن، نیجریه، نروژ، سوئد و بریتانیا شناسایی شده است. چند کشور ازجمله ایالات‌متحده، مواردی را در افراد بدون سابقۀ سفر به جنوب آفریقا گزارش کرده‌اند.

ویروس‌ها موجوداتی نه کاملاً مرده و نه کاملاً زنده هستند و بعد از ورود به بدن میزبان، با تزریق محتوای ژنتیکی خود به سلول‌های میزبان و تکثیر خود به میزبان آسیب می‌زنند. در بین این تقسیمات و انتقال از میزبان‌های مختلف، ممکن است در ضمن تکثیر ویروس، اشکالاتی پیدا شود که به آن جهش می‌گویند. این جهش‌ها باعث تغییر در بخش کوچک یا عمده‌ای از ویروس می‌شوند و می‌توانند باعث کاهش آسیب‌رسانی و انتشار آن یا باعث فرار از دست سیستم ایمنی میزبان شوند. ویروس‌های حاصل از این جهش‌ها تحت عنوان سویه‌های مختلف نام‌گذاری می‌شوند که برای پاسخ به سؤال امیکرون چیست باید بگوییم کرونا امیکرون نیز یک سویه جدید از ویروس کووید-19 است.

حتما بخوانید
احتمال ابتلا به کرونا و آنفولانزا به طور هم‌زمان

اومیکرون با چه سرعتی در حال انتشار است؟

امیکرون به‌سرعت در آفریقای جنوبی گسترش یافته و باعث نگرانی محققان در سراسر جهان شده است. در اول دسامبر، این کشور 8561 مورد را ثبت کرد درحالی‌که در 26 نوامبر 3402 مورد گزارش شده بود. در اواسط نوامبر، تنها چند صد مورد ذکر شد. موسسۀ ملی بیماری‌های واگیر آفریقای جنوبی (NICD) در ژوهانسبورگ تأیید کرد که امیکرون به‌سرعت در حال گسترش است.

تام ونسلیرز، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه کاتولیک لوون در بلژیک، تخمین می‌زند که امیکرون می‌تواند سه تا شش برابر کرونا دلتا افراد را در یک دوره زمانی آلوده کند. او به مجله Nature گفت: «این یک مزیت بزرگ برای ویروس است اما نه برای ما.»

زمانی که نوع دلتا به‌سرعت در بریتانیا منتشر شد تعداد موارد تقریباً هر پنج روز دو برابر می‌شد. اکنون دانشمندان به دقت موارد امیکرون را زیر نظر دارند تا مشخص کنند که این نوع با چه سرعتی بر جمعیت بریتانیا تأثیر می‌گذارد.

امیکرون چگونه از سیستم ایمنی میزبان فرار می‌کند؟

سیستم ایمنی بدن ما، به‌وسیلۀ سلول‌ها و پروتئین‌های مختلفی، از ما در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت می‌کند. یکی از این موارد پادتن‌ها یا آنتی‌بادی‌ها هستند. این مولکول‌ها مانند یک گیرنده به مولکول‌های سطحی عوامل بیگانه متصل می‌شوند و انهدام آن‌ها را توسط سیستم ایمنی تسهیل می‌بخشند.

در کرونا امیکرون، توسط جهش‌هایی که ایجاد شده است، تغییراتی در مولکول‌های سطحی آن رخ داده است که باعث شده برای سیستم ایمنی قابل شناسایی نباشند؛ حتی در افرادی که قبلاً واکسن زده‌اند یا به سویه‌های دیگر کرونا مبتلا شده‌اند.

ابتلا به امیکرون چقدر احتمال بستری شدن را افزایش را می‌دهد؟

کاملاً نمی‌توان به این سؤال پاسخ داد؛ زیرا، ویژگی‌ها و رفتار سویه امیکرون هنوز کاملاً شناخته نشده است. بااین‌حال، شواهد اولیه دلایلی برای خوش‌بینی ارائه می‌دهد. به نظر تعداد موارد امیکرون در این مرحله به اندازۀ موارد مشابه آلفا یا انواع دیگر نیست.

کرونا-امیکرون-چه-علائمی-دارد

کرونا امیکرون چه علائمی دارد؟

اگر بخواهیم به این سؤال که کرونا امیکرون چه علائمی دارد پاسخ بدهیم، باید بگوییم خستگی، بدن ‌درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی، عطسه. مهم‌ترین علائم امیکرون کرونا به شرح زیر هستند:

خستگی

این علامت با سویه‌های قبلی همراه بود، که در اکثر موارد، در حدود پنج‌ تا هشت روز با انواع دیگر ادامه داشت. بااین‌حال، برخی از افراد همچنان می‌توانند تا چند هفته پس از عفونت احساس خستگی کنند. هنوز مشخص نیست که اگر آزمایش نوع امیکرون مثبت شود، خستگی چقدر طول خواهد کشید.

بدن ‌درد یکی دیگر از علائم امیکرون کرونا است!!

مانند سویه اصلی کرونا ویروس، بیماران مبتلابه امیکرون گزارش کرده‌اند که بدن ‌درد و درد عمومی را تجربه کرده‌اند. این علامت معمولاً چند روز با انواع دیگر ادامه داشته است.

حتما بخوانید
قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

سردرد

افراد آلوده به ویروس امیکرون کرونا که، معمولاً با سایر گونه‌های ویروس مرتبط است، سردرد یکی از علامت‌های آن‌ها بوده است. محققان قبلاً دریافته بودند که افراد مبتلابه ویروس کرونا سردردهای متوسط تا شدید یا احساس دردهای ضربان‌دار یا کوبنده دارند.

خارش گلو

دکتر Angelique Coetze، متخصص بهداشت آفریقای جنوبی، که برای اولین بار در مورد امیکرون زنگ خطر را به صدا درآورد، گفت : «بیماران گزارش داده‌اند که احساس خارش گلو دارند؛ اما، درصورت آلوده شدن به این نوع سرفه ندارند. این علامت کمی با سویه‌های قبلی متفاوت است. مصرف پاراستامول و نوشیدن مایعات فراوان به کاهش درد کمک می‌کند.»

آبریزش بینی

باوجوداینکه، آبریزش بینی یکی از علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا است با عفونت امیکرون نیز مرتبط است. عفونت ویروسی باعث می‌شود که بینی مخاط بیشتری تولید کند تا ذرات ویروسی را به دام انداخته و بشوید.

عطسه

عطسه نیز یکی دیگر از علائم امیکرون کرونا است که این علامت می‌تواند به‌راحتی با نشانۀ سرماخوردگی یا آنفولانزا اشتباه گرفته شود؛ اما، در برخی موارد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت امیکرون باشد. اگر به‌طور منظم عطسه می‌کنید و نگران هستید که نشانۀ ابتلا به ویروس کرونا باشد، بهتر است برای اطمینان یک آزمایش انجام دهید.

کرونا-امیکرون-در-ایران

کرونا امیکرون در ایران

تاکنون گزارشی مبنی بر وجود سویه کرونا امیکرون در ایران گزارش نشده است؛ اما، این سویه تا کشورهای همسایه رسیده است. به نقل از رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد در خبرگزاری ایسنا: «امیکرون احتمالاً وارد کشور خواهد شد و آمار ابتلا به کرونا را افزایش خواهد داد؛ اما اگر واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌درستی انجام گیرد، جای نگرانی نیست.»

در حال حاضر کشور ازنظر وضعیت ابتلا در روند کاهش قرار دارد و اکثر شهرها در وضعیت آبی به سر می‌برند. کماکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا امیکرون است.

امیکرون چیست؟

امیکرون نام سویه جدید ویروس کرونا است که اولین مورد آن در آفریقای جنوبی یافت شده است و به‌سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است.

آیا کرونا امیکرون در ایران وجود دارد؟

تاکنون گزارشی مبنی بر وجود سویه کرونا امیکرون در ایران گزارش نشده است؛ اما، این سویه تا کشورهای همسایه رسیده است و احتمالاً به‌زودی وارد ایران نیز خواهد شد.

کرونا امیکرون چه علائمی دارد؟

مهم‌ترین علائم امیکرون کرونا بدن‌درد، سردرد، عطسه، آبریزش بینی، خارش گلو و خستگی است.

منابع

https://www.dailyrecord.co.uk

https://www.theguardian.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

سلام در تاریخ 25 /9 /1400 مم مریض شدم. ابتدا بدن درد و تب شدیدد. حالت تهوع خیلی کم. بیشتر بدن درد داشتم. خارش گلو. مقداری با سرفه های خشک. و سردد و سر گیجه فراوان. دکتر گفت سرما خوردگیه سادس. ولی 2 نفر اط همکارام سریعا طی 24 ساعت علائم شون شروع شد و تا شب به تب شدید من رسیدن.

admin گفته :

حتی اگر علائم سرماخوردگی دارید لازمه به کرونا شک کنید و قرنطینه رو رعایت کنید

ی.ه گفته :

سلام وقتتون بخیر طول درمان کرونا امیکرون چند روزه؟ ینی تا چند روز قابلیت انتقال به دیگران رو داری

admin گفته :

سلام شواهد و گزارش ها نشون میده اومیکرون مثل یک سرماخوردگی معمولی هست و از کرونا به مراتب خفیف تر هستش
قابلیت انتقال ولی بیشتر از کووید هست و شما از ۲ روز قبل از علامت دار شدن الی ۵ روز بعدش میتونید انتقال بدید

رشتیان گفته :

سلام .استفراغ و اسهال دارد علائم امیکرون

admin گفته :

سلام، بله می تونه داشته باشه، مهمه علائم بالینی توسط پزشک بررسی بشه

احمدی گفته :

من و شوهرم و دختر دوسالم و دختر ۸سالم ۳روزه این علائم داریم.گلو درد بسیاااار زیاد و سردرد.بدن درد و کوفتگی .فقط هم عطسه مکرر و زیاااااد
ازهمه بدتر بی اشتهایی مطلق و حالت تهوع
اننننقدر بی اشتها که از معده درد میمیریم اما نمیتونیم حتی آب بخوریم😭
من نمیدونستم علائم امیکرونه
چیکار کنیم؟؟ 😭😭😭😭😭

admin گفته :

سلام دوست عزیز، می تونه علائم مربوط به کرونا باشه، حتما به پزشک مراجعه کنید

مهر پویا گفته :

سلام من چندوقت خارش گلو داشتم و هیچگونه دردی نداشتم و این خارش باعث سرفه من میشد و بعد از دو روز خارش گلوهام خوب شده بااستفاده از داروهای ضد حساسیت ولی همچنان سرفه دارم ولی کم
و بااینکه اوایل بیماری ابریزش نداشتم الان دچار ابریزش بینی شدم این حالتم میتونه جز علائم امیکرون باشه؟؟

admin گفته :

بله ممکنه لازم علائم بالینی توسط پزشک بررسی بشه

اسما گفته :

سلام حالت گرفتگی بدن با خشکی گلو
همراه با اسهال و سرگیجه وحالت تهوع اینا میتونه علائم کرونا باشه

admin گفته :

سلام بله حتما برای بررسی علائم بالینی توسط پزشک اقدام کنید

فاطمه گفته :

سلام
کل خانواده من همه این علائم رو داشتند
من بعد از گذشت دو ۹ روز هنوز ابریزش بینی و‌بدن درد و احساس خستگی شدید دارم
چون تست نمیگیرن میگن تو ایران نیومده ولی من هفته پیش که دکتر رفتم جا برای سوزن انداختن نبود دکتر میگفت اکثرا این عوارض رو همه افراد اونجا داشتن

admin گفته :

بله متاسفانه کیت های تشخیصی در دسترس نیست، فقط می تونم توصیه کنند بیشتر از پیش رعایت کنید

نداابوالفضلی گفته :

سلام من چند روزه علایم خستگی و سرماخوردگی مثل. ابریزش بینی و عطسه دارم و چون سابقه سینوزیت دارم سینوسام خیلی متورم شده و قفسه سینم یه مقدار درد داره و تنگی نفس دارم وقتی از دهان نفس میکشم هوای سرد گلومو اذیت میکنه و بینیم کیپ شده و نفس کشیدن برام سخت شده ایا فقط به علت سرماخوردگی سینوسام عفونت کرده یا اومیکرونه و دارم قرص اموکسی سیلین ۵۰۰ میخورم با قرص سرماخوردگی به نظر شما چه کاری انجام بدم

admin گفته :

به نظرم سرخود دارو مصرف نکنید و برای بررسی علائم بالینی توسط پزشک اقدام کنید

امیر گفته :

من از روز پنجشنبه با بدن درد شدید و بیحالی و بدون علائم دیگه مواجه شدم.که همون روز به پزشک مراجعه کردم.و ایشون گفتن در خوشبینانه ترین حالت سرماخوردگی هستش.ولی ۵ روز صبر کن اگر بدتر شدی تست بده.پنجشنبه وجمعه حالم بد بود.همراه با تعریق شبانه.طوری که کل لباسام خیس میشد.فقط جمعه شب تب و لزر۳۸ درجه داشتم.اونم به مدت یکساعت.ولی از دیروز شرایطم بهتر شده.خواستم بپرسم طول بیماری اومیکرون چند روز هست؟ضمن اینکه این چند روز کلا در منزل قرنطینه بودم.

admin گفته :

سلام ریفلاکس بیماری مزمنی هست و خیلی بستگی به این داره که شما تا حد درمان درست انجام میدید و سبک زندگی تون به چه صورته،
عادت هایی که توصیه میشه اعم از بعد از غذا دراز نکشید، آب مصرف نکنید، چای و قهوه کمتر بنوشید، چاقی و یبوست را درمان کنید و… خیلی نقش مهمی دارن
در نهایت قسمتی از مخاط مری و معده شما به دلیل بالازدن اسید تغییر کرده و شما ممکنه این علائم را تا آخر داشته باشید، ولی با رعایت و ادامه دادن این توصیه ها در همون سطح حداقل خودش باقی میمونه

حبیب جمشیدی گفته :

سلام ازدوهفتته پیش عطسه خارشرش گلو دسرها خشک داشتم یک هفته پیش پزشک رفتم شربت وقرص انتی هیستامین دادن بعد ازچندروز گلوپ خلط داشت که دوروزه آموکسی سیلین میخورن .دراین مدت بدن دردوتب وسردردنداشتم

admin گفته :

اموکسی سیلین پزشک تجویز کردن؟ در حال حاضر چه علائمی دارید؟ اگر احساس می کنید علائم شدید تر شدن و یا علائم جدیدی اضافه شده لازمه کلیه علائم بالینی توسط پزشک رصد بشه

خسرو حسین پور گفته :

سلام ما هم همه مبتلا شدیم گلو درد تبریزش بینی تب خفیف

admin گفته :

آرزوی سلامتی داریم براتون

مهرداد مشایخی گفته :

سلام
دو روزه فقط گلو درد دارم ولی علاعم دیگه ای ندارم، اول با خارش گلو شروع شد.ایا این از علاعم اومیکرون میتونه باشه؟

admin گفته :

بله خارش گلو و گلو درد می تونه از علائم باشه، لازمه اگر بیشتر شد توسط پزشک علائم بالینی بررسی شود

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :