مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

پستان فیبروکیستیک چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

تاریخ ارسال : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تغییرات فیبروکیستیک در پستانها

تغییرات فیبروکیستیک در پستانها (Fibrocystic breast changes) یا پستان فیبروکیستیک شرایطی است که بیشتر زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. این شرایط که نمی‌توان آن را بیماری خواند معمولا با درد، به وجود آمدن کیست گرد یا طنابی شکل در بافت سینه و حساسیت آن به لمس قبل از شروع دوره عادت ماهانه در زنان همراه خواهد بود.

اما پستان فیبروکیستیک چیست و تا چه اندازه باید جدی گرفته شود؟ علل و علائم این سندروم چیست؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه این مطلب از مجله پزشکی سلامت سیب دنبال کنید.

فیبروکیستیک چیست

تغییرات فیبروکیستیک در پستانها

همانطور که عنوان شد، پستان فیبروکیستیک (Fibrocystic breast) با پدید آمدن کیست در بافت سینه همراه خواهد بود.  خوشبختانه، بیشتر این کیست‌ها خوش خیم بوده و سرطان بافت پستان محسوب نمی‌شوند. همچنین این کیست‌ها معمولا از نوع شناور هستند و پس از خاتمه دوره عادت ماهانه کوچک می‌شوند.

درد بافت پستان به علت سندرم پیش از قاعدگی می‌تواند خفیف یا شدید باشد. اوج درد و حساسیت دقیقا قبل از شروع خونریزی است و  به تدریج بعد از شروع این دوره خاتمه می‌یابد.

دلیل حساسیت بافت پستان قبل از پریود

اگرچه سندرم پستان فیبروکیستیک معمولا مشکل جدی پزشکی محسوب و در اکثریت قریب به اتفاق موارد نیازی به درمان فیبروکیستیک پستان نیست، اما در شرایطی که شما نسبت به سلامت بافت پستان نگران هستید، شناختن دلیل این سندرم به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر آماده مواجهه با آن باشید.

تغییرات فیبروکیستیک در پستانها ناشی از تغییرات هورمونی است

تغییرات سطح هورمونی در سندرم قاعدگی تاثیر گذار است. هورمون‌های زنانه در طی سیکل ماهانه کم و زیاد می‌شوند. هورمون استروژن سبب رشد مجاری پستان شده و پروژسترون سبب تولید غدد ترشح شیر می گردد. هر دو این تغییرات می تواند دلیل درد و حساسیت بافت پستان باشد. استروژن و پروژسترون هر دو در طی نیمه دوم سیکل زنان یعنی روزهای ۱۴ الی ۲۸ افزایش می‌یابند. همچنین داروهایی که حاوی هورمون استروژن هستند، سبب حساسیت و سنگینی بافت پستان می شوند.

همچنین بخوانید: تغییرات فیبروکیستیک چیست

علائم قابل مشاهده در پستان در سندرم پیش از قاعدگی

حساسیت در لمس، درد مبهم، سنگینی و سفتی بافت هر دو پستان از شاخص ترین یافته هاست. این نشانه‌ها در طی هفته قبل از شروع عادت ماهانه ظهور می کنند و با شروع خونریزی خاتمه می یابند. در بعضی موارد درد و سنگینی بافت پستان در تمام طول دوره بارداری وجود دارد و این مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی نیست. به دنبال تغییرات هورمونی خانم ها در سنین یائسگی، حساسیت و درد بافت پستان برطرف می شود. نشانه ها و یافته های سندرم پیش از قاعدگی، مشابه علائم دوران شروع بارداری است.

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک است

اگر هرگونه تغییر ناگهانی در بافت پستان مشهود بود باید به پزشک مراجعه کرد. اگرچه اکثر موارد درد و حساسیت بافت پستان نگران کننده نیست، احتمال بیماری های جدی بافت پستان و عفونت ها را همواره باید در نظر گرفت. در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر سریعا باید با پزشک درباره درمان فیبروکیستیک پستان مشورت کرد:

کیست های جدید یا تغییر در کیست های قبل، ترشح از نوک پستان به ویژه مشاهده ترشحات قهوه‌ای یا خونی، درد زیاد در بافت پستان تا حدی که سبب مختل شدن خواب  شبانه و فعالیت روزانه شود، کیست یک طرفه بافت پستان.

پستان فیبروکیستیک

همچنین بخوانید: رابطه جنسی در بارداری

اگر پزشک طی معاینات، یافته ای غیر طبیعی پیدا کند، درخواست ماموگرافی یا سونوگرافی (بسته به شرایط سنی شما) می‌دهد. در مواردی هم از کیست پستان نمونه سوزنی تهیه شده و برای پاتولوژی فرستاده می شود.

درمان فیبروکیستیک پستان

درد بافت پستان ناشی از سندرم پیش از قاعدگی با درمان‌های خانگی و داروهای ضد درد و التهاب مانند استامینوفن و ایبوپروفن بهبود می‌یابد. این داروها درد و کرامپ شکمی ناشی از عادت ماهانه را نیز کاهش می‌دهند. داروهای ادرار آور می تواند سنگینی و احتباس آب بدن در طی این دوره را کم کنند. البته باید مواظب بود که مصرف این داروها سبب بی‌آبی بدن نشود. همچنین مصرف آن ها باید تحت نظر پزشک باشد. داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری نیز سبب بهبود علایم سندرم پیش از قاعدگی می‌شوند.

کنترل تغییرات فیبروکیستیک در پستانها

تغییر سبک زندگی در کنترل علایم سندرم پیش از قاعدگی تا حدی موثر است. به عنوان مثال، استفاده از سینه بند‌های ورزشی زمانی که در بافت پستان درد و حساسیت وجود دارد می تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین رژیم غذایی نقش مهمی در کاهش درد  بافت پستان در این دوران دارد. کافئین، الکل و غذاهای شور و چرب در ایجاد حساسیت بافت پستان موثر هستند.

حذف کردن این موارد یک یا دو هفته قبل از شروع عادت ماهانه در کاهش علایم پستانی ناشی از این سندرم مفید می‌باشد. مطالعات حاکی از آن است که ورزش نیز در بهبود علایم سندرم پیش از قاعدگی نقش دارد. سازمان بهداشت زنان در آمریکا مصرف ۴۰۰ واحد ویتامین E و ۴۰۰ میلی گرم منیزیم روزانه را به بانوانی که از سندرم پیش از قاعدگی رنج می برند، توصیه می‌کند.

همچنین بخوانید: قرص روی چیست

کلام آخر

درد، سنگینی و سفتی بافت پستان ناشی از سندرم پیش از قاعدگی با درمان های خانگی و در مواردی با درمان های دارویی تحت نظر پزشک درمان می شود. اگر روش های درمان خانگی، رژیم غذایی مناسب و ورزش در بهبود وضعیت علایم ناشی از این سندرم کمک کننده نبود، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

Sources:

mayoclinic.org

آیا پستان فیبروکیستیک خطرناک است؟

خیر اما ممکن از در برخی موارد به بیماری‌های دیگر منجر شود

پستان فیبروکیستیک چه زمانی رخ می‌دهد؟

معمولا یک هفته پیش از شروع قائدگی

علائم پستان فیبروکیستیک چیست؟

درد، حساسیت به لمس و کیست‌های گرد و طنابی

آیا کنترل پستان فیبروکیستیک امکانپذیر است؟

بله می‌توان آن را با تغییر سبک زندگی کنترل کرد

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • اشرف رومیانی گفت:

    سپاسگزارم، من سالهاست با این مشکل روبرو هستم،۵۳ سال دارم،و همیشه شبها ویتامین ۴۰۰میل میخورم،و سینههام هم پر از کیست هست،نزدیک پریودی بیشتر،وهیچوقت از معاینه خودم چیزی تشخیص نمیدم.هر سال هم مامو میکنم.ایا وقتی یائسه بشم بهتر میشه یا باید نگران باشم؟ متشکرم