(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 28 November , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا

بهترین راه درمان پلاکت خون پایین

تاریخ ارسال : 27 تیر 1400

برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم

پلاکت یکی از عوامل اصلی در انعقاد خون است. پلاکت خون پایین ممکن است فرد را در معرض خونریزی و در موارد شدید حتی مرگ قرار دهد. به همین دلیل، سطح پلاکت خون پایین بایستی جدی گرفته شود و برای درمان آن اقدام شود. آشنایی با اینکه برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم و از چه غذاهایی خودداری کنیم، به درمان این بیماری کمک می‌کند. در این مقاله از مجله پزشکی سلامتی سیب با ما همراه باشید تا بر طبق جدیدترین اطلاعات پزشکی به بررسی راهکارهایی برای افزایش پلاکت خون پایین بپردازیم.

پلاکت خون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟

پلاکت‌ها گروهی از سلول‌های خونی هستند که نقش مهمی در انعقاد خون دارند. تعداد زیادی پلاکت در خون وجود دارد اما عوامل مختلفی تعیین می‌کنند که پلاکت خون باید چند باشد. انواع سرطان، کم خونی، بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌های ویروسی و مصرف برخی داروها می‌توانند سطح پلاکت خون را به طور خطرناکی کاهش دهند. از علائم پلاکت خون پایین می‌توان به مواردی مانند سردرد، ضعف یا خستگی، کبودی پوست و خونریزی شدید یا ناگهانی اشاره داشت.

تحقیقات انجام گرفته همچنین نشان می‌دهند که رابطه‌ای میان پلاکت خون و کرونا وجود دارد. در بیماران مبتلا به کرونا تعداد پلاکت‌های نابالغ افزایش می‌یابد که ممکن است به تشکیل لخته خون در نقاط مختلف بدن منجر شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد کاهش خفیف پلاکت خون و کرونا رابطه مستقیمی داشته باشند. با توجه به روابط مذکور میان پلاکت خون و کرونا، بهتر است میزان پلاکت خون همواره در سطح عادی نگه داشته شود.

درمان پلاکت خون پایین

خوشبختانه راهکارهای تغذیه‌ای و درمانی زیادی برای افزایش پلاکت خون پایین وجود دارد. افراد مبتلا به پلاکت خون پایین می‌توانند با مشورت پزشک، یکی از راهکارها را متناسب با شرایط خود انتخاب کنند. توجه به علت ابتلا به پلاکت خون پایین نیز در درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر حال، به غیر از راهکارهایی مانند استفاده از آمپول پلاکت خون یا قرص افزایش پلاکت خون، رژیم غذایی افراد نیز تاثیر زیادی در درمان این بیماری دارد.

راهکارهای طبیعی افزایش پلاکت خون پایین

رژیم غذایی در این مورد که پلاکت خون باید چند باشد، نقش تعیین کننده‌ای بازی می‌کند. آشنایی با این مطلب که برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم و چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، برای درمان این بیماری ضروری است. راهکارهایی مانند استفاده از آمپول پلاکت خون یا قرص افزایش پلاکت خون اغلب در موارد شدید بیماری توصیه می‌شود و در وهله اول، راهکارهای طبیعی افزایش پلاکت خون ارجحیت دارند.

برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم؟

رژیم غذایی می‌تواند تعیین کند که برای هر فرد، میزان پلاکت خون باید چند باشد. مصرف برخی مواد غذایی تاثیر مثبتی در افزایش پلاکت خون دارند. هرچند، مکمل‌های جایگزین نیز ممکن است همان تاثیر غذاهای طبیعی را داشته باشند اما دریافت مواد مغذی مفید به طور طبیعی در رژیم غذایی بهتر است. در هر حال، آشنایی با برخی مواد غذایی و مکمل‌های مفید کمک می‌کند تا انتخاب کنیم که برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم.

همچنین بخوانید: قرص supplement facts برای چیست

منابع غذایی غنی از فولات

فولات یا اسید فولیک یکی از انواع ویتامین‌ B است که برای حفظ سلامت سلول‌های خونی ضروری است. بر طبق موسسه ملی سلامت آمریکا، بزرگسالان و زنان باردار به ترتیب به ۴۰۰ و ۶۰۰ میکروگرم فولات در هر روز نیاز دارند. سبزیجات برگدار تیره رنگ مانند اسفناج و کلم بروکسل، لوبیا چشم بلبلی، جگر گاو، برنج و مخمر از جمله مواد غذایی هستند که می‌توان برای افزایش جذب فولات مصرف کرد. همچنین، ذکر این نکته قابل توجه است که مصرف بیش از حد مکمل‌های اسد فولیک در عملکرد ویتامین B12 اختلال ایجاد می‌کند و بایستی از آن خودداری شود.

منابع غذایی سرشار از ویتامین B12

ویتامین B12 در ساخت گلبول‌های قرمز خون نقش دارد و مقادیر پایین آن در کاهش پلاکت‌های خون موثر است. بر طبق اطلاعات موسسه ملی سلامت، افراد بالای ۱۴ سال به ۲.۴ میکروگرم و زنان باردار به ۲.۸ میکروگرم ویتامین B12 در روز نیاز دارند. ویتامین B12 در منابع غذایی حیوانی مانند انواع ماهی چرب، گوشت گوساله، جگر گاو و تخم مرغ یافت می‌شود. مکمل‌های ویتامین B12 نیز می‌توانند در افزایش جذب آن کمک کنند اما مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B12 تاثیر بیشتری دارد.

منابع غذایی سرشار از ویتامین C

ویتامین C نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد و به عملکرد صحیح پلاکت‌ها کمک می‌کند. ویتامین C همچنین در جذب آهن که در ساخت پلاکت‌ها و گلبول‌های قرمز مهم است، تاثیر زیادی دارد. اغلب میوه‌ها و سبزیجات دارای ویتامین C هستند. انواع مرکبات مانند لیمو و پرتقال، فلفل دلمه، توت فرنگی و کیوی تنها برخی از این موارد هستند. تنها بایستی به این نکته توجه داشت که حرارت ویتامین C را از بین می‌برد؛ بنابراین، بهتر است مواد غذایی دارای ویتامین C به صورت خام مصرف شوند.

منابع غذایی سرشار از ویتامین D

ویتامین D در پایداری و عملکرد صحیح سیستم ایمنی، اعصاب، ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن مشارکت دارد. ویتامین D همچنین به مغز استخوان در تولید پلاکت‌ها و سایر سلول‌های خونی کمک می‌کند. بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ سال روزانه به ۱۵ میکروگرم ویتامین D نیاز دارند. بدن با استفاده از نور خورشید به ساخت ویتامین D اقدام می‌کند اما برخی افراد روزانه به میزان کافی در برابر آفتاب قرار نمی‌گیرند یا به آن دسترسی ندارند. برای جذب کافی ویتامین D می‌توان از برخی منابع غذایی مانند ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ، روغن جگر ماهی و شیر یا ماست غنی شده استفاده کرد. گیاهخواران نیز می‌توانند از غلات، شیر سویا، آب پرتقال و مکمل‌های غنی شده با ویتامین D استفاده کنند.

منابع غذایی سرشار از ویتامین K

ویتامین K یکی از عوامل اصلی در انعقاد خون است و به حفظ سلامت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. هرچند، ویتامین K مستقیماً در افزایش پلاکت خون پایین نقشی ندارد اما به ساخت پروتئین‌هایی کمک می‌کند که در فرایند پیچیده انعقاد خون کلیدی هستند. میزان جذب روزنامه ویتامین K برا افراد بالای ۱۹ سال ۱۲۰ میکروگرم برای مردان و ۹۰ میکروگرم برای زنان است. سبزیجات برگدار، کلم بروکلی، دانه‌ها و روغن سویا و کدوتنبل از اصلی‌ترین منابع غذایی برای جذب ویتامین K محسوب می‌شوند.

منابع غذایی غنی از آهن

آهن برای تولید و حفظ تعداد کافی از گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها در بدن لازم است. افزایش میزان جذب آهن بدن می‌تواند به افزایش سطح پلاکت خون پایین کمک کند. مردان بالای ۱۸ سال و زنان بالا ۵۰ سال به ۸ میلی‌گرم و زنان بین ۱۹ و ۵۰ سال به ۱۸ میلی‌گرم آهن روزانه نیاز دارند. صدف خوراکی، جگر گاو، لوبیا قرمز و سفید، شکلات تلخ، پنیر سویا و عدس از جمله منابع غذایی غنی از آهن هستند. همچنین، توجه به این نکته حائز اهمیت است که مصرف منابع غذایی غنی از آهن به همراه منابع ویتامین C به جذب بهتر و بیشتر آهن کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: نقش کلسیم و آهن در بدن چیست

برای افزایش پلاکت خون از چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

پس از اینکه بررسی کردیم چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، بایستی به شناخت برخی مواد غذایی که منجر به کاهش سطح پلاکت خون می‌شوند، پرداخت. مشروبات الکلی در توانایی مغز استخوان برای تولید گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. برخی شیرین کننده‌ها مانند آسپارتام و آب ذغال اخته نیز بر تعداد پلاکت‌های خون تاثیر منفی دارند. علاوه بر این‌ها، افراد مبتلا به پلاکت خون پایین بهتر است از مصرف مکمل‌های روغن ماهی و ویتامین E خودداری کنند. هرچند، این مکمل‌ها منجر به کاهش تعداد پلاکت‌های خون نمی‌شوند اما در جوانب دیگری از فرایند انعقاد خون اختلال ایجاد می‌کنند و از این طریق، بیماران را در معرض خونریزی شدیدتر قرار می‌دهند.

قرص افزایش پلاکت خون

راهکارهای درمان پزشکی افزایش پلاکت خون پایین

راهکارهای پزشکی برای درمان پلاکت خون پایین تنها زمانی توصیه می‌شوند که روش‌های تغذیه‌ای کارساز نبوده و وضعیت بیماری وخیم باشد. انتقال خون یکی از روش‌هایی است که با هدف جایگزین کردن خون از دست رفته با گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها جدید انجام می‌شود. تعویض پلاسمای خون نیز یکی دیگر از روش‌های مشابه است. علاوه بر این‌ها، قرص افزایش پلاکت خون و آمپول پلاکت خون نیز ممکن است برای برخی بیماران تجویز شود. اگر قرص افزایش پلاکت خون، آمپول پلاکت خون و سایر روش‌های درمانی هیچ یک پاسخگو نباشند، ممکن است پزشک معالج جراحی برداشتن طحال یا همان اسپلنکتومی را پیشنهاد دهد.

کلام آخر

پس از آگاهی از اینکه سطح عادی پلاکت خون باید چند باشد، افراد مبتلا به پلاکت خون پایین بایستی سعی کنند تا با تغییر رژیم غذایی، تعداد پلاکت‌های خود را افزایش دهند. همانطور که شناخت اینکه چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، لازم است، انتخاب رژیم غذایی مناسب برای درمان پلاکت خون پایین ضروری است. حتی میزان پلاکت خون و کرونا نیز رابطه نزدیکی دارند. به همین دلیل، توجه به توصیه‌هایی غذایی و پزشکی مذکور برای افزایش پلاکت خون پایین اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

Sources:

medlineplus.gov

mayoclinic.org

medicalnewstoday.com

healthgrades.com

timesofindia.indiatimes.com

ncbi.nlm.nih.gov

karger.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

صفدر رشیدی گفته :

سلام وقت بخیر . من پانزده سال هست که متوجه شدم پلاکت خونم پاین هست همیشه پلاکت خونم ثابت بود صد چهل بودم ولی دو سال هست که پلاکت خونم افت کرد رسیده به هفتاد حالا باید چکار کنم که پلاکت خونم بره بالاتر چی بخورم چی نخورم چه داروی استفاده کنم . رفتم دکتر حتی یک دونه قرص برام تجویز نکرد

سلام عدد پلاکت شما چنده؟ بقیه شاخص ها مثل hb یا wbc چنده؟

اسماعیل قویمی رایگانی گفته :

سلام جواب آزمایش گرفتم و P_LCRبالا بود چه غذاهایی استفاده کنم؟

سلام اگه علامت دارید مراجعه به پزشک

صبیه کیا گفته :

سلام ،آزمایش دادم باراول mpv,plcr,pdw,کمترازحدنرمال بودوبعده دوهفته تکرار کردم pdw نرمال ولی mpvوplcrهمچنان پایین بود،علتش چیه و چهدارووییداروو

سلام عدد mpv چنده؟

آرزو ابراهیمی گفته :

من حدود پنج سال که متوجه شدم پلاکت خونم پایینه اول قرص پردنیزولون مصرف کردم ک بی فایده بوده،بعد آی وی آی جی ده تا تزریق کردم ک فایده ای نداشت باز هم دارم پردنیزولون ده میخورم ولی پلاکتم از پنجاه هزار بالاتر نمیاد چیکار کنم؟خسته شدم عوارض زیادی داره

مبتلا به ITP هستید،
معمولا درمان این بیماری به صورت مرحله به مرحله انجام میشه با نظر پزشکتون در قدم بعد میتونید داروی ریتوکسیماب را شروع کنید و در نهایت طحال برداری انجام بدید

مینا گفته :

سلام من پلاکت خونم ۶ هست نیاری هست که بستری بشم.یا میتونم خوددرمانی کنم

سلام منظورتون ۶۰۰۰ است؟
بله حتما حتما 😳

آسمان گفته :

با سلام واحترام پدرم ریماندرخونش پایین هست و دست ش کمبود میشه آزمایش خون هم دادیم دکترگفته کم خونی شدید دارند
لطفا راهنمایی بفرمایید. تشکر

سلام منظور از ریماندر را متوجه نمیشم!!؟
برای کم خونی شون که باید با توجه به علت درمان مناسب بگیرن
کبودی دستشون هم احتمالا به خاطر پلاکت پایین باشه.
غیر از اینکه این فرد باید یه سری آزمایش متابولیک مثل bun و cr یا alt و ast بده، چون ۲ رده احتمالا درگیر باشن حتما باید bone marrow بشن

حسین مشایخی گفته :

من پلاکتم پایین بود با جراحب تحالم را در آوردم تا یک سال خوب بود دوباره اومده ۱۳۰ هزار امکان داره پایین تر بیاد قبلا تا ۱۰۰۰ پایین اومد مجبور شدم جراحی کردم و تحال در آوردم

بیماری زمینه ای شما چی بود که مجبور شدید طحال بردارید؟
چون معمولا اسپلنکتومی خط آخر درمان هستش.
بعد از اسپلنکتومی عدد پلاکت انتظار میره ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش پیدا کنه، ممکنه الزاما به رنج نرمال ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار نرسه ولی افزایش قابل قبولی پیدا میکنه و معمولا هم تو همین رنج میمونه و پایین تر نمیاد…
اگر بعد طحال برداری دوباره پلاکت افت کنه به معنای وجود طحال فرعی یا accessory spleen هستش که در این صورت باید اسکن RBC انجام بشه و طحال فرعی شناسایی و خارج بشه

باسلام مادر خانومم مبتلا به aml هست پلاکت خونش اومده به ۶۰۰۰ هرچی پلاکت و خون بهش تزریق میکنن پلاکت و هموگولوبین خونش بالا نمیاد در ضمن آمپول سیتارابین هم تزریق میکنه به غیر از تزریق پلاکت درمان دیگه ای هم هست با تشکر

سلام
من نمیتونم نظری بدم
پزشک متخصص خون و سرطان باید نظر بدن
ولی همچین مواقعی باید علت هایی مثل تب یا بزرگی طحال را در مریض بررسی کرد، و در صورت لزوم علت را برطرف کرد…
بعلاوه، میتونن از دارو هایی مثل رومیپلاستین یا الترومبوپگ هم استفاده کنن

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :