مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بهترین راه درمان پلاکت خون پایین

تاریخ ارسال : ۲۷ تیر ۱۴۰۰

برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم

پلاکت یکی از عوامل اصلی در انعقاد خون است. پلاکت خون پایین ممکن است فرد را در معرض خونریزی و در موارد شدید حتی مرگ قرار دهد. به همین دلیل، سطح پلاکت خون پایین بایستی جدی گرفته شود و برای درمان آن اقدام شود. آشنایی با اینکه برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم و از چه غذاهایی خودداری کنیم، به درمان این بیماری کمک می‌کند. در این مقاله از مجله پزشکی سلامتی سیب با ما همراه باشید تا بر طبق جدیدترین اطلاعات پزشکی به بررسی راهکارهایی برای افزایش پلاکت خون پایین بپردازیم.

پلاکت خون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟

پلاکت‌ها گروهی از سلول‌های خونی هستند که نقش مهمی در انعقاد خون دارند. تعداد زیادی پلاکت در خون وجود دارد اما عوامل مختلفی تعیین می‌کنند که پلاکت خون باید چند باشد. انواع سرطان، کم خونی، بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌های ویروسی و مصرف برخی داروها می‌توانند سطح پلاکت خون را به طور خطرناکی کاهش دهند. از علائم پلاکت خون پایین می‌توان به مواردی مانند سردرد، ضعف یا خستگی، کبودی پوست و خونریزی شدید یا ناگهانی اشاره داشت.

تحقیقات انجام گرفته همچنین نشان می‌دهند که رابطه‌ای میان پلاکت خون و کرونا وجود دارد. در بیماران مبتلا به کرونا تعداد پلاکت‌های نابالغ افزایش می‌یابد که ممکن است به تشکیل لخته خون در نقاط مختلف بدن منجر شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد کاهش خفیف پلاکت خون و کرونا رابطه مستقیمی داشته باشند. با توجه به روابط مذکور میان پلاکت خون و کرونا، بهتر است میزان پلاکت خون همواره در سطح عادی نگه داشته شود.

درمان پلاکت خون پایین

خوشبختانه راهکارهای تغذیه‌ای و درمانی زیادی برای افزایش پلاکت خون پایین وجود دارد. افراد مبتلا به پلاکت خون پایین می‌توانند با مشورت پزشک، یکی از راهکارها را متناسب با شرایط خود انتخاب کنند. توجه به علت ابتلا به پلاکت خون پایین نیز در درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر حال، به غیر از راهکارهایی مانند استفاده از آمپول پلاکت خون یا قرص افزایش پلاکت خون، رژیم غذایی افراد نیز تاثیر زیادی در درمان این بیماری دارد.

راهکارهای طبیعی افزایش پلاکت خون پایین

رژیم غذایی در این مورد که پلاکت خون باید چند باشد، نقش تعیین کننده‌ای بازی می‌کند. آشنایی با این مطلب که برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم و چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، برای درمان این بیماری ضروری است. راهکارهایی مانند استفاده از آمپول پلاکت خون یا قرص افزایش پلاکت خون اغلب در موارد شدید بیماری توصیه می‌شود و در وهله اول، راهکارهای طبیعی افزایش پلاکت خون ارجحیت دارند.

برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم؟

رژیم غذایی می‌تواند تعیین کند که برای هر فرد، میزان پلاکت خون باید چند باشد. مصرف برخی مواد غذایی تاثیر مثبتی در افزایش پلاکت خون دارند. هرچند، مکمل‌های جایگزین نیز ممکن است همان تاثیر غذاهای طبیعی را داشته باشند اما دریافت مواد مغذی مفید به طور طبیعی در رژیم غذایی بهتر است. در هر حال، آشنایی با برخی مواد غذایی و مکمل‌های مفید کمک می‌کند تا انتخاب کنیم که برای افزایش پلاکت خون چه بخوریم.

همچنین بخوانید: قرص supplement facts برای چیست

منابع غذایی غنی از فولات

فولات یا اسید فولیک یکی از انواع ویتامین‌ B است که برای حفظ سلامت سلول‌های خونی ضروری است. بر طبق موسسه ملی سلامت آمریکا، بزرگسالان و زنان باردار به ترتیب به ۴۰۰ و ۶۰۰ میکروگرم فولات در هر روز نیاز دارند. سبزیجات برگدار تیره رنگ مانند اسفناج و کلم بروکسل، لوبیا چشم بلبلی، جگر گاو، برنج و مخمر از جمله مواد غذایی هستند که می‌توان برای افزایش جذب فولات مصرف کرد. همچنین، ذکر این نکته قابل توجه است که مصرف بیش از حد مکمل‌های اسد فولیک در عملکرد ویتامین B12 اختلال ایجاد می‌کند و بایستی از آن خودداری شود.

منابع غذایی سرشار از ویتامین B12

ویتامین B12 در ساخت گلبول‌های قرمز خون نقش دارد و مقادیر پایین آن در کاهش پلاکت‌های خون موثر است. بر طبق اطلاعات موسسه ملی سلامت، افراد بالای ۱۴ سال به ۲.۴ میکروگرم و زنان باردار به ۲.۸ میکروگرم ویتامین B12 در روز نیاز دارند. ویتامین B12 در منابع غذایی حیوانی مانند انواع ماهی چرب، گوشت گوساله، جگر گاو و تخم مرغ یافت می‌شود. مکمل‌های ویتامین B12 نیز می‌توانند در افزایش جذب آن کمک کنند اما مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B12 تاثیر بیشتری دارد.

منابع غذایی سرشار از ویتامین C

ویتامین C نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد و به عملکرد صحیح پلاکت‌ها کمک می‌کند. ویتامین C همچنین در جذب آهن که در ساخت پلاکت‌ها و گلبول‌های قرمز مهم است، تاثیر زیادی دارد. اغلب میوه‌ها و سبزیجات دارای ویتامین C هستند. انواع مرکبات مانند لیمو و پرتقال، فلفل دلمه، توت فرنگی و کیوی تنها برخی از این موارد هستند. تنها بایستی به این نکته توجه داشت که حرارت ویتامین C را از بین می‌برد؛ بنابراین، بهتر است مواد غذایی دارای ویتامین C به صورت خام مصرف شوند.

منابع غذایی سرشار از ویتامین D

ویتامین D در پایداری و عملکرد صحیح سیستم ایمنی، اعصاب، ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن مشارکت دارد. ویتامین D همچنین به مغز استخوان در تولید پلاکت‌ها و سایر سلول‌های خونی کمک می‌کند. بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ سال روزانه به ۱۵ میکروگرم ویتامین D نیاز دارند. بدن با استفاده از نور خورشید به ساخت ویتامین D اقدام می‌کند اما برخی افراد روزانه به میزان کافی در برابر آفتاب قرار نمی‌گیرند یا به آن دسترسی ندارند. برای جذب کافی ویتامین D می‌توان از برخی منابع غذایی مانند ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ، روغن جگر ماهی و شیر یا ماست غنی شده استفاده کرد. گیاهخواران نیز می‌توانند از غلات، شیر سویا، آب پرتقال و مکمل‌های غنی شده با ویتامین D استفاده کنند.

منابع غذایی سرشار از ویتامین K

ویتامین K یکی از عوامل اصلی در انعقاد خون است و به حفظ سلامت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. هرچند، ویتامین K مستقیماً در افزایش پلاکت خون پایین نقشی ندارد اما به ساخت پروتئین‌هایی کمک می‌کند که در فرایند پیچیده انعقاد خون کلیدی هستند. میزان جذب روزنامه ویتامین K برا افراد بالای ۱۹ سال ۱۲۰ میکروگرم برای مردان و ۹۰ میکروگرم برای زنان است. سبزیجات برگدار، کلم بروکلی، دانه‌ها و روغن سویا و کدوتنبل از اصلی‌ترین منابع غذایی برای جذب ویتامین K محسوب می‌شوند.

منابع غذایی غنی از آهن

آهن برای تولید و حفظ تعداد کافی از گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها در بدن لازم است. افزایش میزان جذب آهن بدن می‌تواند به افزایش سطح پلاکت خون پایین کمک کند. مردان بالای ۱۸ سال و زنان بالا ۵۰ سال به ۸ میلی‌گرم و زنان بین ۱۹ و ۵۰ سال به ۱۸ میلی‌گرم آهن روزانه نیاز دارند. صدف خوراکی، جگر گاو، لوبیا قرمز و سفید، شکلات تلخ، پنیر سویا و عدس از جمله منابع غذایی غنی از آهن هستند. همچنین، توجه به این نکته حائز اهمیت است که مصرف منابع غذایی غنی از آهن به همراه منابع ویتامین C به جذب بهتر و بیشتر آهن کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: نقش کلسیم و آهن در بدن چیست

برای افزایش پلاکت خون از چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

پس از اینکه بررسی کردیم چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، بایستی به شناخت برخی مواد غذایی که منجر به کاهش سطح پلاکت خون می‌شوند، پرداخت. مشروبات الکلی در توانایی مغز استخوان برای تولید گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. برخی شیرین کننده‌ها مانند آسپارتام و آب ذغال اخته نیز بر تعداد پلاکت‌های خون تاثیر منفی دارند. علاوه بر این‌ها، افراد مبتلا به پلاکت خون پایین بهتر است از مصرف مکمل‌های روغن ماهی و ویتامین E خودداری کنند. هرچند، این مکمل‌ها منجر به کاهش تعداد پلاکت‌های خون نمی‌شوند اما در جوانب دیگری از فرایند انعقاد خون اختلال ایجاد می‌کنند و از این طریق، بیماران را در معرض خونریزی شدیدتر قرار می‌دهند.

قرص افزایش پلاکت خون

راهکارهای درمان پزشکی افزایش پلاکت خون پایین

راهکارهای پزشکی برای درمان پلاکت خون پایین تنها زمانی توصیه می‌شوند که روش‌های تغذیه‌ای کارساز نبوده و وضعیت بیماری وخیم باشد. انتقال خون یکی از روش‌هایی است که با هدف جایگزین کردن خون از دست رفته با گلبول‌های قرمز و پلاکت‌‌ها جدید انجام می‌شود. تعویض پلاسمای خون نیز یکی دیگر از روش‌های مشابه است. علاوه بر این‌ها، قرص افزایش پلاکت خون و آمپول پلاکت خون نیز ممکن است برای برخی بیماران تجویز شود. اگر قرص افزایش پلاکت خون، آمپول پلاکت خون و سایر روش‌های درمانی هیچ یک پاسخگو نباشند، ممکن است پزشک معالج جراحی برداشتن طحال یا همان اسپلنکتومی را پیشنهاد دهد.

کلام آخر

پس از آگاهی از اینکه سطح عادی پلاکت خون باید چند باشد، افراد مبتلا به پلاکت خون پایین بایستی سعی کنند تا با تغییر رژیم غذایی، تعداد پلاکت‌های خود را افزایش دهند. همانطور که شناخت اینکه چه میوه هایی برای افزایش فشار خون مفید است، لازم است، انتخاب رژیم غذایی مناسب برای درمان پلاکت خون پایین ضروری است. حتی میزان پلاکت خون و کرونا نیز رابطه نزدیکی دارند. به همین دلیل، توجه به توصیه‌هایی غذایی و پزشکی مذکور برای افزایش پلاکت خون پایین اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

Sources:

medlineplus.gov

mayoclinic.org

medicalnewstoday.com

healthgrades.com

timesofindia.indiatimes.com

ncbi.nlm.nih.gov

karger.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • صفدر رشیدی گفت:

  سلام وقت بخیر . من پانزده سال هست که متوجه شدم پلاکت خونم پاین هست همیشه پلاکت خونم ثابت بود صد چهل بودم ولی دو سال هست که پلاکت خونم افت کرد رسیده به هفتاد حالا باید چکار کنم که پلاکت خونم بره بالاتر چی بخورم چی نخورم چه داروی استفاده کنم . رفتم دکتر حتی یک دونه قرص برام تجویز نکرد

 • اسماعیل قویمی رایگانی گفت:

  سلام جواب آزمایش گرفتم و P_LCRبالا بود چه غذاهایی استفاده کنم؟

 • صبیه کیا گفت:

  سلام ،آزمایش دادم باراول mpv,plcr,pdw,کمترازحدنرمال بودوبعده دوهفته تکرار کردم pdw نرمال ولی mpvوplcrهمچنان پایین بود،علتش چیه و چهدارووییداروو

 • آرزو ابراهیمی گفت:

  من حدود پنج سال که متوجه شدم پلاکت خونم پایینه اول قرص پردنیزولون مصرف کردم ک بی فایده بوده،بعد آی وی آی جی ده تا تزریق کردم ک فایده ای نداشت باز هم دارم پردنیزولون ده میخورم ولی پلاکتم از پنجاه هزار بالاتر نمیاد چیکار کنم؟خسته شدم عوارض زیادی داره

  • admin گفت:

   مبتلا به ITP هستید،
   معمولا درمان این بیماری به صورت مرحله به مرحله انجام میشه با نظر پزشکتون در قدم بعد میتونید داروی ریتوکسیماب را شروع کنید و در نهایت طحال برداری انجام بدید

 • مینا گفت:

  سلام من پلاکت خونم ۶ هست نیاری هست که بستری بشم.یا میتونم خوددرمانی کنم

 • آسمان گفت:

  با سلام واحترام پدرم ریماندرخونش پایین هست و دست ش کمبود میشه آزمایش خون هم دادیم دکترگفته کم خونی شدید دارند
  لطفا راهنمایی بفرمایید. تشکر

  • admin گفت:

   سلام منظور از ریماندر را متوجه نمیشم!!؟
   برای کم خونی شون که باید با توجه به علت درمان مناسب بگیرن
   کبودی دستشون هم احتمالا به خاطر پلاکت پایین باشه.
   غیر از اینکه این فرد باید یه سری آزمایش متابولیک مثل bun و cr یا alt و ast بده، چون ۲ رده احتمالا درگیر باشن حتما باید bone marrow بشن

 • حسین مشایخی گفت:

  من پلاکتم پایین بود با جراحب تحالم را در آوردم تا یک سال خوب بود دوباره اومده ۱۳۰ هزار امکان داره پایین تر بیاد قبلا تا ۱۰۰۰ پایین اومد مجبور شدم جراحی کردم و تحال در آوردم

  • admin گفت:

   بیماری زمینه ای شما چی بود که مجبور شدید طحال بردارید؟
   چون معمولا اسپلنکتومی خط آخر درمان هستش.
   بعد از اسپلنکتومی عدد پلاکت انتظار میره ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش پیدا کنه، ممکنه الزاما به رنج نرمال ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار نرسه ولی افزایش قابل قبولی پیدا میکنه و معمولا هم تو همین رنج میمونه و پایین تر نمیاد…
   اگر بعد طحال برداری دوباره پلاکت افت کنه به معنای وجود طحال فرعی یا accessory spleen هستش که در این صورت باید اسکن RBC انجام بشه و طحال فرعی شناسایی و خارج بشه

 • رضا گفت:

  باسلام مادر خانومم مبتلا به aml هست پلاکت خونش اومده به ۶۰۰۰ هرچی پلاکت و خون بهش تزریق میکنن پلاکت و هموگولوبین خونش بالا نمیاد در ضمن آمپول سیتارابین هم تزریق میکنه به غیر از تزریق پلاکت درمان دیگه ای هم هست با تشکر

  • admin گفت:

   سلام
   من نمیتونم نظری بدم
   پزشک متخصص خون و سرطان باید نظر بدن
   ولی همچین مواقعی باید علت هایی مثل تب یا بزرگی طحال را در مریض بررسی کرد، و در صورت لزوم علت را برطرف کرد…
   بعلاوه، میتونن از دارو هایی مثل رومیپلاستین یا الترومبوپگ هم استفاده کنن

 • اکرم گفت:

  سلام من باردار هستم وپلاکت خونم ۶۰هزاره آیا مشکلی هست

  • admin گفت:

   سلام افت پلاکت به صورت فیزیولوژیک در بارداری اتفاق میفته ولی نباید کمتر از ۱۰۰۰۰۰ باشه.
   با پلاکت ۶۰ هزار شما حتما باید به ۱)علت های خودایمنی تخریب پلاکت در بارداری یا
   ۲)‌ فشار خون بارداری یا سندرم hellp که وضعیت خطرناکیه فکر کرد

   لذا حتما در اسرع وقت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.
   مخصوصا اگر فشار بالایی پیدا کردید یا سردرد دارید.

 • فتانه گفت:

  با سلام ووقت بخیر پدرم پلاکت خونش ۲۵بود. بنظرتون نیاز به بستری داره؟علتش چی میتونه باشه قبلا عفونت ریه داشتن. ممکنه از اون باشه. کبدشونم چربه. ولی خیلی لاغر و ضعیفن.

  • admin گفت:

   با سلام
   افت پلاکت علت های خیلی زیادی داره باید بقیه المان های آزمایش خونش هم ببینم
   سابقه بیماری مهمه
   علائم همراهشون مهمه

   ولی بله عفونت ریه شون‌میتونه علت افت پلاکتشون هم باشه مخصوصا اگر برای مدت طولانی بستری شده باشند.
   ربطی به کبد چربش ولی نداره.

 • علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر من توی یکسال که آزمایش انجام دادم پلاکتم بین ۱۲۰۰۰۰تا ۱۴۰۰۰۰ می‌باشد ضمن این که کلیهام پروتیین دفع می‌کنه ممکنه پلاکت پایینم دلیلش این باشد ضمن اینکه سنم ۳۹ سال می‌باشد واگر توی این رنج پلاکتم باشد برای بدنم ضرر ندارد ممنون

 • F گفت:

  با سلام دختری ۲۸ ساله هستم که ازمایش cbc مقدار پلاکت رو ۱۲۰ هزار اعلام کرده ولی سایر موارد نرمال بودن… ایا مشکلی هست؟؟ حدود ۵ ماه پیش هم پلاکتم ۱۴۶ هزار بود که با مصرف مولتی ویتامین به رنج نرمال برگشت ولی الان در ازمایش جدید مجدد افت کرده. خیلی نگرانم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • admin گفت:

   سلام آیا قاعدگی های شما طبیعیه یا خیلی طول میکشه و خونریزی زیادی دارید؟
   سابقه کبود شدن اندام؟
   باید به طور دقیق معاینه بشید
   همچنین سایر المان های آزمایش خونتون هم مهمه که چند هستن

   اگر اونا نرمال بودن باید لام خون محیطی بررسی بشه و اگر یکی یا هر دوی اونا مشکل داشت نمونه مغز استخوان باید بدید
   و اقدامات متعاقب انجام بشه
   به فوق خون و سرطان مراجعه کنید

 • روح اله دیودولت گفت:

  سلام آزمایش دادم پلاکت خون من روی ۱۳۰ هزار بوده. الان چند روزیه کپسول فرودین مصرف میکنم لطفا برای افزایشش چکار کنم. ممنون

  • admin گفت:

   سلام فرودین درمان مکمل آهنه و تاثیر چندانی روی پلاکت نداره
   برای کم شدن پلاکت باید به متخصص خون و سرطان مراجعه کنید

 • نوروزی گفت:

  سلام .پدر من پلاکت خونش 86 هزار هست. کبدش هم یه مقدار چربه. ولی چربی خون و فشار خونش نرمال هست . میشه بگین باید چیکار کنیم که پلاکت خونش بالا بیاد.

 • HAFEZ ALIZADEH گفت:

  باسلام
  این متن رو صرفا برای آگاهی برخی دوستان و جلوگیری از استرس و نگرانی بی جهت اونها می نویسم. همسرم بخاطر چند بیماری پی در پی مثل کرونا و ابله مرغون ( همزمان با بارداری) کمی بی‌حال شدن و لرز داشتن که با آزمایش خون متوجه شدیم که مساله ای هست و به تاکید متخصص آزمایشگاه سریعا بستری شدیم و اونجا متوجه شدیم که مبتلا به بیماری نادر ttp هستن.
  بعد از ۲۲ جلسه پلاسمافرز بالاخره پلاکت اومد بالای ۱۵۰ هزار.
  البته در بسیاری موارد نهایت تا ۱۰ یا ۱۲ جلسه جواب میگیرن مریض ها.
  تجربیات من در طول این چندوقت بهم یاد داد که:

  ۱) براساس کامنت های موجود در سایت های مختلف بی جهت نگرانی ایجاد نکنید برای خودتون. چون هر بیمار و هر بیماری با هم تفاوت داره و همین پلاکت کم میتونه ده ها دلیل داشته باشه.
  ۲) متاسفانه برخی از عزیزان با خوندن چندخط مطلب بنا رو میذارن روی سرطان خون. چون میشنون که باید به متخصص خون و‌سرطان مراجعه کنند. در حالیکه اینطور نیست. مثل این میمونه که برای تنگی نفس به متخصص ریه مراجعه کنید و بنا رو بذارید که سرطان ریه دارید!

  ۳) تنها چیزی که خطرناکه اینه به دکتر مراجعه نکنید. گرچه محیط بیمارستان تا حدودی آزاردهنده و اعصاب خرد کن هست اما تنها راه درمان سریع و ایمن پلاکت پایین مراجعه به پزشک و در شرایط نیاز و بدستور پزشک بستری شدنه.

  ۴) تاکید می‌کنم بیماری با بیماری فرق داره. مهم تر از تعداد پلاکت پیدا کردن علت بالا یا پایین بودن اونه. پس دست دست نکنید و حتما به پزشک مراجعه کنید. و اصلا نترسید.

  ۵) داشتن سرطان خون تنها یکی از ده ها احتمال ممکن برای پلاکت پایین هست. که حتی اون هم با تشخیص درست و به موقع و قوی بودن در طول درمان قابل درمان هست.

  ۶) مجددا یادآوری میکنم پلاکت به خون ربط داره و دکترش هم متخصص بیماری های خونی و سرطانه. پس بی جهت اسم این دکتر نگرانتون نکنه. چه بسیار آدمهایی که سالها دارن با پلاکت های پایین زندگی میکنن اما لطفا لطفا کسانی که پلاکتشون زیر ۱۵۰ هزارتاست به دکتر مراجعه کنن و دلیل این کاهش رو بدونن. همین. برخی ها حتی تا آخر عمر با پلاکت مثلا ۴۰ هزار و شاید کمتر زندگی میکنن. ولی مهمه که دکتر تشخیص بده علت رو و خیالتون رو راحت کنه و بفهمین که این کاهش علتش چیه و چطوری میشه بردش بالا

 • نازگل گفت:

  سلام وقت بخیر . مادرم ۳۹ سالشه
  یکی دو هفته ست که متوجه شدیم پلاکت خونشون پایینه و ۸۵ هزاره ، طی چند ماه پیش هم یک لکه ی بنفش روی دستش افتاده ، علاوه بر این تیروئید مادرم نامنظمه ، من خیلی میترسم از علت پایین اومدن پلاکت خون مادرم ، توروخدا بگید چیکار کنم ؟
  خیلی نگران کننده ست ؟ خطر زیادی داره ؟؟

  امروز هم پیش دکتر رفتن و دکتر براشون قرص فولیک اسید تجویز کرده و گفته با توجه به نامنظم بودن تیروئیدش فعلا همین قرص رو مصرف کنه تا وقتی که تیروئید منظم میشه

  توروخدا راهنماییم کنید دارم جون به لب میشم از ترس

  • admin گفت:

   سلام
   ابتدا باید یه شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی از نظر وجود همین لکه های بنفش در بقیه نقاط بدن انجام بشه و با توجه به هموگلوبین پایین اول با تجویز قرص آهن ببینیم هموگلوبین بالا میاد یا خیر
   اگر جواب نداد باید حتما با نظر پزشک متخصص خون و سرطان نمونه مغز استخوان گرفته بشه.
   موفق باشید

 • نازگل گفت:

  اون لکه ی بنفش رنگ فقط روی پوست دست مامانمه و جاهای دیگه اونجور لکه ای نداره خداروشکر
  علائم فیزیکی هم همین لکه ی بنفشه
  چند سالی میشه که آزمایش کم خونی نداده و این بار متوجه شدیم که کم خونی نسبتا زیادی داره و پلاکتش هم ۸۵ هزار شده

  کاهش پلاکت میتونه بخاطر کم خونی باشه ؟

  بخدا من سه روزه یه لحظه آرامش ندارم انقد نگران دلیل افت پلاکت مامانم هستم ، و نوبت پزشک متخصص هم برای چند روز آینده بهمون دادن
  من تا چند روز دیگه جونم به لبم میرسه
  شما نمیتونید تشخیص بدید که علت افت پلاکت چی بوده ؟

 • محمد علی گفت:

  من الان ی هفتست که تو بیمارستانم دکترا میگن انپلاسیک دارم مغز استخوانم ۵درصد داره کار میکنه ولی هنوز دلیلشو نمیدونن دعا کنیین برام

  • admin گفت:

   انشالله سلامت باشید و خبر سلامتی کاملتونو بهمون بدید هر چه زودتر

 • علی حیاتی گفت:

  سلام پدرم67سالشه پلاکت خونش 7رسیده طهالش بزرگ شده ومیگن چون پلاکت خونش پایینه نمیتونیم طهالش دربیاریم.الان 10روزه بیمارستان بستریه.هرروزیاخون بهش میدن.یاخونش عوض میکنن دوسه بارهم اب مقطربهش تزریق کردن نمیدونم اب زردرنگی هست همزمان بهش ترزیق میشه.اگرمیشه راهنمایی کنیدچه کمکی میشه بهش کرد.ممنونتون میشم اگرراهنمایی کنید.

  • admin گفت:

   سلام من بیماری زمینه ای ایشون را نمیدونم ولی معمولا خط آخر درمان افت پلاکت اگر به درمان دارویی جواب نداده باشه طحال برداری هست. ممکنه ایشون بیماری قلبی عروقی یا مشکلی داشته باشه که نتونه جراحی را تحمل کنه یا اختلال خونی خاصی باشه که به طحال برداری جواب نده..
   با پزشک خودشون مشورت کنید

 • سلمان کافی گفت:

  سلام
  پسر ۸ ساله ام بعد از خونریزی بینی و مراجعه به پزشک متوجه افت پلاکت خون شدیم .
  بعد از چند نوبت تکرار آزمایش عدد حوالی شصت هزار است .
  در ضمن حال عمومی خوب است .
  در ضمن دکتر در ویزیت اول طحال رو بررسی کرد و گفت اندازه کاملا طبیعیه .
  همچنین گفتند در صورت بالا نرفتن عدد پلاکت حتما نمونه برداری مغز استخوان انجام بشه .
  نظر شما چیست ؟ ممنون

  • admin گفت:

   سلام بله، حتما حتما اگر پلاکت بالا نیاد باید نمونه مغز استخوان گرفته بشه چون ممکنه بیماری هایی مثل کم خونی آپلاستیک یا نارسایی مغز استخوان مطرح باشه

 • علی گفت:

  سلام دخترم ۸ سالشه ۶ ماهه فهمیدیم که پلاکتش پایینه با علایم کبودی رو پا هاش رفتیم پیش دکتر کودکان ایشون ما رو فرستادن پیش دکتر خون پلاکت تو آزمایش ۷۰۰۰ بود تمام آزمایشات خوب بودن و آندازه تحال هم طبیعی بود نمونه مغز استخوان هم گرفتن که اون هم مشکلی نداشت بستری شد تا پلاکت اومد روی ۱۲۰ مرخص شد وقرص پردونیزول مصرف می‌کرد بعد از دو ماه به قرص خوب جواب داد دکتر مقدارش رو کم کرد تا به نصف قرص در روز رسید بعد از اون دوباره پلاکت افتاد وبه۶۰۰۰ رسید دوباره بستری شد و آی وی ای جی و متیل بهش دادن و قرص آرام هم به پردونیزول اضافه شد الان داره مصرف میکنه وپلاکتش اطراف ۴۵۰۰۰ تا۸۰۰۰۰آیا با رژیم غذایی ثابت شده ای میشه پلاکت رو بالا برد؟ و تا کی ادامه داره؟ دکترش به ما اطمینان داد که بعد از یکسال خوب میشه وبه حالت نرمال بر میگرده.لطفاراهنمایی کنید ممنون

  • admin گفت:

   سلام احتمالا دختر شما ITP داره و در حال حاضر تحت درمان هست و امیدوارم کنترل بشه ولی ما رژیم غذایی خاصی برای درمان اختلالات پلاکتی یا کمبود پلاکت نداریم حتما باید دارو مصرف کنند

 • F گفت:

  سلام خانم ۲۷ساله هستم و باردارم قبل بارداریم پلاکتم بین ۹۰ تا ۱۰۰ بود اما الان تا ۲۴ هزار هم اومده و قرص پردنیزولون مصرف کردم داروی lvlg هم تزریق کردم ولی تاثیر چندانی نداشتن نمونه ی مغز و استخوانم هم سالم بود دکترم گفت که itp داری ، خواستم بپرسم که بعد زایمانم پلاکتم به حالت قبل برمیگرده؟واینکهitpبیماری خطرناکی هست؟وقتی نمونه مغز و استخوان سالم باشه قطعی میشه گفت این مریضی ربطی به سرطان نداره؟

  • admin گفت:

   سلام در جریان بارداری پلاکت کمی افت پیدا میکنه در حد ۷۰ هزار افرادی که زمینه ژنتیک یا بیماری زمینه مثل ITP دارن این افت پلاکت بیشتر هست ولی بعد از بارداری تا حد قابل توجهی دوباره بالا میاد.
   اگر ITP دارید درمان را دقیق اجرا کنید و نگران نباشید چون بیماری خطرناکی نیست و فقط سطح پلاکت باید کنترل بشه.
   اگر تشخیص ITP گذاشته باشن به این معنیه که علت های سرطان و… رد شده اند.

 • akram گفت:

  سلام من ۳۵سالمه پارسال ی دفعه خونریزی شدیدگرفتم بعد بدنم شروع کرد کبود شدن رفتم ازمایش دادم گفتن پلاکت خونم رو ۶۰۰۰هزار بود بستری شدم برام ۵کیسه پلاکت خون تزریق کردن تا اینکه پلاکتم اومد رو۳۴هزارهمه ازمایشها نشون داد که تهالم هم سالمه مرخصم کرد اما اهنم اومد پایین اما با دارو پلاکت خونم اومد رو ۲۰۶هزار اهنمم اومد رو ۳۴اما دوباره هردو افت کردن پلاکت اومد رو ۱۶۹اهنم ۲۴ایا امکانش هست پایین تر بره ؟؟ ایا روزه گرفتن ضرر داره برام یا نه؟؟؟

  • admin گفت:

   سلام روزه که‌میتونید بگیرید
   در مورد افت پلاکت هم فعلا سطح قابل قبولی داره
   بعضی وقتا ممکنه افت پلاکت گذرا به خاطر یه عفونت باشه
   با این حال تا زمانی که نتایج نمونه مغز استخوان و سایر آزمایشات نباشه نمیشه بطور دقیق اظهار نظر کرد

 • پردیس گفت:

  سلام
  ببخشید من ۴ ماهی میشه که پلاکتم پایین اومده
  ۴ دوره ی ۴ روزه بستری بودم و کورتن مصرف میکردم
  اما الان دوباره پایین اومده و دکترم گفته که باید طحالو در بیارم
  الان برای یه مدت کوتاه قرصی برای افزایش پلاکت هست که مصرف کنم.
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • رعنا رازی گفت:

  سلام من ۳۳ سالمه،۶ ماهه زایمان کردم.سه سال پیش بطور ناگهانی متوجه شدم که پلاکت خونم ۶۰۰۰ شده.بیمارستان و بستری و مصرف کورتون و تخم شبدر بالاخره منو به حالت عادی برگردوند،طوری که اجازه بچه دار شدن گرفتم از دکتر.۶ ماه هست که زایمان کردم.عید دچار کرونا شدم و بعد دوباره متوجه لکه های بنفش و کبودی بدن شدم.مراجعه کردم و دیدم دوباره پلاکت ۲۰ هزار شده.
  سوالم اینه که میتونه بدلیل کرونا باشه؟ البته کرونام شدید نبود.بازم کورتون و جوانه شبدر میخورم و استراحت مطلق.الان پلاکت ۳۴ هزار شده.

  • admin گفت:

   سلام شما تا الان تحت چه درمانی بودید و تشخیص بیماری تون چیه؟
   به نظر میرسه ITP داشته باشید و خب قطعا اگر اینطور باشه تخم شبدر یا داروی گیاهی خیلی کمکتون نمیکنه و باید درمان پردنیزولون یا موارد دیگه توسط متخصص خون دریافت کنید.

 • رضا حسینی گفت:

  سلام مادرم سرطان سینه داره والان به کبدش زده وشیمی درمانی میشه اما چند جلسه ای هست که پلاکت هاش زیر ۵۰ هزار هستش و نمیتونه شیمی درمانی بشه چه راه فوری هست

  • admin گفت:

   سلام معمولا موقتا شیمی درمانی را متوقف میکنن که طی چند روز آتی پلاکتا بالا بیان یا اینکه از داروهایی مثل الترومبوبگ یا رومیپلاستیم استفاده میشه که همگی با نظر پزشکشونه

 • ابراهیم گفت:

  سلام یه بچه دوساله دارم دربدو تولد افت پلاکت گذرا داشت که تا سه ماهگی رفع شد الان حدود دوهفته پیش یه ازمایش ازش گرفتم که پلاکتش 136000بود بردم پیش دکترش گفت یه هفته دیگه تکرار بشه دیروز باز ازمایش گرفتم شده 107000دکتر دید گفت باید مغز استخوان نمونه بگیریم ممکنه بیماری برگشته باشه البته اینم بگم بیست روز پیش کرونا گرفت .ممکنه افت پلاکتش از کرونا باشه؟

  • admin گفت:

   سلام به خاطر کرونا یا یک سری بیماری های ویروسی میتونه باشه ولی قبل از فکر کردن به اینها باید نمونه مغز استخوان گرفته بشه

 • امیر حسین فرخی گفت:

  سلام من تازه با ازمایش خونی ک دادم فهمیدم پلاکت خون ام ۱۵۰۰۰است قبلش لیورگل مصرف میکردم متاسفانه بدون تجویز پزشک الان دکتر بهم کورتون داده گفته ی هفته استفاده کن دوباره ازمایش بده.
  تا حالا سابقه نداشتم و ورزشکارم هستم مطمعنم بخاطر لیورگل هستش چیکار کنم پلاکتم بره بالا🙏

  • admin گفت:

   سلام افت پلاکت به خاطر لیورگل نیست احتمالا یه عفونت یا بیماری خاصی باعث شده پلاکت بیفته با این حال ITP احتمالا مطرحه برای شما. درمان کورتون طبق دستور پزشک را ادامه بدید

 • مسعود نوروزی گفت:

  سلام ممنون میشم بفرمایید برای درمان پلاکت خون نزد چه دکتری باید رفت؟؟

 • فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید یک مورد کودک تقریبا ۴ساله داریم که پلاکت خونش گاهی خیلی پایین میاد و بدنشم کبود میشه وخونریزی ناگهانی هم داره ایا با عمل کردن امکان بهودی هست !؟؟؟ممنون از زحمتهای بی وقفه تان

  • admin گفت:

   سلام عمل طحال برداری خط آخر درمان هست وقتی جوابی به درمان های دارویی نگرفته باشه

 • مونا گفت:

  سلام.من حدود سه سال از قرص پردنیزولون۵ استفاده میکنم به دلیل پایین بودن پلاکتم.به محص کم یا کنارگداشت قرص پلاکتم به زیر ۵۰هزار میرسه .که دکترم گفته باید طحال برداری انحام بشه اگه میخوای تا اخر عمر قرص مصرف نکنی.میخواستم بدونم با برداشت طحال مشکلی برام ایجاد نمیشه؟ ایا پلاکتم نرمال میشه،؟ممنونم میشم پاسخ بدین

  • admin گفت:

   سلام معمولا درمان خط اول پردنیزولون، خط دوم دارو هایی مثل ریتوکسیمب هستند و طحال برداری به عنوان مواردی که به دارو جواب نمیده استفاده میشه.
   طحال برداری وضعیت پلاکتی را البته بهتر میکنه ولی بسته به شرایط بالینی بیمار و پاسخ دهی قبلیش به درمان داره، سطح پلاکت بالا میاد ولی به حد طبیعی معمولا نمیرسه

 • فاطمه رضایی گفت:

  سلام ببخشید من آزمایش دادم مقدار پلاکت خونم ۱۰۵۰۰۰ اگه برم دکتر بستریم میکنه ؟؟؟
  خیلی میترسم …

  • admin گفت:

   سلام خب نمیشه جواب این سوال را داد چون بستگی به عدد گلوبول های سفید و قرمز و هموگلوبین داره. اگر این موارد نرمال نباشن باید نمونه مغز استخوان گرفته بشه. اگر نرمال باشه بررسی های لام خون محیطی انجام میشه و کارای دیگه…
   ولی اگر تشخیص itp گذاشته بشه به صورت سرپایی درمان را شروع میکنن.

 • غلامی گفت:

  سلام خسته نباشید
  وقتی پلاکت ۹۰۰۰۰ باشه باید چکار کنیم ؟
  لطفا راهنمایی کنید . ممنون

  • admin گفت:

   سلام خب نمیشه جواب این سوال را داد چون بستگی به عدد گلوبول های سفید و قرمز و هموگلوبین داره. اگر این موارد نرمال نباشن باید نمونه مغز استخوان گرفته بشه. اگر نرمال باشه بررسی های لام خون محیطی انجام میشه و کارای دیگه…
   ولی اگر تشخیص itp گذاشته بشه به صورت سرپایی درمان را شروع میکنن.