مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

کرونا دلتا یا کرونا هندی چیست و از آن چه می دانیم؟

تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۴۰۰

علائم اولیه کرونای دلتا چیست

گسترش گونه جدیدی از ویروس کرونا تحت عنوان کرونا دلتا باعث ایجاد موج جدیدی از نگرانی‌ها در بین مردم و کارشناسان تغذیه در سراسر جهان شده است. براساس شواهد موجود، این نوع کرونای جهش یافته نسبت به سایر انواع این ویروس بیشتر واگیر دار بوده و باعث بروز علائم شدیدتری می‌شود. اما به غیر از این، کرونا دلتا چیست و از آن چه می‌دانیم؟ در ادامه این مطلب با تکیه بر جدیدترین اطلاعات پزشکی قصد داریم به همه آن چیزی که لازم است از کرونای دلتا بدانید اشاره کنیم؛ با ما همراه باشید.

کرونا دلتا یا کرونا هندی چیست؟

نوع دلتا کرونا که با نام کرونا B.1.617.2 نیز شناخته می‌شود در ابتدا در کشور هند کشف شد اما براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تا کنون در بیش از 70 کشور جهان ردپای آن دیده شده است. جهش ژنتیکی در ذات ویروس‌ها است و اصلا مسئله‌ای جدید نیست. در واقع، همه جهش‌ها خطرناک یا نگران کننده نبوده و پیش از این، کرونا نیز بارها جهش کرده است.

خطرناک‌ترین جهش‌های این ویروس اما به نوع آلفا (نخستین بار در انگلیس شناسایی شد)، نوع بتا (نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد)، نوع گاما (نخستین بار در برزیل شناسایی شد) و نوع دلتا تقسیم می‌شوند که از دیگر انواع جهش یافته کرونا متفاوت هستند.

درمان کرونا دلتا در خانه

پروتئین سنبله عنصری نقطه‌ای است که اشکال تاج مانندی به ویروس می‌دهد و جهش ویژه کرونا دلتا یا کرونا هندی مربوط به همین قسمت می‌شود. این پروتئین‌های سنبله همانند قلاب‌هایی هستند که باید گیرنده‌ها را در بدن انسان پیدا کرده و به آن‌ها متصل شوند. تحقیقات نشان داده است که این قلاب‌ها به گیرنده‌هایی به نام  ACE-2 متصل می‌گردند. زمانی که پروتئین‌های سنبله بتوانند سلول‌ها را باز کرده و به آن‌ها ورود کنند، آلودگی با تکثیر کد ژنتیکی ویروس گسترش می‌یابد.

برخی از جهش‌های کلیدی کرونا هندی همانند E484Q ،L452R و P614R کار پروتئین‌های سنبله را برای اتصال به گیرنده‌های ACE-2  بسیار راحت‌تر می‌کنند. این بدان معناست که این نوع ویروس کرونا می‌تواند سریع‌تر نسبت به سایر انواع، بدن را آلوده و خود را تکثیر کند و همچنین از سیستم ایمنی بدن آسان تر فرار کند.

بیشتر بخوانید: خواص قرص جوشان ویتامین C

مسری بودن کرونا دلتا

بیشتر مطالعات حاکی از این هستند که کرونا دلتا یا همان کرونا هندی 50 الی 60 درصد نسبت به نوع آلفا بیشتر مسری است. این درحالی است که خود ویروس کرونا آلفا نسبت به کرونا اصلی 50 الی 60 درصد بیشتر مسری شناخته شده است.

بر این اساس، اگر نرخ تولید مثل کرونا اصلی 2.4 الی 2.6 باشد، این عدد در کرونا آلفا 3.6 الی 4.2 و برای نوع دلتا برابر با 5.6 الی 6.7 است. به بیان دیگر، اگر فرد مبتلا به کرونا اصلی این قابلیت را داشت که حدود دو نفر را آلوده کند، در صورت ابتلا به کرونا آلفا، این قابلیت را دارد که حدود 4 نفر را مبتلا کند. شدت فاجعه جایی نمایان می‌شود که این عدد در کرونا هندی می‌تواند تا 25 نفر افزایش پیدا کند.

 

علائم کرونا دلتا چیست؟

اما شاید هم اکنون مهم‌ترین سوال ممکن در مورد کرونا این باشد که علائم کرونای هندی چیست و چگونه باید بفهمیم که کرونا دلتا گرفته‌ایم.

براساس یافته‌های پزشکان چینی، علائم کرونا هندی نسبت به چیزی که آن‌‌ها پیش‌تر در مبتلایان به کرونا اصلی مشاهده کرده بودند، متفاوت و شدید‌تر است. تب در نوع دلتا کرونا نیز مشاهده شده است اما سطح ویروس در بدن بیشتر گزارش شده و افراد به شدت در طول 3 الی 4 روز بد حال می‌شوند.

در بریتانیا اما علائم کرونا هندی متفاوت گزارش شده است. یک مطالعه بر روی این ویروس به این نتیجه رسید که متداول‌ترین علائم امیکرون آن سر درد، سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. این درحالی است که حدود 91 درصد از موارد جدید کرونا که در بریتانیا به ثبت می‌رسند از نوع هندی هستند.

برای افراد جوان‌تر، علائم کرونا دلتا شاید تنها به شکل یک سرما خوردگی شدید بروز کنند اما این افراد کماکان می‌توانند ویروس را به گروه‌هایی که هنوز واکسینه نشده‌اند منتقل کنند. در واقع، حتی افراد بدون علائم کرونا هندی نیز قابلیت انتقال این ویروس را به فردی دیگر دارند.

اما علاوه بر این علائم کرونا دلتا که در چین و بریتانیا گزارش شده است، بهتر است مراقب علائمی چون سرفه، تنگی نفس، خستگی بدون دلیل و یا از دست دادن حس بویایی و چشایی باشید.

اما با توجه به اطلاعات موجود و مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توان علائم کرونا هندی را به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

علائم کرونای هندی متداول

 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی

علائم کرونا هندی نه چندان متداول

 • سوزش گلو
 • اسهال
 • ورم ملتحمه چشم
 • سردرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • خارش پوست یا تغییر رنگ انگشتان دست‌ها و پاها

علائم خطرناک و جدی کرونا هندی

 • سختی یا تنگی نفس
 • درد سینه یا احساس فشار در سینه
 • از دست دادن قدرت تکلم یا حرکت کردن

افرادی که علائم کرونای دلتا هندی آن‌ها متوسط است می‌توانند در خانه از خود مراقبت کنند اما در صورتی که علائم کمی شدید باشد، حتما توصیه می‌شود که به مراکز درمانی مراجعه نمایید. معمولا علائم کرونا دلتا تا 5 الی 6 روز پس از ابتلای افراد نمایان خواهند شد اما این بازه زمانی متفاوت بوده و می‌تواند در افراد مختلف حتی تا 14 روز به طول انجامد.

بیشتر بخوانید: خاصیت عناب چیست

آیا واکسن کرونا روی گونه جهش یافته دلتا تاثیر گذار است؟

براساس اطلاعات موجود، با وجود تفاوت کرونا دلتا و معمولی، خوشبختانه واکسن‌های تولید شده کرونا می‌توانند در مقابل این نوع نیز موثر واقع شده و بدن را مقاوم کنند. براساس یک مطالعه، 20 نفر از افرادی که دو دوز واکسن Pfizer–BioNTech را دریافت کردند، در خود به اندازه کافی آنتی بادی برای مقابله با انواع مختلف کرونا از جمله کرونا دلتا داشتند.

با این حال، برخی محققان نیز بر این باورند که با وجود کسب نتایج مثبت آزمایشگاهی و تحقیقاتی، هنوز برای تایید این مسئله که آیا واکسن کرونا بر روی گونه جهش یافته دلتا تاثیر گذار است یا خیر، به تحقیقات گسترده‌تر و بررسی‌های بیشتر نیاز است. به بیان دیگر، نیاز است که نتایج واکسیناسیون در دنیای واقعی بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن‌ها گزارش گردد.

علائم کرونا دلتا

نکته حائز اهمیت این است که در واکسن‌هایی که دو دوز تزریق را شامل می‌شوند، در صورت تزریق هر دو دوز می‌توان از ایمنی بدن در مقابل کرونا هندی اطمینان حاصل کرد و تنها تزریق یک دوز نمی‌تواند نتایج کافی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: چه غذاهایی برای کیست خوب نیست

پیشگیری از کرونا دلتا

پیشگیری از کرونا دلتا چندان با ویروس اصلی کرونا متفاوت نیست. اگر تاکنون در مقابل این ویروس واکسینه نشده‌اید، توصیه می‌شود که همانند گذشته از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنید، فاصله اجتماعی را رعایت نمایید، تا حد امکان در خانه بمانید، ماسک بزنید و مرتب دستان خود را با آب و صابون بشویید.

کرونا دلتا در ایران

خبرهای رسمی حاکی از ورود کرونا هندی به ایران است و سخنگوی وزارت بهداشت ابتلا به مواردی از این بیماری را در کشور تایید کرده اما به غیر از این، اطلاعات دیگری از کرونا هندی در ایران در دسترس نیست. همانطور که عنوان شد اقدامات پیشگیری از کرونا هندی نیز مشابه کرونا اصلی است و علیرغم گزارش‌های محدود از شیوع کرونا هندی در ایران، به هموطنان گرامی توصیه می‌شود که تا واکسیناسیون کامل در مقابل کرونا، این اقدامات را بیش از پیش جدی گرفته تا خطر ابتلا به کرونا هندی یا سایر انواع جهش یافته این ویروس را به حداقل برسانند.

کلام آخر

کرونا دلتا یا کرونا هندی نوع جهش یافته از ویروس کرونا است که تا 10 برابر نسبت به نوع معمولی این ویروس مسری‌تر بوده و می‌تواند سبب بروز علائم شدید‌تر شود. کرونا هندی در افراد جوان‌تر می‌تواند مثل یک سرما خوردگی شدید بروز کند اما این افراد می‌توانند ناقل ویروس به گروهای پرخطر باشند.

براساس اطلاعات موجود، واکسن‌های تولید شده کرونا در مقابل کرونا جهش یافته دلتا نیز موثر هستند و می‌توانند برای بدن ایمنی ایجاد کنند اما با این حال، به بررسی نتایج بیشتری در دنیای واقعی برای تایید این موضوع نیاز است. در حال حاضر، بهتر است توجه ویژه‌ای داشته باشید که علائم کرونا هندی چیست و در صورت ابتلا به آن حتما به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

Sources:

healthline.com

qz.com

khabaronline.ir

مهم‌ترین تفاوت کرونا دلتا و کرونا معمولی چیست؟

مسری‌تر بودن و شدید‌تر بودن علائم.

آیا واکسن‌های موجود بر روی کرونا دلتا موثر هستند؟

بله واکسن‌های تایید شده سازمان جهانی بهداشت در مقابل کرونا دلتا موثر هستند.

بهترین راه پیشگیری از کرونا دلتا چیست؟

اجرا دستورالعمل‌های کرونا معمولی

آیا کرونا دلتا جهش یافته است؟

بله این نوع کرونا با جهش ژنتیکی همراه بوده است.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • اردشیر حیدری گفت:

  سلام عزیزان من هم پدر و هم مادرم درست ۸۶و ۷۸سالگی ابان سال گذشته درگیر کرونا شدند ۳۵ روز در بیمارستان الزهرا بستری بود که نه تنها خوب نشد بلکه بسیار ضعیف شدند و ما آنها را به خانه بردیم و کباب برگ را هر روز دادیم و ماساژ بدن انجام دادیم و حمام دو روزی یکبار و قرض جوشان روزی یک عدد و کپسول اکسیژن و قند و فشار آنها را مرتب کنترل کردیم و نتیجه گرفتیم و خدا را شکر الان سرحال هستند در صورتیکه مادرم هم مشکل قلبی و فشار و روماتیسم مفصلی داره

 • نالی گلی گفت:

  خواهرم ۵۶ سالشه۷ روز علایم گلو درد و گوش درد خفیف داره ولی تب بدن درد نداره و حس بویایی داره هیچ علیم تنفسی هم نداره و دیابت داره و کلسترولش هم کمی بالا هست و در قرنطینه هست امکان داره حالش بهتر بشه البته خانواده من که به کرونا مبتلا شدیم علایم شدید نداشتیم وبا قرنطینه خانگی خوب شدیم

 • چراغی گفت:

  سلام من باردار هستم امروز یه مقدارط سرفه میکنم گرفتگی بینی هم دارم یعنی کرونا گرفتم؟؟ راهی برای نجات هست؟ من سه ماهه باردارم

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز انشالله که چیزی نیست استرس نداشته باشید ولی حتما حتما در فاز ابتدایی بیمار با پزشک مشورت کنید و شرایط شرح بدهید

 • علوی گفت:

  سلام.من آبان ماه پارسال کرونا گرفتم با۱۵ درصد درگیری ریه.بعداز۸ ماه دوباره کرونا گرفتم.روزای اول سوزش ودرد گوش و گلو.کمی بدن درد وسردرد داشتم.امروز روز هشتمه وسردرد دارم وبین کتف درد دارم.ممکنه دوباره ریه ام درگیر بشه؟اینم بگم دیروز سیتی دادم که خداروشکرسالم بود.

  • admin گفت:

   تا روز هشتم اگر ریه درگیر نشده امیدوارم دیگر وارد فاز التهابی نشود، ولی حتما حتما علائمتونو زیر نظر داشته باشید و هرگونه تغییر و شدت علائم با پزشکدر میان بگذارید که اگر لازم شد حتما سی تی مجدد دهید در صورتتشخیص پزشک

 • سعيد راستى گفت:

  من سوزش گلو ندارم ولى قسمت راست گلوم درد خفيف داشتم كه ميرفت بالا ميزد تو گوشم و درد گوشم هم خفيف بود وهمچنين گرفتگى خفيف بينى مثل سرماخوردگى كه سر ادم سنگين ميشه داشتم درد خفيف گلوم كاملا خوب شد بعد سه روز ولى الان بعد شش روز گرفتگى خفيف بينى دارم كه سرم رو سنگين ميكنه وگوشم هم انگار يه درد خفيفى داره ولى ول كه ميكنه نه سرم سنگينه نه گوشم درد خفيف داره. ديگه هيچ علايمى ندارم ايا اين ميتونه كرونا باشه يا سرما خوردگي هستش ؟
  واين رو هم اضافه كنم شب قبل از اينكه اينجور بشم يه نيم ساعتى كولر اتاق روى فول گذاشتم وروبرويش نشستم

  • admin گفت:

   سلام در این شرایط هر علامت شبیه سرماخوردگی باید به عنوان کرونا تلقی بشه

 • احسان باژیان گفت:

  سلام بدن درد از علائم کرونا هست؟

 • حسین نجاتی گفت:

  سلام من۲۰سالم هستش و امروز حس خستگی
  و تب دارم آیا کرونا هستش و از نوع خفیف هستش یا نه در قفسه سینه هم احساس فشردگی میکنم نه زیاد

  • admin گفت:

   سلام این علائم می تونه علائمکرونا باشه حتما پیگیری کنید

 • محمدی گفت:

  من الان گلو درد دارم، و سرگیجه وتب ولرز،
  آزمایش من مثبت شد،
  چه غذاهایی بخورم خوبه،
  بعد اینکه آیا من بچه کوچیک دارم ،خطرناک نیست،؟ همش میاد نزدیکم؟؟

  • admin گفت:

   سلام
   اگر مبتلا به کرونا هستید رژیم بدون سرخ کردنی، مایعات و غذا های سبک و میوه جات مصرف و استراحت کنید.
   باید خودتون را قرنطینه کنید.

 • نالی گلی گفت:

  سلام واکسن سینو فارم برای ایمنی در برابر گونه های جدید موثره؟اونقدر شایعه میشنویم کلافه شدیم

 • کاظمی گفت:

  سلام، بابای من 67 سالشونه، از دیروز آبریزش بینی دارن و گلوشون درد میکرد، من دو سه لیوان آویشن دادم و آب نمک قرقره کردن و خیلی عرق میکنن، حالا گلو دردشون برطرف شده، تب و سرفه ندارن، آیا لازمه تست کرونا بدن؟

  • admin گفت:

   حتما به پزشک مراجعه کنید، خیلی از تست ها جواب کاذب دارند، علائمی که اشاره کردید نیاز به پیگیری دارد، اگر بیماری در فاز اولیه کنترل شود وارد فاز التهابی نمی شود، پس بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید

 • مریم گفت:

  من ۵۲ سالمه سه هفته پیش با تب و سردرد و علوم تعادل مشخص شد کرونا دلتا گرفتم
  فقط دوبار سرم و امپولهآی تقویتی و چهار روز دارو مصرف کردم
  سیتی ریه هام هم نشان از دیگری مختصر رو داد
  الان سه هفته میگذرد تقریبا خوب شدم گرچه هنوز گلوم کمی چرک داره ولی لازمه دوباره اسکن ریه بدم ؟

  • admin گفت:

   سلام
   سی تی ریه شما در طی ۳ هفته تغییری نشون نمیده.
   گرفتن سی تی بدون دلیل فقط اشعه زیادی به شما میده

 • م.م گفت:

  با سلام
  ۱۴ روز است درگیر کرونا هستم و امروز عکس ریه گفت که زیر ۵ درصد درگیر شده ریه ، البته هفته ی قبل عکس گرفتم که درگیری ریه وجود نداشت . الان احتمال افزایش درگیری هست چون ۱۴ روز گذشته ؟ اگر هست چه علایم مهمی دارد ؟

  • admin گفت:

   بله احتمال گسترش ضایعات کرونا که هست ولی ممکنه عفونت ثانویه هم روی ریه شما سوار شده باشه که توی ct مشخصه

 • اناهیتا گفت:

  سلام من روز ۲ مرداد تو دندانپزشکی الوده شدم روز دوشنبه ۴ مرداد تستم مثبت شد در حال حاضر تو قفسه سینه کمی احساس فشار دارم و خیلی کم تنگی نفس . اکسیژن خونم نزدیک ۹۷ هست پزشک گفته وضعت خوبه و احتیاج به اسکن نداری ولی من خیلی نگرانم میترسم ریه درگیر شده باشه امروز ۱۵ مرداده امکانش هست وضعم از این به بعد بدتر بشه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس

  • admin گفت:

   سلام با این سطح اکسیژن بالای ۹۳ درصد با توجه به اینکه تنگی نفس کمی دارید و حال عمومی خوبه نیازی به تصویر برداری از جمله ct نیست

 • Sajjad گفت:

  سلام خسته نباشید من دلتا گرفتم فعلا ۱ هفتس قرنطینم تا چندروز باید قرنطینه بمونم یجا خونده بودم کرونای دلتا بعد ۱۰روز میتونی از قرنطینه بیای بیرون ممنون میشم راهنمایی کنید

 • محمد فتحی گفت:

  سلام
  مادر من چند روز بود سردرد گلو درد بدن درد واسهال واستفراغ داشت بعد ۲ روز منم همین علائم به سراغم امد الان خیلی سردرد و گلو درد دارم هر چقدر هم میگم بریم بستری شیم میترسه و خواستم ببینم برای درمان کرونا توی خانه باید چه کار هایی رعایت کنیم

  • admin گفت:

   برای درمان کرونا حتما حتما باید در فاز ابتدایی بیماری با پزشک مشورت کنید و دارو مصرف کنید تا وارد فاز التهابی نشود

 • داود محمودی گفت:

  سلام
  من کرونا دلتا گرفتم و خفیف بود و بیمارستان نرفتم خداروشکر.میخواستم بدونم بعد از ۳ هفته تست دادم و منفی بود آیا الان ناقل خواهم بود یا خیالم بابت انتقال بیماری راحت باشه و تمام شده؟

  • admin گفت:

   برای کرونا دلتا ۲۱ روز زمان قرنطینه است، گار بعد از این مدت حال عمومی خوب است ناقل نیستید

 • نازنین گفت:

  سلام, من تقریبا ۱۰ روز علائم سرماخوردگی دارم امروز تست دادم و مثبت, یکم سرفه دارم,,, آیا میشه خوش بین بود که خفیف گرفتم و روزهای پایانی بیماری هستش با وجودیکه ۱۰ روز گذشته؟

  • admin گفت:

   به کرونا نمیشه با خوش بینی بر خورد کرد، حتما با پزشک مشورت کنید

 • hassan taheri گفت:

  سلام من ۳۷ سالمه فکر کنم دلتا گرفتم تب ولرز شروع شد والان روز سوم گلو درد دارم من ویتامیها،زینک،استامنفین ۵۰۰،تابانکس و… رو به پیشنهاد دوستم شروع کردم علایم تب ولرزم حل شده فقط گلو درد شدید دارم وکمی گوش درد که تازه شروعشده. پزشک اورژانسم رفت گفت فقط مایعات بخور واستراحت کن همین.نیازه بر م پزشک متخصص؟البته می ترسم اونجا ویروس شدیدتری بگیریم

  • admin گفت:

   کرونا بیماریه هست که حتما باید در فاز ابتدایی کنترل بشه و به پیشنهاد دوست و آشنا نباید قرص مصرف بشه، حتما به پزشک حاذق مراجعه کنید تا مناسب شرایط خودتون دارو تجویز کنه

 • آناهیتا ارام گفت:

  خسته نباشید .خواهرم ۳۶سالشه ۶مرداد واکسن زدن و از۹مرداد سردرد شدید شدن از ۱۲پرستار خانگی و دارو رو شروع کردن علائم هم سردرد و بدن درد و تب امروز ۱۹مرداد معده درد شدن و اسهال داروهای ضد ویروسی هم گرفتن و اکسیژن خون هم ۹۷و ۹۶و امروز۹۴بود ؟سوالم اینه که الان هفته دوم ممکنه وخیم تر بشن یا رو به بهبود میرن تنگی نفس و سرفه ندارن سی تی هم توی نوبت هستن .

  • admin گفت:

   اگر اکسیژن خون شما زیر ۹۳ باشه، تنگی نفس یا تب داشته باشید باید تصویربرداری انجام بدید که ct هست و بر اساس اون تصمیم گیری میکنن

  • admin گفت:

   ضمنا، اگر درمان رمدسیویر گرفتید باید بدونید بالا اومدن اکسیژن تا چند هفته ممکنه طول بکشه. ولی هر زمان اگر اکسیژن به طور ناگهانی افت کنه یا حالتون به طور سریعی وخیم بشه در درجه اول باید حواستون به آمبولی ریه باشه و سونوگرافی از ساق پا انجام بدید

 • Marya dosti گفت:

  سلام شوهر من تب لرز گلو درد جون درد بدی داشت بردمش دکتر حالش هر روز بدتر میشد توی ۵ روز فقط سه بار دکتر بردمش آمپول داروی تقویتی زد تست کرونا داد تستش مثبت شد گنگی سر داشت همش تب میکرد تبش هم بالا پایین میومد من ازش پرستاری کردم که متوجه شدم منم حالم بد گلو درد گرفته بودم جون درد متاسفانه منم مبتلا شدم تنگی نفس داشتم درد استخوان گنگی نفس هر دوتامون بویایی چشایی نداشتیم کرونا به سیستم اعصاب ومغز مادتعصیر بدی گذاشته بود راه بینی من گرفته شده بود نفس نمیتونستم بکشم وضع بدی بود ولی بهر حال طاقت اوردیم الان شوهرم ۲۵ روز شده ومنم ۲۱ روز شده که حال هر دومون خوبه ولی بازم تو خونه قرنطینه هستیم آیا باید بریم تست بدیم یا اینکه نه نیاز نیست

 • بهناز هارونی گفت:

  سلام جناب
  خانوم من ۲ هفته پیش از بیمارستان مرخص شدند و الان ۲۸ روزه از کروناشون میگذره ۱ هفته بود خیلی خوب بود ولی امروز از صبح یکم شکمش درد میکرد و امشب هم نزدیک یک درجه تب داشت
  چیکار کنیم

  • admin گفت:

   سلام نیاز به اقدامی نیست.
   برای تب از استامینوفن ۵۰۰‌ سه بار برای یک روز استفاده کنید.

 • امیر رضا فراهانی گفت:

  سلام ،من چهل و هشت سالمه تنها مشکل من امروز کمی تنگی نفس هست،درد و تب ندارم و مشکل بویایی یا چشایی هم ندارم

  • admin گفت:

   از علائم کرونا می تواند باشد حتما به پزشک مراجعه کنید سلامت باشید

 • برزین گفت:

  سلام
  من الان هشت روزه سردرد شدید بدون تب همراه با گردن درد شدید که به کمر میزنه و گوش درد دارم که بعد از 3 روز درد گیجگاه و چشم مدام هم اضافه شد و همچنین درد قفسه سینه مقطعی توی این مدت فقط چهار عدد استامینوفن خوردم، الان خیلی بدن درد دارم مخصوصا در قسمت دست و پا و قفسه سینه و شانه، تازه به دکتر متخصص آنلاین تماس گرفتم برای دو روز دیگر آزمایش التهابی نوشتن، ایا دیر نیست و ریه من درگیر نشده؟ و تحمل درد بدون مسکن توی این مدت خطرناک نبوده، راهنمایی کنید

  • admin گفت:

   سلام درگیری ریه با HRCT مشخص میشه. آزمایش التهابی معیار خوب و دقیقی نیست. اگر بدن درد خیلی شدید دارید بهتره بستری بشید و برای مسکن هم اگر به استامینوفن جواب نمیده توصیه به فیزیوتراپی با گرما میشه. مسکن های قوی تر مثل کتورولاک هم با نظر پزشک به صورت محدود میتونن شروع کنن براتون

 • منیژه کریمی گفت:

  سلام. شوهر من ۳۸ سالشه .از ۲۱مرداد علائم سرماخوردگی دارن، تب وکمی گلو درد و احساس خستگی و گرفتگی بینی.
  داروهایی که استفاده میکنن استامینوفن، شیاف دیکلوفناک، زینک و ویتامین دی، وشربت برونکلد هست.
  خیلی نگرانشون هستم. آیا باید به پزشک مراجعه کنم یا درمان خانگی رو ادامه بدم؟

  • admin گفت:

   سلام، بله حتما با پزشک مشورت کنید، لازمه علائم توسط پزشک کانلا بررسی شود

 • زهرا صادقی گفت:

  سلام من۴۹ ساله هستم ۹روز پیش علائم کرونا درمن پیدا شد با خارش گلو واسهال روز سوم تب کردم جواب سی تی اسکن درگیری ۱۰درصد ریه هابود داروهام را استفاده میکنم آمپول دگزا،فاموتیدین ومونته لوکاست دوروز تب نداشتم والان۴روزه تب۳۸ درجه دارم همراه با طپش قلب لطفا راهنمائیم کنید

  • admin گفت:

   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید چون ویژگی سویه دلتا درگیری سریع ریه هست.

 • آرش فتح الهی گفت:

  سلام من و مادرم کرونا گرفتیم رفتیم ct روز پنجم مادرم ۲۵ درصد درگیری داشتن من هیچی درگیری نداشتم به مادرم ۶ عدد رمدیسیویر تزریق کردن به من فقط دارو دادند حالمون خوب شد الان که روز ۱۸ ام از بیماریمون هست یهو به سرفه و درد قفسه سینه افتادیم البته شب قبل غذای سرخ کردنی خوردیم ولی دو روزه خوب نشده سرفه و درد قفسه سینه احتمال هست دوباره ریه درگیر شده باشه؟

  • admin گفت:

   سلام در جریان پیک سویه دلتا بله قویا این احتمال وجود داره

 • فائزه قربان نیا گفت:

  سلام.من امشب دچار سردرد شدم هر چند از قبل هم سردرد میشم ولی امشب از قرص استفاده کردم ک سرم خوب شه و بهترم شد و اینکه قسمت ساق پام درد خفیفی میکنه آیا نیاز هست ب دکتر مراجعه کنم؟

 • حسن حسینی گفت:

  سلام. من ۳۶ سالمه حدود ۱۲ روز بصورت خانوادگی کرونا مبتلا شدم. با گذشت ۱۲ روز علائم کرونا مانند ابریزش بینی، سردرد و صرفه، تب و یه مقدار تنگی نفس وجود داره. هر روز دگزامتازون و نوربیون میزنم. البته زیر نظر پزشک بوده. وقتی نمیزنم بدن درد و تب سراغم میاد. حدود ۵ روز پیش هم سی تب گرفتم ۱۵ درصد درگیری ریه داشتم. از اینکه بعد از چند روز درگیری ریه زیادتر شده باشه استرس دارم. آیا بنظرتون لازم هست دوباره سی تی اسکن ریه بگیرم؟

  • admin گفت:

   سلام متاسفانه شما نباید به صورت خودسرانه دگزا و نوروبیون مصرف میکردید!! این کار نه تنها کرونا را درمان نمیکنه بلکه شما را مستعد عفونت قارچ سیاه یا همان موکور میکنه که بسیار خطرناکه. از طرفی اگر ۵ روز پیش ct گرفتید گرفتن مجدد ct کمکی بهتون نمیکنه. شما باید بستری بشید و بر اساس وضعیت بالینی درمان استاندارد کرونا بگیرید

 • فاطمه اصلانی گفت:

  سلام وقت بخیر

  من از 28 مرداد اولین علائم کرونا رو داشتم اولین تستم که مثبت شد در تاریخ 2 شهریور بود با CT=17 تست دوم رو تاریخ 20 شهریور دادم با CT=35 و تست سوم رو در تاریخ 2 مهر دادم با CT=36.12

  اینکه بعد از دو هفته میزان CT فقط حدود 1 درجه بالا رفته درسته یا ممکنه خطای آزمایشگاه باشه؟؟ و از اون مهمتر اینکه آیا الان من هنوز مبتلا و ناقل هستم؟

  بی نهایت ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • admin گفت:

   سلام عدد ct خیلی معیار دقیقی نیست.
   شما ۲۱ روز بعد از علایم دیگه ناقل نخواهید بود