مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

تاریخ ارسال : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

بعد از واکسن کرونا

قبل از واکسن کرونا چه کار باید کرد؟ بعد از واکسن کرونا ناقل هستیم؟ چه غذاها یا داروهایی بعد از تزریق واکسن باید مصرف کنیم؟ آیا واکسن کرونا عوارض جانبی دارد؟ این‌ها از جمله سوالاتی هستند که شاید قبل از تزریق واکسن کرونا، به ذهن شما نیز خطور کنند. در این مقاله قصد داریم تا با استفاده از جدیدترین اطلاعات پزشکی که در مورد واکسن کرونا منتشر شده است، یک راهنمای کامل برای قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا خدمت شما ارائه کنیم؛ با مجله پزشکی سلامتی سیب همراه باشید.

قبل از واکسن کرونا چه باید کرد؟

اولین کاری که باید قبل از تزریق واکسن کرونا انجام دهید، مشورت با پزشک خود است. در حال حاضر شواهدی مبنی بر اینکه واکسن کرونا می‌تواند برای گروهی خطرناک باشد، وجود ندارد اما با این حال، برخی از افراد ممکن است به دلیل شرایط خاص پزشکی خود، برای تزریق واکسن کرونا در خطر باشند و بهتر است با یک متخصص درمان مشورت نمایند. گروه‌های زیر باید قبل از تزریق واکسن کرونا حتما با پزشک خود مشورت کنند:

 • افرادی که نسبت به واکسن‌های دیگر واکنش آلرژیکی نشان داده‌اند و یا به یکی از مواد تشکیل دهنده واکسن کرونا آلرژی دارند.
 • افرادی که بیمار هستند و یا به تازگی بهبود پیدا کرده‌اند.
 • افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند.

قبل از واکسن کرونا چه بخوریم

علاوه بر این، شب قبل از زدن واکسن کرونا سعی کنید که به اندازه کافی بخوابید و به منظور هیدراته نگه داشتن بدن، مقدار زیادی آب بنوشید.

قبل از واکسن کرونا چه بخوریم؟

یکی از متداول‌ترین سوالات در مورد واکسن کرونا این است که «قبل از واکسن کرونا چه بخوریم؟»؛ به طور کلی، شما به یک رژیم یا فرمول غذایی خاص قبل از زدن واکسن کرونا نیاز ندارید. واکسن‌های کرونا بر روی افرادی که رژیم غذایی معمولی خود را ادامه داده‌اند، تست شده است و هیچ محصول یا غذای خاصی نمی‌تواند اثربخشی واکسن کرونا را بهتر کند.

به بیان خیلی ساده، پزشکان هم اکنون بر این مسئله اتفاق نظر دارند که خوردن برخی غذاها یا مکمل‌های ضد التهابی می‌تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک کند اما هیچ یک از آن‌ها تاثیری بر روی اثر بخشی ویروس کرونا ندارند. بنابراین، تنها نوشیدن آب کافی و ادامه رژیم غذایی معمول پیش از تزریق واکسن توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: امیکرون از علائم تا درمان

نوشیدن الکل پیش از واکسن کرونا

در حال حاضر، شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که الکل می‌تواند باعث کاهش اثربخشی واکسن کرونا شود. با این حال، مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده (CDC) توصیه کرده است که روز قبل و بعد از تزریق واکسن، الکل مصرف نشود زیرا می‌تواند موجب سرکوب سیستم ایمنی و دهیدراته شدن بدن شود.

قبل از واکسن کرونا چه دارویی نخوریم؟

در حال حاضر، هیچ شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که گروه خاصی از دارو‌ها می‌توانند بر روی عملکرد واکسن کرونا اثر گذاشته یا با آن تداخل داشته باشند. بنابراین، هیچ نیازی نیست که روتین مصرف داروی خود را قبل و بعد از زدن واکسن کرونا تغییر دهید.

حین تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

علاوه بر اهمیت اطلاع از اینکه قبل از واکسن کرونا چه باید کرد، نکات مربوط به روز تزریق واکسن کرونا نیز به همان اندازه مهم هستند. به طور کلی، در روز تزریق واکسن کرونا توصیه می‌شود به سه نکته زیر توجه داشته باشید:

 • فاصله خود را تا حد امکان با سایر افراد حفظ کرده و حتما از ماسک استفاده کنید.
 • اگر هر مشکل پزشکی خاصی دارید، آن را به کادر درمانی حاضر در محل تزریق واکسن کرونا اطلاع دهید. علاوه بر این، اگر باردار هستید یا به هر دلیل نیاز به مراقبت خاص دارید، حتما موضوع را با کادر درمان در میان بگذارید.
 • کارت واکسن خود را دریافت و آن را حفظ کنید. بعد از تزریق واکسن کرونا، اطلاعات مربوط به شما و محل و تاریخ تزریق بر روی کارت واکسن‌تان به ثبت می‌رسد. زمان تزریق دوز دوم واکسن براساس تزریق دوز اول بر روی کارت واکسن شما به ثبت خواهد رسید.

بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

پیش از اینکه به سراغ این برویم که بعد از تزریق واکسن کرونا چه باید کرد، بهتر است نخست با عوارض جانبی واکسن کرونا آشنا شوید.

عوارض جانبی واکسن کرونا چیست؟

عوارض جانبی واکسن کرونا بعد از تزریق محدود است اما تقریبا برای همه بروز خواهد کرد. از جمله متداول‌ترین عوارض واکسن کرونا عبارتند از:

 • درد، تورم و قرمزی بر روی بازویی که واکسن کوید 19 به آن تزریق شده است.
 • تب و یا تب خفیف
 • خستگی
 • سردرد
 • درد مفصلی یا درد عضلانی

این عوارض واکسن کرونا معمولا بعد از چند روز از بین خواهند رفت.

بیشتر بخوانید: تغذیه بیماران کرونایی در منزل

راهکارهای لازم برای بعد از واکسن کرونا

مهم‌ترین کارهایی که باید بعد از تزریق واکسن کرونا انجام دهید، عبارتند از:

ماندن در محل تزریق واکسن

بعد از تزریق واکسن کرونا، به مدت 15 الی 30 دقیقه در مرکزی که واکسن خود را تزریق کردید، باقی بمانید. این کار به این منظور توصیه می‌شود که اگر تزریق واکسن با اثر جانبی شدیدی همراه بود و یا هرگونه مشکلی برای متقاضی تزریق ایجاد کرد، سریعا به وضعیت وی رسیدگی شده و همچنین هرگونه عوارض جانبی واکسن کرونا به ثبت برسد.

در برخی موارد، افراد ممکن است بعد از واکسن کرونا برخی عوارض جانبی شدید‌تر مثل موارد زیر را تجربه کنند:

 • خارش
 • غش کردن
 • تهوع
 • استفراغ
 • واکنش آلرژیک شدید
 • خس خس سینه
 • سختی در نفس کشیدن و تنگی نفس

اگر هر کدام از موارد بالا را بعد از تزریق واکسن تجربه کردید، حتما خیلی سریع وضعیت خود را با کادر درمان حاضر در محل تزریق واکسن در میان بگذارید.

کمی بیشتر مراقب خود باشید

همانطور که عنوان شد، ممکن است بعد از واکسن کرونا تب، بدن درد، سردرد و یا احساس خستگی به سراغ شما بیاید. در این صورت، اطمینان حاصل کنید که مقادیر زیادی مایعات مصرف می‌کنید و همچنین می‌توانید از قرص استامینوفن برای کاهش شدت عوارض جانبی واکسن کرونا استفاده کنید.

البته، باید توجه داشته باشید که دوز استفاده از قرص استامینوفن در افراد مختلف متفاوت است. برای اطلاع از دوز مورد نیاز خود می‌توانید از برچسب راهنمای دارو، داروخانه یا پزشک خود کمک بگیرید.

بعد از واکسن کرونا چه بخوریم؟

در صورتی که عوارض واکسن کرونا بیش از یک هفته طول بکشد، باید مرکز درمانی را که در آن واکس خود را تزریق کردید، از این مسئله مطلع سازید.

بعد از واکسن کرونا چه بخوریم؟

اینکه بعد از واکسن کرونا چه بخوریم به هیچ عنوان بر روی اثرگذاری واکسن تاثیر نداشته و به همین دلیل، توصیه می‌شود که تغییرات غیر عادی در رژیم غذایی خود اعمال نکنید.

حتی اگر از کرونا بهبود پیدا کردید، واکسن بزنید

حتما در اطراف شما نیز فردی وجود دارد که ادعا می‌کند چون یک بار به ویروس کرونا مبتلا شده است، دیگر کاملا در مقابل این ویروس ایمن شده و نیازی به واکسن ندارد. اما اطلاعات موسسه کنترل و درمان بیماری‌های ایالات متحده نشان می‌دهد افرادی که از بیماری کرونا بهبود یافته‌اند، کماکان در خطر ابتلای مجدد به این بیماری قرار دارند و تزریق واکسن به آن‌ها حتما توصیه می‌شود.

بعد از واکسن کرونا کمپرس سرد یا گرم؟ کدام را انتخاب کنیم؟

مراقبت از بازویی که واکسن کرونا به آن تزریق شده یکی از کارهای مهم در تزریق واکسن کرونا به حساب می‌آید. برای از بین بردن تورم در ناحیه تزریق واکسن کرونا، بهترین انتخاب کمپرس آب سرد است. شما می‌توانید به کمک کیسه یخ یا پارچه خیس این کار را انجام دهید.

به ورزش کردن ادامه دهید

اگر ورزش می‌کنید، بعد از زدن واکسن کرونا نیز به ورزش کردن خود ادامه دهید. البته توصیه می‌شود که تا یک هفته بعد از تزریق واکسن، شدت ورزش خود را کم کنید. پیاده روی یکی از ورزش‌های مناسب برای بعد از واکسن کرونا است.

بعد از واکسن باید قرنطینه شد؟

واکسن کرونا تنها همان عوارضی را به دنبال خواهد داشت که به آن‌ها اشاره کردیم و تا کنون شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که این واکسن می‌تواند شرایط مسری بودن ویروس را حادتر کند؛ بنابراین، نیازی به قرنطینه شدن بعد از واکسن کرونا وجود ندارد.

بعد از واکسن کرونا چه باید کرد

مسئله قرنطینه شدن بعد از واکسن به سفرهای خارجی بر می‌گردد. به طور کلی، قانون مشخصی در این زمینه و جود ندارد؛ برخی کشورها مثل ایالات متحده، مسافرانی را که کاملا واکسن زده‌اند، مجبور به قرنطینه نمی‌کنند اما ممکن است این قانون در برخی کشورهای دیگر متفاوت باشد.

بعد از واکسن کرونا ناقل هستم؟

واکسینه شدن کامل در مقابله کرونا به این معنا نیست که شما دیگر کرونا نمی‌گیرید، بلکه بدان معناست که بدن شما اکنون به قوی‌ترین مکانیزم ممکن برای مقابله با آن مجهز شده است. بنابراین، بعد از واکسینه شدن کامل نیز امکان ابتلای شما به کرونا و طبیعتاً، انتقال آن به دیگران وجود خواهد داشت. با این وجود، با توجه به اینکه علائم ویروس کرونا تا حد زیادی بعد از واکسینه شدن محدود می‌شوند، نرخ انتقال ویروس نیز کاهش می‌یابد.

کلام آخر

در حال حاضر، تزریق هر نوع واکسن کرونایی که مراحل آزمایش بالینی را با موفقیت طی کرده است، توصیه می‌شود. بر خلاف آنچه که بسیاری تصور می‌کنند، لازم نیست که در رژیم غذایی و یا روتین مصرف داروی خود تغییر خاصی ایجاد کنید.

قبل و بعد از واکسن کرونا به اندازه کافی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته شود. قبل از تزریق به اندازه کافی بخوابید و بعد از آن از کمپرس سرد بر روی بازویی که واکسن به آن تزریق شده است، استفاده کنید. اگر عوارض واکسن کرونا از جمله تب، بدن درد یا خستگی را تجربه کردید، می‌توانید از قرص استامینوفن برای کاهش یا از بین بردن این عوارض استفاده کنید.

Sources:

cdc.gov

health.clevelandclinic.org

who.int

آیا بروز عوارض جانبی به این معناست که واکسن به خوبی کار می‌کند؟

واکسن سیستم ایمنی را تحریک می‌کند که این مسئله سبب بروز عوارض جانبی می‌شود. اما هم افراد عوارض جانبی را تجربه نکرده و این مسئله تا حد زیادی به شرایط فرد بستگی دارد.

آیا واکسن کرونا در مردان و زنان متفاوت عمل می‌کند؟

تاثیر واکسن کرونا می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما هنوز شواهدی مبنی بر اثرگذاری متفاوت آن بر روی زنان و مردان در دسترس نیست.

آیا واکسن کرونا می‌تواند سبب مثبت بودن تست کرونا شود؟

خیر. واکس کرونا باعث ایجاد نتیجه مثبت برای تست پی سی آر یا تست آنتی ژن کرونا نمی‌شود

آیا می‌توانم دوز دوم واکسن را از نوع متفاوت واکسن دریافت کنم؟

نتایج آزمایشات بالینی در برخی از کشورها نشان داده‌اند که چنین چیزی امکان پذیر است اما هنوز اطلاعات کافی برای اعلام نتیجه قطعی در دسترس نیست

کلمات کلیدی : ,
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • غلامرضاشهبازی گفت:

  خوب بود ممنون