مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

همه چیز درباره‌ی کرونا لامبدا؛ لامبدا کرونا چیست؟

تاریخ ارسال : ۲۹ تیر ۱۴۰۰

lambda چیست

وضعیت همه گیری کرونا با شناسایی انواع جهش یافته این ویروس هرچه بیشتر به یک کابوس بزرگ نزدیک می‌شود و حالا نوبت کرونا لامبدا است؛ گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که به تازگی کشف شده و می‌تواند از نسخه معمولی کرونا یا حتی کرونا دلتا و دلتا پلاس نگرانی بیشتری را ایجاد کند. در ادامه این مطلب با رجوع به جدیدترین اطلاعات پزشکی بررسی خواهیم کرد که کرونا لامبدا چیست و تا چه اندازه باید نگران آن باشیم؛ با مجله پزشکی سلامتی سیب همراه باشید.

پیش از اینکه به سراغ تعریف کرونا لامبدا برویم، بهتر است اشاره کنیم که شناسایی این نوع از ویروس کرونا هنوز در مراحل اولیه قرار داشته و اطلاعات کمی درباره‌ی آن منتشر گردیده است؛ با نشر اطلاعات جدید و نتایج بیشتر تحقیقات علمی، این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

کرونا لامبدا چیست؟

کرونا لامبدا (به انگلیسی Corona lambda variant)  که نام علمی C.37 را به یدک می‌کشد، در آفریقای جنوبی کشف شده و هم اکنون می‌توان رد آن را در بیشتر کشورهای جهان دید. درواقع، قدیمی‌ترین مدرک در مورد نوع لامبدا کرونا به اواسط سال 2020 برمی‌‌گردد اما به دلیل گسترش شیوع، نام این نوع کرونا به تازگی روی زبان‌ها افتاده است.

کرونا لامبدا چیست

براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، کرونا Lambda جهش‌های زیادی را در مفاهیم ژنی شامل می‌شود که می‌تواند به افزایش قابلیت سرایت پذیری و همچنین افزایش مقاومت آن در مقابل آنتی بادی‌ها منجر گردد. همین مسئله باعث شده بسیاری از متخصصان سلامت، گونه اصلی کرونا و حتی گونه پلاس را فراموش کرده و هم اکنون تمام تمرکز خود را روی گونه لامبدا کرونا قرار دهند.

بیشتر بخوانید: پرسش و پاسخ کرونا و سوالات متداول

علائم کرونا لامبدا چیست؟

در حال حاضر، هیچ شواهدی از متفاوت بودن علائم کرونا لامبدا یا همان کرونا C.37 وجود ندارد. با این حال، موسسه سلامت بریتانیا علائم کرونا لامبدا را اینگونه گزارش می‌کند:

 • تب بالا یا حس گرمای شدید در در سینه و پشت.
 • سرفه کردن مداوم که بیشتر از یک ساعت طول بکشد.
 • سرفه کردن مداوم در بیشتر زمان‌های روز.
 • بدتر شدن شرایط سرفه کردن اگر از پیش به دلیلی دیگر سرفه می‌کردید.
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی.

ویروس لامبدا چیست

درمان و پیشگیری از کرونا لامبدا

همانگونه که علائم کرونا لامبدا با گونه‌های دیگر متفاوت نیست، درمان و پیشگیری از آن نیز نمی‌تواند متفاوت باشد. اگر در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اید، وضعیت شما نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، بهتر است. اما با این وجود، برای فرار از دست کرونا Lambda توصیه می‌شود که هنوز به پروتکل‌های بهداشتی شامل زدن ماسک، شستن دست‌ها و حفظ فاصله اجتماعی وفادار باشید.

بیشتر بخوانید: قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

تاثیر واکسن بر روی کرونا لامبدا

یک تحقیق که خلاصه نتیجه اولیه آن پیش از انتشار کامل منتشر گردیده است، واکسن‌های کرونا از نوع mRNA را در مقابل گونه لامبدا کرونا موثر دانسته است. دو واکسن فایزر_بیونتک و مدرنا از این نوع واکسن هستند. نوعی پروتئین در سطح ویروس کرونا یافت می‌شود که به آن پروتئین S گفته می‌شود. واکسن‌های mRNA به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیستم ایمنی بدن را مجبور می‌سازند پروتئین‌های S را ساخته و برای آن‌ها آنتی بادی تولید کند. زمانی که ویروس کرونا وارد بدن شما شود، این آنتی بادی‌ها قادر خواهند بود این ویروس را سرکوب کنند.

در طرف مقابل، یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسید که جهش‌های گونه لامبدا کرونا قابلیت فرار از واکسن‌های CoronaVac را دارند. این نوع واکسن‌ها که در بسیاری از کشورهای آسیایی از آن‌ها استفاده شده است، از طریق وارد کردن نوع غیرفعال ویروس کرونا به بدن عمل می‌کنند.

با این وجود، تحقیقات در مورد تاثیر واکسن بر روی کرونا لامبدا هنوز ادامه دارد و برای رسیدن به یک نتیجه قاطع نیاز به تحقیقات بیشتری است.

کلام آخر

کرونا لامبدا یا C.37 نوع جهش یافته ویروس کرونا است که نسبت به نوع اصلی کرونا بیشتر مسری است. در حال حاضر، علائم کرونا امیکرون با انواع دیگر ویروس متفاوت گزارش نشده است اما تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است. تحقیقات اولیه واکسن‌های مبتنی بر mRNA را بر روی گونه لامبدا موثر شناخته‌اند اما ممکن است که واکسن‌های مبتنی بر CoronaVac تاثیرگذاری لازم را بر روی این گونه جهش یافته کرونا نداشته باشند.

تفاوت اصلی کرونا لامبدا با کرونا معمولی و کرونا دلتا چیست؟

بیشتر مسری بودن و مقاومت بیشتر در مقابل ایمن سازی.

آیا کرونا لامبدا از کرونا پلاس مسری‌تر است؟

تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است اما مطالعات ابتدایی از چنین مسئله‌ای خبر می‌دهند.

چه علائمی در کرونا لامبدا با کرونا معمولی متفاوت هستند؟

در حال حاضر علائم کرونا لامبدا کاملا با کرونا معمولی مشابه گزارش شده است.

آیا کرونا لامبدا همه گیر شده است؟

بله! متاسفانه کشورهای زیادی کشف گونه لامبدا کرونا را گزارش کرده‌اند.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • تایری کشمشیان Nayri keshmeshian گفت:

  با عرض سلام گرم، از کجا می توان مجله سیب را تهیه کرد؟

  • admin گفت:

   تمام نسخه های چاپی مجله له صورت الکترونیک در سایت در منو نسخه چاپی کالیفرنیا موجود است، می توانید ملاحظه کنید