(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 11 April , 2021

ردیاب واکسن کرونا

مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ده حقیقت که در مورد ویتامین E باید بدانید

تاریخ ارسال : 11 مارس 2018

ده حقیقت که در مورد ویتامین E باید بدانید

۱) بهترین منابع ویتامین E شامل روغن گیاهک گندم (Wheat Germ)، روغن آفتابگردان، تخمه آفتابگردان، بادام، فندق، بادام هندی، آووکادو، مانگو، اسفناج و غذاهای غنی شده با ویتامین E مانند سریال های صبحانه می باشند. این ویتامین جزو ویتامین های محلول در چربی می باشد.

۲) ویتامین E در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و از سلولها در برابر آسیب ناشی از مواد شیمیایی مضر (موسوم به رادیکال های آزاد) محافظت می نماید. این مواد مضر در اثر سوخت وساز درون سلولی، آلودگی هوا، سیگار کشیدن و اشعه ماوراء بنفش به وجود می آیند، پس ویتامین E می تواند به نوعی از بدن در برابر این آسیب ها محافظت نماید.

۳) ویتامین E همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتریها و ویروسها می گردد. اثر دیگر ویتامین E گشاد کردن عروق خونی، جلوگیری از افزایش فشار خون و ایجاد لخته می باشد. ویتامین E ممکن است تا حدی جلوی اثرات مضر کلسترول اضافی در بدن را نیز بگیرد.

۴) اگرچه کمبود ویتامین E به ندرت در افراد سالم اتفاق می افتد، با این حال کمبود این ماده می تواند باعث آسیب به اعصاب و عضلات گردد. این آسیب می تواند منجر به بیحسی دست و پا، اشکال در کنترل حرکات بدن، ضعف عضلانی، تضعیف سیستم ایمنی و ضعف بینایی گردد.

۵) فرم طبیعی ویتامین E از نوع ساختنی (Synthetic) آن موثرتر و قوی تر است و بهتر است که نیاز روزانه حتی الامکان از منابع طبیعی تامین گردد. میزان نیاز روزانه افراد بالغ به این ویتامین در حدود ۱۵میلی گرم در روز معادل ٫۷ ۲۲ واحد بین المللی می باشد.

۶) عوارض مصرف بیش از حد این ویتامین نسبت به سایر ویتامین‌های محلول در چربی مانند A و D کمتر می باشد، زیرا بدن تحمل مقادیر نسبتا بالای ویتامین E را دارد. با این حال میزان مجاز مصرف روزانه ویتامین E برای مکمل های ساخته شده از منابع طبیعی ۱۵۰۰ واحد بین المللی و برای مکمل های ساخته شده از منابع ساختنی ۱۱۰۰ واحد بین المللی برای افراد بالغ می باشد.

۷) با وجود تمامی منافع برشمرده برای ویتامین E، باید توجه داشت که هنوز تحقیقات معتبر علمی رابطه ای بین مصرف اضافی ویتامین E و جلوگیری از بیماری های قلبی یا سرطان را به اثبات نرسانده است. به عبارت دیگر، وجود ویتامین E در رژیم غذایی برای سلامتی و عملکرد اکثر سیستم های بدن انسان ضروری است، اما مصرف بیش از حد آن برای افراد سالم نفع زیادی نخواهد داشت.

۸) مصرف بیش از حد مجاز روزانه ذکرشده خطرناک است و می تواند باعث اختلال در انعقاد خون پس از جراحت و بریدگی گردد. مصرف مقادیر بالاتر می تواند باعث خونریزی مغزی و سکته ناشی از خونریزی در مغز گردد. یک مطالعه چندساله در مردان نشان داد که مصرف روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین E نه تنها جلوی سرطان پروستات را نگرفت، بلکه خطر آن را هم افزایش داد.

۹) افرادی که داروهای ضدانعقاد خون مصرف می کنند، بهتر است بدون نظر پزشک از مکمل های ویتامین E استفاده نکنند، زیرا خطر خونریزی را در آنان افزایش می دهد. استفاده از مکمل های قوی ویتامین E همچنین می تواند تاثیر داروهای شیمی درمانی را کاهش دهد.

۱۰) با توجه به موارد فوق الذکر، بدیهی است که ویتامین E ماده ای حیاتی و ضروری برای بدن است که وجود آن در رژیم غذایی ضروری می باشد. با این حال به نظر میرسد که اکثر تبلیغات پیرامون اثرات شگفت انگیز این ویتامین در تقویت قوای جنسی، جلوگیری از حملات قلبی و یا پیشگیری از سرطان جنبه تجاری داشته و مستند به تحقیقات علمی و دانشگاهی نمی باشند. به همین دلیل و با توجه به برخی عوارض بالقوه مصرف بیش از حد ویتامین E، شایسته است که افراد از مصرف مکمل های ویتامین E با دوز بالا خودداری نموده و در صورت تمایل به مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت نمایند.

منبع:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-Consumer

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :